Головуючий у 1 інстанції - Шембелян В.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2017 року справа №812/646/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Компанієць І.Д., Сухарька М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 р. у справі № 812/646/16 за позовом Приватного підприємства «Автолайнкомпані» до Луганської обласної державної адміністрації, Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації, треті особи: ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, Товариство з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство», Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія 0777», Приватне підприємство «Люксавто- СДК» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Луганської обласної державної адміністрації, Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації, треті особи: ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, Товариство з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство», Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія 0777», Приватне підприємство «Люксавто- СДК», з урахування уточнених позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Луганської обласної державної адміністрації щодо не внесення змін до складу конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області та Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації щодо не забезпечення організації та проведення 8 червня 2016 року конкурсу з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не входять за межі території області (внутрішньообласні маршрути).
В обґрунтування зазначив, що 8 червня 2016 року Департамент ЛОДА мав забезпечити проведення конкурсу з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Луганської області. Оголошення про проведення конкурсу розміщено в №15(19) газети «Вісник Луганщини» за 22 квітня 2016 року. Загалом на конкурс виносилося 35 об'єктів. Позивач, як перевізник-претендент по 17 об'єктах, подав заявки до участі в конкурсі, а в день його проведення - 8.06.2016 відповідно до умов конкурсу надав для обстеження членами конкурсного комітету транспорт, що планується для обслуговування маршрутів, щодо яких подано заявки. Транспорт формально було обстежено, однак, конкурс не відбувся, оскільки на час його проведення були відсутні голова та заступник голови конкурсного комітету, а з шістнадцятьох членів комітету присутні були лише четверо. Голова ЛОДА своєчасно не призначив голову та інших членів конкурсного комітету, що і спричинило зрив проведення конкурсу.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року у справі № 812/646/16 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації щодо не забезпечення організації та проведення 8 червня 2016 року конкурсу з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не входять за межі території області (внутрішньообласні маршрути). У задоволенні решти позовних вимог.
Департамент регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації (Відповідач 2) не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права, рішення є незаконним та необгрунтованим та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що суд першої інстанції залишив поза увагою те, що Департамент виконав покладені на нього функції забезпечення організації конкурсу, а засідання конкурсного комітету не відбулося внаслідок незалежних від нього обставин у зв'язку з неприбуттям на засідання комітету осіб, які входили до його складу.
Сторони у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, тому, відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що в газеті «Вісник Луганщини» № 15(19) за 22 квітня 2016 року розміщено оголошення Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації про проведення конкурсу з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внтурішньообласні маршрути) із зазначенням дати проведення конкурсу 08 червня 2016 року.
Частиною 1 статті 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
За змістом ст.. 7 Закону забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутршньообласні маршрути), покладається на обласні державні адміністрації.
Відповідно до ч. 9 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Судом першої інстанції встановлено та не оспорюється сторонами Департамент регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації є організатором конкурсу з регулярного перевезення пасажирів.
Згідно р. 5 п. 18 Положення про Департамент регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної держадміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації № 176 від 06 квітня 2016 року, Департамент організовує відповідно до чинного законодавства проведення конкурсів на визначення перевізників пасажирів на приміських і міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах.
Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначається Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року за №1081 (далі - Порядок), з наступними змінами та доповненнями.
В силу п.25 Порядку до участі в засіданні конкурсного комітету, на якому визначається автомобільний перевізник для роботи на міжміському та приміському автобусних маршрутах, які не виходять за межі території району, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації запрошують представників відповідної районної держадміністрації.
Згідно з п.23 Порядку, до складу конкурсного комітету входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Укртрансбезпеки, Державтоінспекції та громадських організацій. При цьому кількість представників громадських організацій, діяльність яких пов'язана з автомобільним транспортом, повинна становити не менш як 50 відсотків загальної кількості представників громадських організацій.
До складу конкурсного комітету не можуть входити представники суб'єктів господарювання - автомобільних перевізників, які є перевізниками-претендентами або які провадять діяльність на ринку перевезень пасажирів, а також представляють інтереси окремих автомобільних перевізників.
Із складу конкурсного комітету 50 відсотків - представники органів виконавчої влади та (або) органів місцевого самоврядування, решта - представники громадських організацій (п.24 Порядку).
Приписами пункту 47 Порядку визначено, що рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Статтею 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що якщо конкурс не відбувся або переможця не було визначено, претендентам повертають плату за участь у конкурсі, а витрати на підготовку конкурсу відносять на рахунок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації №202 від 14.04.2016 року "Про внесення змін до складу конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області", були внесені зміни до складу конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області, та затверджено склад конкурсного комітету, що містить додаток №1 до нього (а.с.46-48).
Згідно з додатком 1 до цього розпорядження голови, до конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області увійшли: голова конкурсного комітету - ОСОБА_10, перший заступник голови облдержадміністрації; заступник голови конкурсного комітету - ОСОБА_11, директор Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження облдержадміністрації; секретар конкурсного комітету - ОСОБА_12 та члени конкурсного комітету (13 осіб) в тому числі ОСОБА_13, ОСОБА_14, які також займали штатні посади в Луганській облдержадміністрації.
За розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 13 травня 2016 року ОСОБА_10 звільнено з посади першого заступника голови облдержадміністрації у зв'язку з закінченням строку трудового договору 13.05.2016 (а.с.109).
Відповідно до розпорядження в.о. голови Луганської обласної державної адміністрації від 26 травня 2016 року №419-к звільнено ОСОБА_14 з посади начальника внутрішнього аудиту облдержадміністрації 26.05.2016 року за переведенням на роботу в іншу місцевість(а.с.108).
Згідно з розпорядженням в.о. голови Луганської обласної державної адміністрації від 30 травня 2016 року №421-к було звільнено ОСОБА_13 з посади начальника управління з питань організації юридичної роботи та розгляду звернень громадян апарату облдержадміністрації за угодою сторін з 31 травня 2016 року (а.с. 107).
Розпорядженнямв.о. голови Луганської обласної державної адміністрації від 07 червня 2016 року ОСОБА_11, директору Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження облдержадміністрації (заступнику голови конкурсного комітету) за його заявою було надано відпустку без збереження заробітної плати з 08 до 10 червня 2016 року (а.с.110).
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, зазначив, що Департамент мав відповідно до покладених на нього функцій забезпечити проведення конкурсу 08.06.2016 року, однак не довів, що засідання конкурсного комітету не відбулося внаслідок незалежних від нього обставин, що є помилковим.
Як зазначалося вище, згідно р. 5 п. 18 Положення про Департамент регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації, Департамент організовує відповідно до чинного законодавства проведення конкурсів на визначення перевізників пасажирів на приміських і міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації № 202 від 14.04.2016 року "Про внесення змін до складу конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області", були внесені зміни до складу конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області, та затверджено склад конкурсного комітету.
В газеті «Вісник Луганщини» № 15(19) за 22 квітня 2016 року розміщено оголошення Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації про проведення конкурсу з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внтурішньообласні маршрути) із зазначенням дати проведення конкурсу 08 червня 2016 року.
На дату проведення конкурсу, голова конкурсного комітету був звільнений за розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації, заступнику голови конкурсного комітету було надано відпустку без збереження заробітної плати.
Колегія суддів приймає до уваги доводи апелянта стосовно того, що засідання конкурсу не відбулося внаслідок з відсутністю на засіданні конкурсного комітету голови, що було пов'язано з кадровими змінами, заступника голови у зв'язку з перебуванням у відпустці та десятьох членів конкурсного комітету з невідомих причин.
19 липня 2016 року розпорядженням голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації № 426 було внесено зміни до складу конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що Департаментом виконані функції щодо забезпечення організації конкурсу, законодавством не передбачена відповідальність організатора конкурсу за неприбуття на засідання комітету осіб, які входили до його складу та були попереджені належним чином.
Статтею 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що якщо конкурс не відбувся або переможця не було визначено, претендентам повертають плату за участь у конкурсі, а витрати на підготовку конкурсу відносять на рахунок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги, судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до помилкового висновку про часткове задоволення позову,а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації щодо незабезпечення організації та проведення 08 червня 2016 року конкурсу з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не входять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути) підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 195, 196, 199, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 р. у справі № 812/646/16 частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації щодо незабезпечення організації та проведення 08 червня 2016 року конкурсу з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не входять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути) скасувати.
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Автолайнкомпані» до Луганської обласної державної адміністрації, Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації, треті особи: ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, Товариство з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство», Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська автотранспортна компанія 0777», Приватне підприємство «Люксавто- СДК» про визнання протиправною бездіяльність Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації щодо незабезпечення організації та проведення 08 червня 2016 року конкурсу з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не входять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути) відмовити.
В іншій частині постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року у справі № 812/646/16 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: Л.В. Ястребова
Судді: І.Д. Компанієць
ОСОБА_15