Ухвала суду № 65937898, 11.04.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
461/6526/16-а
Номер документу
65937898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2017 р. Справа № 876/2765/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Кудєрової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова на постанову Галицького районного суду м. Львова від 06 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В жовтні 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова (далі - УПФУ в Галицькому районі), в якому просила зобов»язати відповідача провести перерахунок розміру її пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії суми допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також сум індексації заробітної плати, які вона отримувала до виходу на пенсію у розмірі 80% середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням про призначення пенсії та зобов»язати відповідача і надалі здійснювати нарахування пенсії з урахуванням виплат допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Позовну заяву мотивовано тим, що їй з 12.04.2013 року призначено пенсію за віком посадової особи місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Закону України «Про державну службу». За час перебування на службі в органах місцевого самоврядування вона отримувала допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які включаються до фонду оплати праці та носять системних характер. Крім того, їй виплачувалась індексація заробітної плати. Однак, всупереч положенням Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про оплату праці», «Про службу в органах місцевого самоврядування», при обрахунку пенсії не було включено нарахованих та виплачених їй сум допомоги на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати. Вважає, що відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» має право на проведення перерахунку пенсії..

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 06 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено; визнано дії управління Пенсійного Фонду України в Галицькому районі м. Львова щодо відмови перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» протиправними; зобов»язано управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова перерахувати ОСОБА_1 пенсію призначену відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно довідки про заробітну плату №2403 від 21 жовтня 2015 року, з моменту звернення до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова, в розмірі 80% від середньомісячної заробітної плати, що зазначений в довідці, з врахуванням сум на допомогу на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також сум індексації заробітної плати.

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду УПФУ в Галицькому районі оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити, з підстав, викладених у своїй апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних мотивів.

Як достовірно встановлено судом першої інстанції, що позивачу з 12.04.2013 року призначено пенсію за віком відповідно до Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу».

23.10.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою провести перерахунок розміру її пенсії з врахуванням сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати згідно з нормами законодавства України, у відповідь на яку листом заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова від 30.10.2015 року у перерахунку пенсії було відмовлено (а.с. 8, 9).

Однак, лист-відмову заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова від 30.10.2015 року позивач отримала лише у жовтні 2016 року.

Про те, що позивач отримала відповідь вчасно матеріалами справи не підтверджується.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати від 21.10.2015 року, виданої Управлінням природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування Львівської міської ради, позивачу за період з 01.04.2011 року по 01.04.2013 року нараховувались та виплачувались надбавки, премії, індексація, допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (а.с. 6-7).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон №3723-XII) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми індексації заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (доплата основних та додаткових відпусток) входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, оскільки на суми виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця, тому відповідач повинен враховувати їх і при призначенні відповідної пенсії.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону №108/95-ВР, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

В силу частини 3 статті 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватись перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, а тому мають бути враховані при обчисленні пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла переконання, що доводи апеляційної скарги є безпідставними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, з додержанням норм права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 06 лютого 2017 року у справі №461/6526/16-а - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя : Л.Я. Гудим

Судді: О.М. Довгополов

В.В. Святецький

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 13.04.2017 року.