Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ___________________П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"23" березня 2017 р. № 820/7063/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Спірідонова М.О.,
суддів - Зінченка А.В., Старосєльцевої О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Харківського національного університету внутрішніх справ України, ОСОБА_2 внутрішніх справ України про стягнення заробітної плати, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з Харківського національного університету внутрішніх справ України щомісячну грошову допомогу у розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням відповідно у розмірі 1500 грн.
Ухвалою від 08.02.2017 р. до участі у справі було залучено в якості другого відповідача ОСОБА_2 внутрішніх справ України.
В обґрунтування позову вказано, що 06.11.2015 р. позивача було звільнено у запас Збройних сил у зв'язку із скороченням штатів. 20.10.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до ректора ХНУВС із заявою про нарахування та сплату щомісячної грошової допомоги у розмірі окладу за військовим званням, проте у виплаті вказаних коштів йому було відмовлено. Викладене зумовило звернення до суду із даним позовом.
Відповідача, Харківський національний університет внутрішніх справ, з поданим позовом не погодився, зазначивши, що ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ і залишився працювати на цивільній посаді в університеті, а тому мав право на пенсію. Отже, відсутні підстави для виплати йому щомісячної грошової допомоги. Також відповідач зазначив, що спірні кошти у вигляді щомісячної грошової допомоги повинні виплачуватися безпосередньо ОСОБА_2 внутрішніх справ, а не університетом.
Відповідач, ОСОБА_2 внутрішніх справ України, письмово своєї правової позиції по суті позовних вимог не висловив.
Від позивача та представника ХНУВС до суду надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження, а тому, огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа може бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального права, котрі врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом встановлено, що позивача, майора міліції ОСОБА_1, наказом ХНУВС №205 о/с від 06.11.2015 р. було звільнено у запас Збройних Сил згідно з п. 9 розділу ХІ Закону України "Про національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ за п. 64 "г" (через скорочення штатів).
20.10.2016 р. позивач звернувся до ректора ХНУВС із заявою про нарахування і сплату ОСОБА_1 як особі, звільненій у зв'язку із скороченням штатів, щомісячної грошової допомоги у розмірі окладу за військовим званням.
Листом від 03.11.2016 р. вих. №4/776 відповідач повідомив, що ОСОБА_1 щомісячна грошова допомога не нараховувалась і не виплачувалась
Стаття 102 Закону України "Про національну поліцію" визначає, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно зі ст. 9-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ особам, які звільнені зі служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів без права на пенсію, протягом одного року після звільнення зі служби виплачується щомісячна грошова допомога в розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням.
Умови призначення та порядок виплати щомісячної грошової допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 11 постанови КМУ №393 від 17.07.1992 р. особам, звільненим із служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів без права на пенсію, протягом одного року після звільнення із служби виплачується щомісячна грошова допомога у розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням.
Щомісячна грошова допомога виплачується тим особам, що під час служби мали право на отримання окладу за військовим (спеціальним) званням.
Річний строк для виплати щомісячної грошової допомоги особам, зазначеним у абзаці першому цього пункту, обчислюється з дня звільнення їх із служби. Допомога виплачується з дня, що настає за датою, по яку особі нараховано грошове забезпечення при звільненні.
Виплата щомісячної грошової допомоги здійснюється ОСОБА_2 оборони, ОСОБА_2 надзвичайних ситуацій, ОСОБА_2 внутрішніх справ, Національною поліцією, ОСОБА_2 транспорту та зв'язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною інспекцією техногенної безпеки, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони через уповноважені ними органи.
Особам, які в період отримання щомісячної грошової допомоги: - знову прийняті (призвані) на службу або поновлені на службі (посаді), виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем прийняття (призову) на службу або поновлення на службі (посаді); - були зареєстровані в установленому порядку в державній службі зайнятості, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем реєстрації; - набули право на пенсію, зокрема від органів соціального захисту населення, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем призначення пенсії. Якщо виплату пенсії припинено відповідно до законодавства протягом одного року після звільнення, виплата допомоги поновлюється з місяця, що настає за місяцем припинення виплати пенсії.
З наявної в матеріалах справи довідки ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області вбачається, що ОСОБА_1 на обліку не перебуває і пенсію не отримує.
Викладене спростовує довід відповідача щодо відсутності підстав для виплати позивачу щомісячної грошової допомоги у зв'язку із набуттям ним права на пенсію.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Приписами ч. 1 ст. 86 КАС України визначено, що суд оцінює докази, наявні у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У силу вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, при цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а також те, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З цього приводу суд зазначає, що заперечуючи проти позову, відповідач за правилами ч. 2 ст. 71 КАС України не довів юридичну та фактичну обґрунтованість мотиву вчинених дій щодо не проведення перерахунку та виплати щомісячної грошової допомоги в розмірі окладу за спеціальним званням «майор».
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення щомісячної грошової допомоги на користь ОСОБА_3 у розмірі окладу за спеціальним званням 125 грн. на загальну суму 1500 грн. Обов'язок же по сплаті вказаної допомоги належить покласти на ОСОБА_2 внутрішніх справ України.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського національного університету внутрішніх справ, ОСОБА_2 внутрішніх справ України про стягнення коштів - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1500 (одна тисяча п'ятсот) грн.
В іншій частині вимог адміністративний позов залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя Спірідонов М.О.
СуддіЗінченко А.В.
ОСОБА_4