ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
12 квітня 2017 року м. Київ № 826/4534/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Арсірія Р.О., розглянув у письмовому провадженні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову по справі за позовом
Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тимошенко Людмили Анатоліївни
до Головного територіального управління юстиції у місті Києві
про визнання протиправним та скасування Наказу № 210/6 ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ № 210/6 Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 23 березня 2017 року «Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Тимошенко Л А.».
Ухвалами суду від 31 березня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні 11 квітня 2017 року позивачем заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначає про очевидну протиправність оскаржуваного рішення, небезпеку заподіяння шкоди його правам та інтересам до ухвалення рішення у справі, оскільки, фактично заблоковано роботу приватного нотаріуса, заблоковано доступ до державних реєстрів, що унеможливлює виконання приватним нотаріусом вчинення дій та виконання обов'язків, покладених на нього Законом.
В судовому засіданні 11.04.2017 року суд заслухав позиції сторін як по суті справи так і стосовно заявленого клопотання про вжиття заходів забезпечення позову. Суд, надав представнику відповідача час для підготовки додаткових пояснень та оголосив перерву.
11.04.2017 року через відділ документообігу суду від сторін надійшло клопотання про розгляд клопотання про вжиття заходів забезпечення позову без їх участі у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заявлене клопотання, заслухавши думку позивача та представника відповідача, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною 1 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
З аналізу ст. 117 КАС України слідує, що метою застосування заходів забезпечення позову є, перш за все, захист прав позивача до ухвалення рішення по справі. Відповідно до положення ч.4 ст.117 КАС України адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, дослідивши подане клопотання, доводи, які наведенні в його обґрунтування, матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про те, що клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що наказом Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 23 березня 2017 року № 210/6, тимчасово з 27 березня 2017 року зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тимошенко Людмили Анатоліївни.
Наказ прийнято у зв'язку з необґрунтованою відмовою приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тимошенко Людмили Анатоліївни від надання документів для проведення перевірки в межах предмету звернення голови правління ЗАТ «Елекомс» Гріщенко Т.О., передбаченої статтею 33 Закону України «Про нотаріат», пунктом 14 Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 № 357/5.
З матеріалів справи вбачається, що з метою розгляду звернення голови правління закритого акціонерного товариства «Елекомс» Гріщенко Т.О. від 11.01.2017 № 5 Головне територіальне управління юстиції у м. Києві факсограмою від 03.02.2017 за № 2026/0/11-17, у приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тимошенко Л.А. витребувано письмові пояснення та копії: договору позики, посвідченого 19.06.2009 за реєстровим № 1086, а також документів, на підставі яких вчинено нотаріальну дію. До факсограми долучено копію звернення. Матеріали для перевірки нотаріус мала надати до Управління з питань нотаріату в строк до 07.02.2017.
Як повідомив представник відповідача, станом на 15.02.2017 запитувана інформація до управління юстиції не надходила. 20 лютого 2017 року на електронну адресу приватного нотаріуса Тимошенко Л.A. Управлінням з питань нотаріату направлено чергову вимогу щодо надання документів з попередженням про застосування до нотаріуса заходів реагування передбачених пунктом 4 частини першої статті 29-1 Закону України «Про нотаріат» .
Відповідно до ст.8 Закону України "Про нотаріат" № 3425-XII від 02.09.1993 року (далі - Закон України "Про нотаріат"), на вимогу Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі з метою регулювання організації нотаріальної діяльності нотаріуси видають підписані ними копії документів та витяги з них, а також пояснення нотаріусів у строк, встановлений цими органами.
Згідно ч.1 ст.33 Закону України "Про нотаріат", Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до вимог ч.2 ст.33 Закону України "Про нотаріат" перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов'язковим повідомленням його про проведення такої перевірки.
Приватний нотаріус зобов'язаний надавати посадовим особам, уповноваженим проводити перевірку, відомості і документи щодо організації нотаріальної діяльності, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.
Згідно вимог п.14 Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №357/5 від 17 лютого 2014 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17 лютого 2014 року за №298/25075 (далі - Порядок №357/5), перевірка за зверненнями фізичних та юридичних осіб проводиться у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції, головного управління юстиції шляхом витребування від державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса (особи, яка заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса) необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у такій інформації, та письмових пояснень нотаріуса або з виїздом за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, робочого місця приватного нотаріуса.
Згідно п. 19 Порядку №357/5 для проведення перевірки утворюється комісія. Персональний склад комісії, її голова, термін проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса затверджуються наказом відповідно Міністерства юстиції чи головного управління юстиції. Голова комісії організовує та координує діяльність членів комісії, розподіляє між ними конкретні завдання та повідомляє про час проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса. Наказ підтверджує повноваження членів комісії на проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса у термін, зазначений у наказі.
Відповідно до п. 22 Порядку №357/5, відсутність завідувача односкладової державної нотаріальної контори, завідувача державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса на робочому місці на час перевірки без документального підтвердження поважних причин або відмова від надання необхідних документів на вимогу членів комісії є ухиленням від перевірки. Про ухилення від перевірки або відмову від надання необхідних документів на вимогу членів комісії складається акт, який підписується головою та членами комісії.
Ухилення від перевірки або відмова від надання необхідних документів на вимогу членів комісії є підставою для застосування до таких осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством.
Судом встановлено, що наказом відповідача від 15 березня 2017 року № 362/8 наказано провести 20 березня 2017 року перевірку приватного Київського міського нотаріального округу Тимошенко Людмили Анатоліївни в межах предмету звернення голови правління ЗАТ «Елекомс» Гриценко Т.О., в межах повноважень управління юстиції з виїздом працівників управління за місцезнаходженням робочого місця приватного нотаріуса.
Утворити комісію для проведення перевірки зазначеної пункті 1 цього наказу та затвердити її персональний склад.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача про те, що витребування документів факсограмою від 03.02.2017 за № 2026/0/11-17 та листом від 20 лютого 2017 року, що були направлені електронною поштою, та не містили обов'язкових реквізитів передбачених для електронних документів (а саме, електронного цифрового підпису), здійснювалося з порушенням вищевказаного порядку, а саме до утворення комісії та визначення її складу, без відповідної вимоги чи запиту оформленого відповідно до закону.
Крім того, підтвердити факт відправлення запитів не є можливим із - за недотримання відповідачем порядку направлення документів.
Відповідно до вимог ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії, зокрема, таких обставин: у разі необґрунтованої відмови приватного нотаріуса від надання Міністерству юстиції України, Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, містах Києві та Севастополі в порядку, передбаченому цим Законом, документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства - до усунення цієї обставини.
Аналізуючи вищевказані норми законодавства вбачається чіткий порядок дій Мін'юсту та його органів при проведенні перевірки та витребуванні документів, зокрема, приватних нотаріусів, а також виключний перелік підстав для прийняття рішень про зупинення нотаріальної діяльності нотаріуса, та порядок прийняття такого рішення.
Таким чином, є очевидними ознаки протиправності оскаржуваного наказу №210/6 від 23 березня 2017 року, виданого Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Тимошенко Л.А.», оскільки витребування документів у нотаріуса проведено з порушенням встановленого Закону України "Про нотаріат" порядку. Інших підстав для зупинення нотаріальної діяльності ніж визначених ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" не передбачено.
Враховуючи наявність ознак протиправності оскаржуваного наказу відповідача №210/6 від 23 березня 2017 року, та з урахуванням того, що спірний наказ унеможливлює здійснення нотаріусом своєї професійної діяльності, шкодить правам та інтересам громадян, які звернулися до позивача за вчиненням нотаріальних дій, суд дійшов висновку про необхідність вжиття заходів забезпечення позову до розгляду Окружним адміністративним судом м. Києва адміністративної справи № 826/4534/17 щодо правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, що оскаржується.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на приписи ст.29-2 вказаного Закону про можливість заміщення позивача іншим приватним нотаріусом, оскільки позивачу доведеться докласти додаткових зусиль та витрат.
Заходи забезпечення адміністративного позову відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.
Згідно частини 5 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Виконання ухвал про заборону вчиняти певні дії виконуються в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В :
Клопотання Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тимошенко Людмили Анатоліївни про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити.
Зупинити дію наказу Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 23 березня 2017 року № 210/6 "Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тимошенко Людмили Анатоліївни".
Ухвала про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі №826/4534/17 діє до ухвалення рішення в даній адміністративній справі та набрання ним законної сили.
Ухвала у відповідності до частини 5 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає негайному виконанню.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому пунктом 5 статті 118 та статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи згідно з частиною 6 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.О. Арсірій