Постанова № 65922371, 04.04.2017, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
04.04.2017
Номер справи
369/9764/16-а
Номер документу
65922371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 369/9764/16-а

Провадження № 2-а/369/11/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

04.04.2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі

головуючої судді Волчко А.Я.,

при секретарі Раситюк М.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправною та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з даним позовом, мотивуючи його тим, що він є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

25.08.2016 р. позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області з проханням направити до органів Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області інформацію про зміну грошового забезпечення, зумовлену Постановою КМ №988 та наказом МВС №260, та надати йому завірену належним чином копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Проте, керівництво Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області листом 05.09.2016 №24/і-556 (додається) відмовило у надані такої довідки, інформацію до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зміну грошового забезпечення на направило, обґрунтувавши таку відмову тим, що Постанова КМ №988 про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку позивачу пенсії, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, так як вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону №900-УІІІ .

20.09.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про необхідність звернення до органів МВС України та Пенсійного Фонду України із запитом про розмір нинішнього грошового забезпечення на його посаді та прийняття рішення про перерахунок його пенсії згідно вступивших в законну силу правових норм.

03.10.2016 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області позивачем отримано відповідь № 911/1-01 (додається), згідно якої йому відмовлено у прийнятті рішення про здійснення відповідних перерахувань із посиланням на те, що змін грошового забезпечення для поліцейських не відбулося.

Відмову в перерахунку пенсії позивач вважає незаконною, тому для захисту порушеного права звернувся до суду.

Тому позивач просив визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1, ідент. № НОМЕР_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» протиправною. Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1, ідент. № НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.Стягнути на користь ОСОБА_1, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) судовий збір в розмірі 551.20 грн.Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив позов задоволити.

Представник відповідача проти вимог позову заперечував та проси в позові відмовити.

Суд заслухавши пояснення сторін по справі, перевіривши матеріали справи та зібрані в ній докази, приходить до висновку що позовні вимоги не підлягають до задоволення виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з жовтня 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

25.08.2016 р. позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області з проханням направити до органів Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області інформацію про зміну грошового забезпечення, зумовлену Постановою КМ №988 та наказом МВС №260, та надати йому завірену належним чином копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунок пенсії.

Проте, керівництво Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області листом 05.09.2016 №24/і-556 (додається) відмовило у надані такої довідки, інформацію до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зміну грошового забезпечення на направило, обґрунтувавши таку відмову тим, що Постанова КМ №988 про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку позивачу пенсії, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, так як вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону №900-УІІІ.

20.09.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про необхідність звернення до органів МВС України та Пенсійного Фонду України із запитом про розмір нинішнього грошового забезпечення на його посаді та прийняття рішення про перерахунок його пенсії згідно вступивших в законну силу правових норм.

На що, Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві листом від 03.10.2016 № 911/І-01 року зазначило, що позивач отримує пенсію згідно умов Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а розмір пенсії обчислюється із грошового забезпечення, визначеного уповноваженим структурним підрозділом МВС України відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». Відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.07.2015 року № 580 «Про Національну поліцію» з 07.11.2015 року втратив чинність Закону України «Про міліцію». Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями. Та вказано, що оскільки після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для поліцейських КМУ не приймалось, тому підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача підстав немає.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Приписи ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно ч. 3 ст. 63 вказаного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Зі змісту Порядку №45 випливає, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення Міністерство внутрішніх справ України повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а останній, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1 ).

Відповідно до п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484а13.

Водночас, суд враховується, що відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонерами додаткових документів.

Таким чином, для здійснення в даному випадку перерахунку пенсії Позивача ОСОБА_2 необхідно мати відповідну довідку із зазначенням розмірів відповідних виплат на основі яких і буде здійснений перерахунок пенсії.

Тобто, перерахунок пенсії можливий лише після подання позивачем вказаної довідки до органів Пенсійного фонду, а тому Відповідач, не маючи такої довідки, не мав законних прав проводити перерахунок пенсії.

Враховуючи те, що на момент звернення Позивача до ОСОБА_2 в останнього була відсутня довідка про розмір грошового забезпечення, відмова у перерахунку пенсії є правомірною.

Аналогічна позиція випливає зі змісту ухвали Вищого адміністративного суду України від 24.11.2016 року у справі №676/1910/16-а.

Обов'язковою умовою для проведення ОСОБА_2 такого перерахунку є належним чином оформлена уповноваженим органом довідка про розмір грошового забезпечення, яка подається до органів Пенсійного фонду України та є необхідним підтвердженням складових грошового забезпечення, з урахуванням яких проводиться перерахунок пенсії.

Судом встановлено, що позивачем не було надано до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення встановленого зразка, передбаченого порядком проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за таких обставин у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не було надано всіх необхідних документів для перерахунку йому пенсії, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст.9,11,69-71,86,94,158-163,167,186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправною та зобовязання вчинити дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом 10 днів з моменту оголошення.

Суддя: Волчко А.Я.