Постанова № 65913928, 04.04.2017, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
04.04.2017
Номер справи
917/1731/16
Номер документу
65913928
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" квітня 2017 р. Справа № 917/1731/16

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Тарасова І.В., суддя Білоусова Я.О., суддя Крестьянінов О.О.

при секретарі Марченко В.О.

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1, дов. №10-74/1944 від 15.02.2017, ОСОБА_2 за довіреністю №10-74/1955 від 15.02.2017, ОСОБА_3, дов. №10-72/14609 від 13.12.2016

відповідача ОСОБА_4 за довіреністю №01/850 від 20.02.2017

3-х осіб не зявились

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Полтаваобленерго, м. Полтава (вх. № 380 П/2-8 )

на рішення господарського суду Полтавської області від 12.01.2017 у справі №917/1731/16

за позовом Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго", м.Полтава

до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Полтава

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1.Комунальне підприємство "Кременчукводоканал", м.Кременчук

2.Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка-51", м.Кременчук

про визнання недійсним рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2016 року позивач ПАТ "Полтаваобленерго", звернувся до господарського суду Полтавської області з позовом, в якому просив визнати недійсним п. 2, п. 3, п. 4 рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №01/92-рш від 27.09.2016р. по справі № 01-02-50/39-2016 про порушення ПАТ "Полтаваобленерго" законодавства про захист економічної конкуренції, накладення штрафу в сумі 68000,00 грн. та зобовязання ПАТ "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії у місячний строк з дня отримання рішення, припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом здійснення перерахунків зайво стягнутої плати за послуги з централізованого постачання гарячої води споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами) за період з листопада 2014 року по час надання послуги.

Рішенням господарського суду Полтавської області від 12.01.2017р. у справі №917/1731/16 ( суддя Киричук О.А.) в позові відмовлено.

Місцевий господарський суд дійшов висновку, що дії ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, які полягають у нарахуванні споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами) та які здійснюють розрахунки за холодну воду з КП «Кременчукводоканал» по загальнобудинкових лічильниках холодної води, у складі послуги з централізованого постачання гарячої води вартості холодної води, що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, ПАТ «Полтаваобленерго звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення господарського суду Полтавської області від 12.01.2017р. у справі №917/1731/16 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ПАТ «Полтава обленерго» , визнавши недійсними п.п.2,3,4 рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.09. 2015 року по справі № 01-02-50/39-2016.

Зокрема, на думку апелянта, судом першої інстанції не враховано, що ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії є теплопостачальною організацією і виконавцем послуг з централізованого постачання гарячої води, зокрема і мешканцям будинку по вул. Шевченка, 51 у м.Кременчук, з якими з листопада 2014 року укладені прямі договори про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води. Розрахунки за обсяги спожитої гарячої води мешканці будинку здійснюють за квартирними засобами обліку гарячої води за тарифами, затвердженими відповідними Постановами НКРЕКП для ПАТ «Полтаваобленерго» , що відповідає вимогам п.5 ст.19, ч.2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Також , на думку апелянта, судом першої інстанції не враховані дії позивача, направлені на проведення розрахунку з КП «Кременчукводоканал» за послуги з централізованого постачання холодної води , використаної позивачем як теплопостачальною організацією для надання послуг з централізованого постачання гарячої води споживачам , в тому числі мешканцям будинку по вул. Шевченка, 51 у м.Кременчук, шляхом щомісячного направлення на адресу КП «Кременчукводоканал» листів із зазначенням обсягів спожитої гарячої води мешканцями вказаного будинку для подальшого включення зазначених обємів води в розрахунки на закупівлю води позивачем та для подальшого коригування обсягів спожитої холодної води споживачами.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 06.02.2017 апеляційну скаргу ПАТ "Полтаваобленерго" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 23.02.2017.

20.02.2017 від Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому відповідач проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, заперечує, вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції прийняте з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права та всебічним дослідженням обставин справи, просить рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 23.02.2017 розгляд справи відкладено на 04.04.2017, зобовязано позивача надати суду письмові пояснення з належним документальним та правовим обґрунтуванням щодо знаходження теплового пункту (котельні) на його балансі (в управлінні, повному господарському віданні). Відповідача - пояснення по справі з належним документальним та правовим обґрунтуванням з урахуванням заперечень, викладених в апеляційних скаргах та з посиланням на докази, які знаходяться в матеріалах справи або подані додатково.

27.03.2017 від Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшли доповнення до відзиву на апеляційну скаргу ПАТ «Полтаваобленерго» (вх. №3333), в яких відповідач зазначав, що згідно вимог чинного законодавства, ПАТ «Полтаваобленерго» оскаржуваним рішенням визнано виконавцем послуг з централізованого постачання гарячої води. В ході проведеної перевірки, АМК було встановлено, що до складу тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води входить як вартість теплової енергії, що використовується на підігрів, так і вартість холодної води, що використана на потреби гарячого водопостачання. Для приготування (підігріву) гарячої води мешканцями будинку по вул. Шевченка, 51 використовується лише теплоносій, виготовлений Кременчуцькою ТЕЦ, оскільки їх житловий будинок обладнаний індивідуальним тепловим пунктом. Як наслідок, споживач сплачує завищену вартість за надану послугу, а надавач послуги (виконавець) неправомірно, всупереч нормам Заокну України «Про надання житлово-комунальних послуг» (ч. 2 ст. 31 Закону), одержує завищену винагороду.

31.03.2017 від ПАТ «Полтаваобленерго» за допомогою засобів електронного звязку надано додаткові письмові пояснення (вх. ел. пошти №568), в яких позивач зазначав, що він є виконавцем послуг з централізованого постачання гарячої води , що надається населенню , зокрема й мешканцям квартир в будинку по вул.. Шевченка, 51 у м. Кременчук Полтавської області. Внаслідок цього, ПАТ «Полтаваобленерго» як теплопостачальна організація на виконання вимог п. 4 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в листопаді 2014 року уклало прямі договори про надання послуг з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води безпосередньо із мешканцями квартир в будинку по вул.. Шевченка, 51 м. Кременчука. 10.04.2014 КП «Кременчукводоканал» на підставі п. 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» також став виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення мешканцям будинку по вул.. Шевченка, 51, однак, безпідставно не уклав прямі договори про надання послуг з централізованого водовідведення з мешканцями квартир по вказаній адресі. Отже, як вважає позивач, з квітня 2014 року по даний час, КП «Кременчукводоканал» продовжує розрахунки за житлово-комунальні послуги безпосередньо з «ОСББ Шевченка 51» по загально будинковому лічильнику, яким враховується загальна вода, яка надається мешканцям цього будинку, в т. ч. і для гарячого водопостачання. Тобто, КП «Кременчукводоканал», безпідставно продавав «ОСББ Шевченка 51» загальний обсяг води , в тому числі воду, яка безпосередньо спрямовувалась на гаряче водопостачання мешканцям даного будинку, які повинні сплачувати за гаряче водопостачання іншому виконавцю послуг - ПАТ «Полтаваобленерго» по затвердженим тарифам для централізованого гарячого водопостачання. В той час, як КП «Кременчукводоканал» у відповідності до затверджених тарифів за надання послуг з постачання холодної води та водовідведення має право вести розрахунки з отримувачами його послуг лише за послуги з холодного водопостачання та водовідведення.

04.04.2017 представником ПАТ «Полтаваобленерго» через відділ документального забезпечення суду надано реєстр по кількості лічильників гарячої та холодної води по багатоквартирному будинку №51 по вул. Шевченка, який долучено до матеріалів справи.

В судовому засіданні 04.04.2017 представники ПАТ «Полтаваобленерго» просили рішення господарського суду Полтавської області від 12.01.2017 у справі №917/1731/16 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Представник Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України просив рішення господарського суду Полтавської області від 12.01.2017 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлених обставин справи та відповідність їх наданим доказам, повторно розглянувши справу в порядку ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.

Розпорядженням адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08. 2014 № 01/45-р за результатом розгляду заяви ОСББ «Шевченка-51» м.Кременчук від 08.07.16 № 39 щодо оплати за послугу з централізованого постачання гарячої води, було розпочато розгляд справи №01-02-50/39-2016 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку ПАТ «Полтаваобленерго», передбаченого п.2 ст.50 та ч.1 ст.13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом вчинення дій, що можуть привести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України у справі № 01-02-50/39-2016 було прийнято рішення від 27.09.2016р. № 01/92-рш про порушення законодавства про захист економічної конкуренції , яким

1. Визнано, що ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії у період листопад-грудень 2014 року, 2015 рік та поточний період 2016 року займає монопольне становище на ринку централізованого постачання гарячої води в територіальних ( географічних межах) м. Кременчук, де розташовані діючі мережі ПАТ «Полтаваобленерго», як таке, що не має жодного конкурента.

2. Визнано, що дії ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, які полягають у нарахування споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами ) та які здійснюють розрахунки за холодну воду з КП «Кременчукводоканал» по загально будинкових лічильниках холодної води у складі послуги з централізованого постачання гарячої води вартості холодної води, що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

3. За порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у п. 2 цього рішення, накладено на ПАТ «Полтаваобленерго» штраф у розмірі 68 000 ( шістдесят вісім тисяч) гривень, що становить 4000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

4. ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, у місячний строк з дня отримання рішення, припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом здійснення перерахунків зайво стягнутої плати за послугу з централізованого постачання гарячої води споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами бойлерами) за період з листопада 2014 року по час надання послуги.

Непогодження ПАТ «Полтаваобленерго» з прийнятим адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України рішенням від 27.09.2016р. № 01/92-рш у справі № 01-02-50/39-2016 стало підставою для звернення 31.10.2016р. до суду з позовною заявою .

Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Статтею 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку; монополізація - досягнення суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, підтримання або посилення цього становища.

Згідно з частиною першою статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку у нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.

За приписами пункту 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Водночас згідно з частиною другою статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" до повноважень саме Антимонопольного комітету України та його територіальних органів належать, зокрема:

- розгляд заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проведення відповідних розслідувань;

- прийняття передбачених законодавством про захист економічної конкуренції розпоряджень та рішень за заявами і справами;

- проведення дослідження ринку, визначення меж товарного ринку, а також становища, в тому числі монопольного (домінуючого), суб'єктів господарювання на цьому ринку та прийняття відповідних рішень (розпоряджень).

Стаття 19 цього Закону визначає гарантії здійснення повноважень Антимонопольним комітетом України.

Відповідно до пунктів 14 та 17 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" для кваліфікації дій суб'єктів господарювання як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, або як антиконкурентних узгоджених дій, або як недобросовісної конкуренції не є обов'язковим з'ясування настання наслідків у формі відповідно недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання (конкурентів, покупців) чи споживачів, зокрема через заподіяння їм шкоди (збитків) або іншого реального порушення їх прав чи інтересів, чи настання інших відповідних наслідків.

За приписами частини першої статті 59 Закону № 2210 підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, розгляд справи №01-02-50/39-2016 здійснювався Полтавським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України за результатом розгляду заяви ОСББ Шевченка-51, м. Кременчука щодо оплати за послугу з централізованого постачання гарячої води. Як зазначено у заяві, тривалий час за наявності у багатоквартирному будинку №51 по вул. Шевченка, 51, м. Кременчук, будинкового засобу обліку води та бойлеру для забезпечення гарячою водою, мешканці зазначеного будинку сплачують двічі за холодну воду: КП Кременчукводоканал - як за послугу з централізованого водопостачання так і Кременчуцькій філії ПАТ Полтаваобленерго - за використану воду у складі послуги з централізованого постачання гарячої води.

Приймаючи оскаржуване рішення, територіальне відділення виходило з наступного.

Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» є відокремленим підрозділом ПАТ Полтаваобленерго».

Відповідно до Статуту ( п.2.3) предметом діяльності ПАТ «Полтаваобленерго» є, зокрема, виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими ( розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, постачання холодної, гарячої вожди та водовідведення, в тому числі централізоване.

ПАТ «Полтава обленерго» має ліцензію, видану Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики на виробництво теплової енергії на теплоцентралях, когенераційних установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел, серія АД № 036402 зі строком дії з 08.06.2012 по 07.06.2017 р.

Також , ПАТ «Полтаваобленерго» має ліцензії, видані Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг:

- на транспортування теплової енергії мігістральними та місцевими (розподільчими ) тепловими мережами, серія АД № 041964 зі строком дії з 14.02.2013 по 13.02.2018;

- на постачання теплової енергії, серія АД № 041965 зі строком дії з 14.02.2013 по 13.02.2018.

Враховуючи зазначене, відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішенням від 27.09.2016р. № 01/92-рш Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України у справі № 01-02-50/39-2016 визнано, що ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії у період листопад-грудень 2014 року, 2015 рік та поточний період 2016 року займає монопольне становище на ринку централізованого постачання гарячої води в територіальних ( географічних межах) м. Кременчук, де розташовані діючі мережі ПАТ «Полтаваобленерго», як таке, що не має жодного конкурента.

Також оскаржуваним рішенням Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України у справі № 01-02-50/39-2016 встановлено, що послуга з централізованого постачання гарячої води надається мешканцям будинку по вул. Шевченка, 51 у м. Кременчуці на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, укладених безпосередньо між Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» та мешканцями зазначеного будинку. Прямі договори про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води із мешканцями будинку по вул. Шевченка, 51 у м. Кременчуці були укладені у листопаді 2014 року. Будинок № 51 по вул. Шевченка у м. Кременчуці обладнано комерційним приладом обліку теплової енергії на системі централізованого опалення. На системі гарячого водопостачання, будинок приладом обліку не обладнаний.

За повідомленням ПАТ "Полтаваобленерго" визначення обсягів отриманих послуг та розрахунків з ПАТ "Полтаваобленерго" здійснюються безпосередньо мешканцями будинку за показами квартирних засобів обліку гарячої води згідно з тарифами, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 17.10.2014р. № 146 та від 31.03.2015р. № 1171 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг» та структуру одноставкових тарифів, встановлених для ПАТ «Полтаваобленерго»; постановою НКРЕП від 09.06.2016р. № 1101 «Про внесення змін до Постанови НКРЕКП від 31.03.2015р. № 1171» та Структури одноставкових тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ПАТ «Полтаваобленерго».

До структури тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води, що надається населенню ПАТ «Полтаваобленерго» у період з листопада 2014 року, включено витрати на придбання води на послугу з централізованого постачання гарячої води:

Додаток № 83 до постанови НКРЕКП від 17.10.2014р. № 146 у розмірі 2,940 грн./м3;

Додаток № 113 до постанови НКРЕКП від 31.03.2015р. № 1171 у розмірі 3,01 грн./м3

З урахуванням викладеного, територіальне відділення у справі № 01-02-50/39-2016, прийшла до висновку, що питна вода є необхідною складовою продукції гарячого водопостачання,а виробником та виконавцем послуги з централізованого постачання холодної (питної) води, яка йде на потреби гарячого водопостачання є КП «Кременчукводоканал».

Як встановлено оскаржуваним рішенням , мешканці будинку по вул.Шевченка 51 м.Кременчука сплачують ПАТ «Полтаваобленерго» у складі плати за послугу з централізованого постачання гарячої води вартість холодної води на потреби гарячого водопостачання.

Також оскаржуваним рішенням територіального відділення у справі № 01-02-50/39-2016 встановлено , що між КП «Кременчукводоканал» та ПАТ «Полтаваобленерго» не укладено договір купівлі-продажу холодної води для надання послуги з централізованого постачання гарячої води для ОСББ «Шевченка-51». ОСББ «Шевченка-51» обладнано індивідуальним тепловим пунктом (ІТП), ПАТ «Полтаваобленерго» надає до даного об'єкту тільки теплоносій (Гкал), для підігріву холодної води. ПАТ «Полтаваобленерго» холодну (питну) воду від КП «Кременчукводоканал» в даному будинку взагалі не отримує. Холодна вода від КП «Кременчукводоканал» зразу надходить у внутрішньобудинкові мережі ОСББ.

КП «Кременчукводоканал» у будинках обладнаних індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами) має окремі прямі договори лише з ОСББ і виставляє рахунки ОСББ за весь обсяг спожитої холодної води згідно показів загальнобудинкових приладів обліку холодного водопостачання. При цьому, обсяг спожитої мешканцями ОСББ холодної води на потреби гарячого водопостачання КП «Кременчукводоканал» Кременчуцькій філії ПАТ «Полтаваобленерго» не виставляє.

На підставі викладеного територіальне відділення у справі № 01-02-50/39-2016 прийшла до висновку,що ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії не придбавало питну воду для забезпечення послугою з централізованого постачання гарячої води мешканців будинку по вул.Шевченка, 51 у м.Кременчуці, однак, проводить нарахування споживачам за послугу з централізованого постачання гарячої води по кожному особовому рахунку за тарифом, до складу якого, зокрема, включена вартість холодної води, що використовується для надання послуг гарячого водопостачання, за яку споживачі сплачують КП «Кременчукводоканал», що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ.

За таких умов, як зазначено в оскаржуваному рішенні ,мешканці будинку по вул.Шевченка, 51 у м.Кременчуці протягом тривалого часу (з листопада 2014 року) змушені сплачувати ПАТ «Полтаваобленерго» завищену плату за послугу з централізованого постачання гарячої води, що призводить до ущемлення інтересів споживачів.

При цьому, перерахунок розміру плати вартості послуг гарячого водопостачання мешканцям будинку № 51 по вул.Шевченка у м.Кременчуці ПАТ «Полтаваобленерго» не проводилося.

Також, як зазначено в оскаржуваному рішенні , за даними Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» до УЖКГ та КП «Кременчукводоканал», аналогічна ситуація склалась і по інших ОСББ м.Кременчука, де будинки обладнані індивідуальними бойлерами.

Листом від 27.09.2016р. № 04-32/11399 ПАТ «Полтаваобленерго» надав заперечення , в яких посилається на укладений у 2004 році з КП «Кременчукводоканал» договір № 1277/1435 на послуги водопостачання та водовідведення від 01.01.2014 та зазначає, що у 2014 році КП «Кременчукводоканал» повідомило по розірвання діючого договору, внаслідок чого між сторонами виник спір по справі № 917/1781/14. За результатом розгляду судової справи КП «Кременчук водоканал» відмовився від позовних вимог та запропонував проведення сторонами розрахунків за надані послуги з централізованого постачання холодної ( питної) води шляхом укладення щомісячних договорів та проводити розрахунки за послуги водопостачання та водовідведення для господарсько-побутових потреб товариства на умовах договору № 1277/1435 від 01.01.2014. Також зазначив, що стосовно купівлі-продажу холодної води для забезпечення надання послуг з централізованого постачання гарячої води між ПАТ «Полтаваобленерго» та КП «Кременчукводоканал» існує письмова домовленість сторін, відповідно до якої щомісяця укладаються відповідні договори, якими обумовлюється порядок розрахунків за придбану товариством холодну воду для надання послуг з централізованого постачання гарячої води. Як пояснює товариство (лист від 29.08.2016р. № 04-32/10212), оскільки ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії є теплопостачальною організацією і як наслідок являється виконавцем послуг з централізованого постачання гарячої води, філією постійно надається КП «Кременчукводоканал» інформація стосовно об'ємів води спожитої для потреб гарячого водопостачання мешканцями будинку по вул. Шевченка, 51 для включення цих обсягів в рахунки по закупівлі води, що виставляються КП «Кременчукводоканал» Кременчуцькій філії ПАТ «Полтаваобленерго». Але, КП «Кременчукводоканал» в рахунки по закупівлі води, які виставляє до ПАТ «Полтаваобленерго», не включає обсяги води, які надаються в додатках до листів та електронних реєстрах.

Проте відповідачем не було взято до уваги зазначені аргументи та рішенням адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.09.2016р. № 01/92-рш у справі № 01-02-50/39-2016 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції визнано дії ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, які полягають у нарахуванні споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами) та які здійснюють розрахунки за холодну воду з КП «Кременчукводоканал» по загальнобудинкових лічильниках холодної води, у складі послуги з централізованого постачання гарячої води вартості холодної води, що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Місцевий господарський суд в ході розгляду даної справи визнав вищевказане рішення відповідача обґрунтованим та відмовив у задоволенні позову ПАТ «Полтавобленерго».

Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, апеляційний господарський суд виходить з наступного.

Згідно положень ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» централізоване постачання гарячої води та централізоване постачання холодної води є комунальною послугою.

Згідно з ч.4 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» із змінами внесеними Законом від 10.04.2014 року, виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для обєктів усіх форм власності є субєкт господарювання з постачання теплової енергії ( теплопостачальна організація).

Як вірно встановлено оскаржуваним рішенням територіального відділення, ПАТ «Полтаваобленерго» є виконавцем послуг з централізованого постачання гарячої води, що надається населеннню, в тому числі і мешканцям квартир в будинку 51 по вул. Шевченка у м.Кременчук.

Згідно з ч.3 ст.29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» із змінами внесеними Законом від 10.04.2014 року,договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення ( з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартрири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцями цих послуг.

Як вірно встановлено оскаржуваним рішенням послуга з централізованого постачання гарячої води надається мешканцям будинку по вул. Шевченка, 51 у м. Кременчуці на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, укладених безпосередньо між Кременчуцькою філією ПАТ Полтаваобленерго та мешканцями зазначеного будинку. Як було встановлено в ході проведеного дослідження, до 01.11.2014 року між ОСББ Шевченка-51 та ПАТ «Полтаваобленерго» були договірні відносини на підставі договору про постачання теплової енергії в гарячій воді №697 від 01.10.2008 року, який був розірваний за ініціативою ОСББ Шевченка-51. Прямі договори про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води із мешканцями будинку по вул. Шевченка, 51 у м. Кременчуці були укладені у листопаді 2014 року. Визначення обсягів отриманих послуг та розрахунки з ПАТ "Полтаваобленерго" здійснюєься безпосередньо мешканцями будинку за показами квартирних засобів обліку гарячої води згідно з тарифами, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП).

Дослідженням в суді апеляційної інстанції договору № 815478/4759 про надання послуг з централізованого постачання гарячої води від 23.10.2014 року, укладеного між Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» (виконавцем) та фізичною особою ОСОБА_5, власником квартири АДРЕСА_1 (споживачем), встановлено, що предметом вказаного договору є ,зокрема, надання послуг з централізованого постачання гарячої води ( п.1 Договору). Плата за надані послуги справляється за показаннями засобу обліку гарячої води, який встанонвлений у квартирі (п.4, п.7 Договору). Точкою розподілу, в якій здійснюється передача послуг з постачання гарячої води від Виконавця Споживачеві у багатоквартирному будинку, є - після першої водозапірної арматури на відгалуження від стояка у квартирі Споживача. ( п.21 Договору).

Статтею 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, яким визначено механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами та постачання, надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води.

Зазначений Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів (п. 2 Порядку).

Структура тарифів, відповідно до п. 4 Порядку, це складові економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних із провадженням у планованому періоді певного виду ліцензованої діяльності, які групуються за статтями, визначеними уповноваженими органами відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що затверджені Мінфіном, та складові планованого прибутку, на основі яких розраховуються та встановлюються тарифи. Тарифи на надання послуг з централізованого постачання гарячої води - вартість надання одиниці послуги з централізованого постачання гарячої води визначеної кількості та відповідної якості, розрахована на основі економічно обґрунтованих планованих витрат з урахуванням планованого прибутку.

Пунктом 76 вказаного Порядку визначено, що планування витрат, що включаються до повної собівартості послуг з централізованого постачання гарячої води, здійснюється з урахуванням витрат операційної діяльності та фінансових витрат, пов'язаних з основною діяльністю. Плановані витрати групуються відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном.

До складу планованої виробничої собівартості включаються: прямі матеріальні витрати, зокрема, витрати на питну воду для надання послуг з централізованого постачання гарячої води відповідно до укладених договорів з урахуванням обсягів фактично спожитої води за показаннями будинкових приладів обліку, а у разі їх відсутності за встановленими нормами (пункт 77).

Законом України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" закріплений статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, як державного регулятора. НКРЕ здійснює, зокрема, встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (п. 2 ч. 1 ст. 6). Зазначене є засобом регуляторного впливу (ст. 5).

Відповідно до статті 1 вказаного Закону, тарифи на комунальні послуги - тарифи на послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для суб'єктів, які є виконавцями цих послуг.

Тарифи на послугу з з централізованого постачання гарячої води, що надавалась населенню, в тому числі мешканцям будинку 51 по вул. Шевченка у м.Кременчук, встановлені згідно постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.10.2014р. № 146 та від 31.03.2015р. № 1171 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг» та структуру одноставкових тарифів, встановлених для ПАТ Полтаваобленерго; постановою НКРЕП від 09.06.2016р. № 1101 «Про внесення змін до Постанови НКРЕКП від 31.03.2015р. № 1171» та Структури одноставкових тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ПАТ «Полтаваобленерго».

Згідно з вказаними постановами, до структури тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води, що надається населенню ПАТ «Полтаваобленерго» у період з листопада 2014 року, включено витрати на придбання води на послугу з централізованого постачання гарячої води:

Додаток № 83 до постанови НКРЕКП від 17.10.2014р. № 146 у розмірі 2,940 грн./м3;

Додаток № 113 до постанови НКРЕКП від 31.03.2015р. № 1171 у розмірі 3,01 грн./м3

Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що теплова енергія це товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.

Тобто, зазначеною нормою визначено, що теплова енергія, як товар, не використовується для її безпосереднього споживання споживачами комунальних послуг, а визначає перелік саме господарських і технологічних потреб де її застосування можливе, а саме: для опалення (послуг з централізованого опалення), підігріву питної води (послуг централізованого постачання гарячої води), інших господарських і технологічних потреб (використання, наприклад, у промисловому виробництві).

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що законодавство України не розділяє послугу з постачання споживачам гарячої води (гарячого водопостачання) на окремі частини з постачання окремо теплової енергії та окремо холодної води, а встановлює, що енерговиробник та/або енергопостачальник виробляє та постачає гарячу воду ( яку законодавець також називає тепловою енергією).

Тобто, саме гаряча вода є товаром, продуктом теплопостачальної організації, яку отримує споживач, при цьому саме субєкт господарювання з постачання теплової енергії споживає холодну воду для вироблення гарячої води.

Як обгрунтовано встановлено оскаржуваним рішенням територіального відділення та підтверджується матеріалами справи, саме Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» , а не КП «Кременчукводоканал» та ОСББ Шевченка-51 , є виконавцем послуг з постачання гарячої води для мешканців будинку 51 по вул. Шевченка у м.Кременчук.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії при наданні послуги з централізованого постачання гарячої води мешканцям будинку 51 по вул. Шевченка у м.Кременчук у період з листопада 2014 року правомірно застосовувала тарифи, до складу яких включені витрати на придбання води на послугу з централізованого постачання гарячої води.

Щодо відсутності договірних відносин між ПАТ «Полтаваобленерго» та КП «Кременчукводокнал» з приводу купівлі-продажу холодної води для надання послуги з централізованого постачання гарячої води колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.

Як встановлено з матеріалів справи, в тому числі судовими рішеннями по справі № 917/1781/14 ( т.2 а.с. 34-39), 01.01.2004 між ПАТ «Полтаваобленерго» та КП «Кременчукводокнал» був укладений договір № 1277/1435 на послуги водопостачання та водовідведення . В липні 2014 року КП «Кременчукводоканал» у звязку із внесенними змінами до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» , а саме до ст.19, якою законодавець визначив виконавців у сфері надання житлово-комунальних послуг, та приведення договірних відносин у відповідність до чинного законодавства України, надіслало ПАТ «Полтаваобленерго» лист про розірвання діючого договору з моменту підписання проекту Договору на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення № 1277 від 10.07.2014. У звязку з існуючими розбіжностями, що виникли при укладенні договору, КП «Кременчукводоканал звернулося до господарського суду з позовною заявою пр врегулювання вказаних розбіжностей. ПАТ «Полтаваобленерго» звернулося до суду із зустрічним позовом про зобовязання викласти вказаний договір у редакції ПАТ «Полтаваобленерго». Як вбачається з тексту судових рішень , предметом вказаного договору була, в тому числі, й холодна( питна) вода, яка використовується ПАТ «Полтаваобленерго» на потреби гарячого водопостачання. Постановою Вищого господарського суду України від 24.02.2016 року постанова Харківського апеляційного господарського суду від. 08.07.2015 та рішення Господарського суду Полтавської області від 31.03.2015 по справі № 917/1781/14 скасовано, а справа передана на новий розгляд до Господарського суду Полтавської області.

Під час нового розгляду справи, КП «Кременчукводоканал» та ПАТ «Полтаваобленерго» з метою врегулювання питання відшкодування вартості коштів за надані послуги з холодного водопостачання дійшли згоди щодо подальшого проведення розрахунків за надані послуги з централізованого постачання холодної (питної) води на умовах щомісячних договорів, а також про проведення розрахунків за послуги водопостачання та водовідведення для господарських потреб товариства (Кременчуцької філії) на умовах Договру № 1277/1435 від 01.01.2004р., з урахуванням додаткової угоди до нього від 06.07.2016р. ( т.2 а.с. 63, 64).

В судовому засіданні КП «Кременчукводоканал» надав клопотання яке підтримано ПАТ «Полтаваобленерго» про припинення провадження у справі в звязку з тим, що сторони дійшли домовленості стосовно подальшого проведення розрахунків за надані послуги з централізованого постачання холодної (питної) води. Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 12.07.2016 року припинено повадження у справі за первісним та зустрічним позовом.

Також колегія суддів апеляційної інстації вважає, що територіальним відділенням безпідставно не прийнято до уваги пояснення ПАТ «Полтаваобленерго» про те, що після внесення у 2014 році змін до ст.ст.19, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та визначення Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» виконавцем послуг з централізованого постачання гарячої води та укладення прямих договорів з власниками квартир (орендарями, квартиронаймачами) про надання послуги з централізованого постачання гарячої води, в тому числі з мешканцями будинку 51 по вул. Шевченка у м.Кременчук, філією постійно, починаючи з 30.12.2014 року з метою уникнення подвійного виставлення рахунків споживачам, до КП «Кременчукводоканал» направляється інформація про обсяги спожитої гарячої води споживачами, з якими укладені індивідуальні договори про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що мешкають в будинках ОСББ, які обладнані індивідуальними бойлерами та встановлені загальнобудинкові засоби обліку води, згідно реєстру по кожному особовому рахунку. Також у вказаних листах Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» просило включити вказані в реєстрах обєми води в щомісячні розрахунки на закупівлю ними питної води ( т.2 а.с. 41-90,111-115, 117).

Крім того, як вбачається з матеріалів справи листом від 09.02.2016 р. Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» звернулося до КП «Кременчукводоканал» з пропозицією задля уникнення подвійного нарахування плати за холодну воду мешканцям будинків ОСББ, які обладнані індивідуальними бойлерами та встановлені загальнобудинкові засоби обліку води, зменшити по вказаним ОСББ обєм води в рахунках, що виставлені підприємством КП «Кременчукводоканал» на кількість м3, зафіксованих в індивідуальних рахунках за гарячу воду Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» за період з серпня 2014 р. по січень 2016р. згідно з наданим реєстром будинків (ОСББ) з розрахунком кількості води, спожитої мешканцями будинків. Крім того, у вказаному листі , Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» гарантувало включення даних обсягів води в щомісячний рахунок на закупівлю води ПАТ «Полтаваобленерго» починаючи з серпня 2014.( т.2 а.с. 118).

Також, як вбачається з матеріалів справи, для узгодження нарахувань за спожиту холодну воду на потреби гарячого водопостачання мешканцями будинку № 51 по вул. Шевченка у м.Кременчук, Кременчуцька філія ПАТ «Потлаваобленерго» направляє на адресу ОСББ реєстр споживачів по даному будинку з розрахунком кількості води, спожитої мешканцями будинку починаючи з вересня 2014 року.

Разом з тим, як встановлено оскаржуваним рішенням територіального відділення , КП «Кременчукводоканал» має окремий прямой договір з ОСББ «Шевченка-51» і виставляє єдиний рахунок на весь обсяг спожитої холодної води згідно показань загальнобудинкового приладу обліку холодного водопостачання. При цьому обсяг спожитої мешканцями ОСББ холодної води на потреби гарячого водопостачання КП «Кременчукводоканал» Кременчуцькій філії ПАТ «Полтаваобленерго» не виставляє.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає висновки територіального віділення , що відсутність договору на придбання питної води для забезпечення послугою централізованого постачання гарячої води між ПАТ «Полтаваобленерго» та КП «Кременчукводоканал» є підставою для виключення з встановленого для ПАТ «Полтаваобленерго» тарифу на послуги з централізованого постачання гарячої води плати за обсяги питної води, використаної для надання послуг з централізованого постачання гарячої води, таким, що суперечить положенням нормативно-правових актів та структурі затверджених тарифів для надання послуги з централізованого постачання гарячої води.

Крім того, на думку колегії суддів апеляційної інстанції , КП «Кременчукводоканал» не позбавлене права і можливості отримати кошти за фактично спожиту теплопостачальною організацією воду у встановленому порядку, зокрема на підставі данних про обсяги води, спожитої на потреби гарячого водопостачання, які щомісячно надаються Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго». Як вбачається з матеріалів справи, Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» своїх зобовязань щодо відшкодування вартості цієї води не заперечує.

На підставі викладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що висновки, викладені у п.2 рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.09.2016р. № 01/92-рш у справі № 01-02-50/39-2016 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції , якими дії ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, які полягають у нарахуванні споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами) та які здійснюють розрахунки за холодну воду з КП «Кременчукводоканал» по загальнобудинкових лічильниках холодної води, у складі послуги з централізованого постачання гарячої води вартості холодної води, що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ, визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» є такими , що не відповідають вимогам законодавства у сфері житлово-комунальних послуг.

За приписами частини першої статті 59 Закону № 2210 підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Також, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Адміністративної колегієї Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України у справі № 01-02-50/39-2016 від 27.09.2016р. № 01/92-рш , прийняте за результатом розгляду заяви ОСББ «Шевченка-51» м.Кременчук від 08.07.16 № 39 щодо оплати за послугу з централізованого постачання гарячої води, прийняте при неповному зясуванні обставин, які мають значення для справи.

Так, підставою для звернення ОСББ «Шевченка-51» м.Кременчук до Полтавського обласного територіального відділення АМК України стало подвійне нарахування з боку Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» та КП «Кременчукводоканал» мешканцям будинку плати за холодну воду , використану на потреби гарячого водопостачання.

Разом з тим, під час провадження у справі № 01-02-50/39-2016 територіальним відділенням не надано жодної оцінки правомірності нарахування та стягнення КП «Кременчукводоканал» з листопада 2014 року із споживачів послуг з централізованого постачання холодної води плати за обсяги питної води, використаної Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» як теплопостачальною організацією для надання послуги з централізованого постачання гарячої води.

Так, як вбачається з оскаржуваного рішення територіального відідлення та підтверджується матеріалами справи, між КП «Кременчукводоканал» та ОСББ «Шевченка-51» як споживачем, було укладено договір № 3116 від 01.04.2007 року про надання послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення. 01.04.2016 року між КП «Кременчукводоканал» та ОСББ «Шевченка-51» , що є виконавцем послуг з утримання житлового будинку та прибудинкової території за адресою вул. Шевченка 51 в м.Кременчук, іменується надалі Виконавець, укладений договір № 3116 про надання послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, згідно якого водоканал зобовязується вчасно надавати Виконавцю відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, а Виконавець зобовязується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені цим Договором.

Разом з тим, територіальним відділенням не встановлено виконавцем яких послуг за вказаним договором є ОСББ «Шевченка-51» .

Також територіальним відділенням не надано оцінки посиланням КП «Кременчукводоканал» в обгрунтування правомірності нарахування та стягнення з листопада 2014 року із споживачів послуг з централізованого постачання холодної води плати за обсяги питної води, використаної теплопостачальною організацією для надання послуги з централізованого постачання гарячої води, на п.3.13. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627.

Так, у відповідності до пункту 3.13. Правил №190 суб'єкти господарювання, у яких теплові пункти (котельні) перебувають на балансі або яким вони передані в управління, повне господарське відання, користування, концесію, здійснюють розрахунки з виробником на основі укладених договорів за весь обсяг питної води, яка відпущена з систем водопостачання і використана на потреби гарячого водопостачання та інші потреби, а також розраховуються за власний обсяг водовідведення.

Обсяг питної води, поданої до теплових пунктів (котелень), фіксується засобами обліку, які встановлені на межі балансової належності.

Обсяг гарячого водопостачання, переданий споживачам виконавцем послуг з постачання гарячої води, ураховується в загальному обсязі стічних вод споживачів і оплачується ним за договором з виробником на підставі показів засобів обліку або в порядку, обумовленому договором.

Отже, відповідно до пункту 3.13. Правил №190 розрахунок за спожиту питну воду, яка відпущена з систем водопостачання і використана на потреби гарячого водопостачання, повинен проводитися з балансоутримувачем бойлеру, який є виконавцем послуг з постачання гарячої води.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні як докази перебування індивідуального бойлеру на балансі ОСББ «Шевченка-51», так і докази того , що ОСББ «Шевченка-51» чи КП «Кременчукводоканал» є виконавцем послуг з постачання гарячої води.

Також, поза увагою територіального відділення залишилося порушення КП «Кременчукводоканал» вимог ч.3 ст.29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо укладення договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води безпосередньо з мешканцями будинку 51 по вул. Шевченка у м.Кременчук, не зважаючи на те, що як встановлено в суді апеляційної інстанції, всі квартири у вказаному будинку обладнані засобами обліку як гарячої , так і холодної води. Виконання вказаних вимог закону, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, допомогло б уникнути подвійного стягнення зі споживачів мешканців будинку 51 по вул. Шевченка у м.Кременчук плату за холодну воду, використану для гарячого водопостачання.

За приписами частини першої статті 59 Закону № 2210 підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.

Відповідно до частини 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч.1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до частини першої статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.

Судом апеляційної інстанції на підставі документальних доказів, що містяться в матеріалах справи встановлено, що позивачем рішення територіального відділення АМК оскаржено в межах двомісячного строку, передбаченого ч.1 статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме, 31.10.2016 року.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржуване рішення територіального відідлення прийнято з порушенням норм матеріального права при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справи, що, відповідно до абзацу другого частини першої ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції ", є підставою для визнання його частково недійсним, а саме: визнання недійсними п.п. 2,3,4 рішення Адміністративної колегієї Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України у справі № 01-02-50/39-2016 від 27.09.2016р. № 01/92-рш .

Місцевий господарський суд в ході розгляду справи залишив поза увагою вищенаведені обставини та не надав їм належної правової оцінки. Натомість, аргументи апелянта знайшли підтвердження в ході апеляційного провадження, у звязку з чим апеляційна скарга ПАТ «Полтаваобленерго» підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення господарського суду Полтавської області скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.

Разом з тим, колегія суддів апеляцінйого суду зазначає, що відповідно до пункту 6 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства", визнання господарським судом повністю або частково недійсним рішення Антимонопольного комітету України чи його органів з підстав, зазначених у ч.1 ст.59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», не є перешкодою для проведення відповідним органом нової перевірки дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, дослідження ринку тощо з метою усунення порушень чи недоліків, які потягли за собою визнання рішення недійсним. За результатами такої перевірки можливе прийняття іншого рішення, яке, в свою чергу, в разі незгоди з ним заінтересованих осіб може бути оскаржено ними в установленому порядку.

Відповідно до 49, ст. 99 ГПК України, здійснені позивачем витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в даній справі в розмірі 1378,00 грн. (т.1, а.с.10 та апеляційної скарги у розмірі 1760,00 грн. (т.2, а.с.142) мають бути покладені на відповідача.

Керуючись ст.ст. 85, 99, 101, 104, 105 ГПК України, колегія суддів апеляційного господарського суду,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Полтаваобленерго, м. Полтава задовольнити.

Рішення Господарського суду Полтавської області від 12.01.2017 у справі №917/1731/16 скасувати.

Прийняти по справі нове рішення, яким позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Полтаваобленерго, м. Полтава задовольнити.

Визнати недійсним п. 2, п. 3, п. 4 рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №01/92-рш від 27.09.2016р. по справі № 01-02-50/39-2016 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку ПАТ "Полтаваобленерго".

Стягнути з Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (36000, вул.Зигіна,1, м.Полтава, код 21076316) на користь ПАТ «Полтаваобленерго» (36022, м. Полтава,вул. ст. Поділ,5, код 00131819) 1378,00 грн. витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви та 1760,00 грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Доручити господарському суду Полтавської області видати відповідний наказ.

Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя Тарасова І. В.

Суддя Білоусова Я.О.

Суддя Крестьянінов О.О.