Справа № 404/8125/16-ц
Номер провадження 2/404/1146/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2017 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Бершадської О.В.
за участі секретаря -Чайка О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру
виплачених грошових коштів ,-
ВСТАНОВИВ:
19 грудня 2016 року позивач звернувся в суд з позовом, яким просить стягнути із відповідачки на його користь переплачені бюджетні кошти у розмірі - 9809,55 грн. та понесені ним судові витрати.
Посилається на те, що 29.07.2015 року до управління із заявою на призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг звернулася ОСОБА_1. Своїм рішенням від 30.07.2015 року відповідачці на підставі заяви та доданих документів було призначено відповідну допомогу. Надалі , з метою перевірки інформації щодо наявності в одержувачів допомоги житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, управлінням отримано довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна суб'єкта від 20.05.2016 року, згідно якої з»ясовано , що ОСОБА_1, у 2007 році отримала квартиру в дарунок, розташовану за адресою: АДРЕСА_1. При зверненні для отримання допомоги дана інформація була прихована відповідачкою. З врахуванням п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, відповідач не мала права отримувати допомогу , в зв»язку з чим рішенням від 14.06.2016 року управління припинило виплату допомоги ОСОБА_2 та визначено було суму переплачених їй коштів , що склало 9809,55 грн. Добровільно відповідачка кошти не повертає, що і змусило їх звернутися до суду.
В судове засідання представник позивача надала клопотання про підтримання заявлених вимог повністю, просила їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, повідомлялася, через канцелярію суду подала заперечення , згідно яких просила у задоволенні позову відмовити. Вказала, що їй не було роз'яснено позивачем безпосередньо порядок та підстави отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №505 із наступними змінами. Жодним чином не заперечувала про наявність в неї квартири за адресою: АДРЕСА_2, але там ніколи не проживала, а сприймала допомогу, як допомогу особам, які втратили своє майно та житло на тимчасово-окупованих територіях, де залишила належне їй домоволодіння за адресою: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Дніпропетровська, 46. На момент отримання допомоги мешкала за адресою: АДРЕСА_3, разом із своє матір»ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Кошти, отримані, як допомогу витрачала на утримання житла та сплату житлово-комунальних послуг. Недостовірних відомостей до Управління соціального захисту не надавала. Крім того, листа із повідомленням про повернення переплачених коштів у розмірі 9 809,55 грн. не отримувала та в телефонному режимі з працівником управління не спілкувалася.
У відповідності до ч.2ст. 197 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд на місці ухвалив, проводити розгляд справи у відсутності сторін ,та на підставі поданих ними письмових доказів, заперечень.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, з наступних підстав.
Статтею 3 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб,в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Частиною 3 ст. 10 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір ( ч. 3 ст. 60 ЦПК України).
Судом встановлено, що 31.12.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Згідно довідки №3525001120 від 31.12.2014 року взято ОСОБА_1 на облік. Термін довідки подовжено до 29.07.2015 року, 31.12.2015 року (а.с.18, 21).
Разом з цим, 29.07.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради із заявою для призначення та 29.01.2016 року із заявою про продовження виплати щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Реквізити рахунку в уповноваженому банку: Ощадний банк (а.с. 12, 15, 19, 20).
Рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради від 30 липня 2015 року призначено на період з 29.07.2015 року по 28.01.2016 року ОСОБА_1 на підставі її заяви від 29.07.2015 року та рішенням від 01.02.2016 року на підставі заяви від 29.01.2016 року подовжено на період з 29.01.2016 року по 28.07.2016 року виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 884,00 грн. Номер особового рахунку 683067 (а.с. 12, 19).
Відповідно до ч.Іст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 1ст. 9 зазначеного Законувнутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Механізм надання тимчасової державної допомоги переміщеним особам на проживання регламентує Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505.
Відповідно до Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Грошова допомога виплачується шляхом перерахування на поточний рахунок, відкритий відповідно до цього Порядку безоплатно в установі уповноваженого банку. Уповноважений банк приймає від уповноваженого представника сім'ї документи, необхідні для отримання грошової допомоги у разі відкриття поточного рахунка (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо виплата грошової допомоги раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 гривень.
У заяві на призначення та на продовження щомісячної адресної допомоги відповідач особисто зазначила, що у будь-кого з членів її сім'ї відсутнє у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. При цьому , ОСОБА_1 була проінформована, що подана нею інформація може бути перевірена органами соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів (а.с. 15, 20).
У відповідності до п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до п.п. 11,12 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.
Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги в ході якої встановлено, що відповідачем подано недостовірну інформацію, а саме не вказано квартиру 103 за адресою: вул. Жовтневої революції, 20, корпус 3 в м. Кропивницький, що перебуває у її власності, Так, згідно інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно №59510433 від 20.05.2016 року квартира 103 по вул. Жовтневої революції, 20, корпус 3 в м. Кропивницький на праві приватної власності належить ОСОБА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі договору дарування, 1798, 26.06.2007, Приватний нотаріус Кіровоградського міського нотаріального округу ОСОБА_4 (а.с. 7-10).
Суд не погоджується із запереченнями відповідачки про те, що недостовірної інформації до управління вона не подавала, оскільки в належній їй на праві власності квартирі 103 за адресою: вул. Жовтневої революції, 20, корпус 3 в м. Кропивницький не проживала.
Так, статтею 317 ЦК України визначено зміст права власності. Згідно даної норми власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна (ч. 2 ст. 317 ЦК України). Право володіння це юридична можливість фактичного впливу на річ.
Виходячи із вищенаведеної норми закону, відповідачу, як власнику квартири № 103 за адресою: вул. Жовтневої революції, 20, корпус 3 в м. Кропивницький беззаперечно належить право володіння вказаною квартирою, місце її фактичного проживання не може впливати на зміст права власності.
До того, ж право власності, в розумінні ст. 317 ЦК України, передбачає право користування та право розпорядження своїм майном, в тому числі право на проживання, тому відповідач, як власник, має не тільки право володіння, а й право на проживання у вищезазначеній квартирі.
Рішенням Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради від 14.06.2016 року ОСОБА_1 припинено виплату з 29.07.2015 року вказаної допомоги з підстав: не достовірно наданих даних щодо житлових приміщень. Номер особового рахунку 683067. Відповідно до Розрахунку по особовому рахунку №683067 відкритого на ОСОБА_1, переплата за період з 29.07.2015 року по 30.06.2016 року становить 9 809,55 грн. (а.с. 9-зворотня сторона).
Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради направлено на адресу ОСОБА_1 листа за вих. №7197/08-08 від 08.08.2016 року з вимогою про повернення вказаних коштів (а.с. 5-6).
Добровільно відповідач не повернула надміру сплачені суми грошової допомоги.
За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобовязана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров"я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене уст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Вказаний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2015 року у справі № 6-91цс14, який має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що розмір щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання виплаченої надміру внаслідок подання відповідачем недостовірної інформації за період з 29.07.2015 року по 30.06.2016 року складає 9 809,55 грн., а відтак позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно до вимог ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 1 378,00 грн. - внесеного ними судового збору.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 3,10,11,60, 88, 213-215, 218 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради (код ЄДРПОУ 03197635) надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі 9 809,55 грн., а також 1 378 грн. -сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Кіровоградської області, через суд першої інстанції.
Суддя Кіровського О. В. Бершадська
районного суду
м.Кіровограда