Справа № 202/8002/16-ц
Провадження № 2/202/675/2017
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2017 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська
у складі:головуючого судді Слюсар Л.П.,
за участю секретаря Бондаренко М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_1, третя особа Державна аудиторська служба України Східний офіс Держаудитслужби (Державна Фінансова Інспекція в Дніпропетровській області), про стягнення незаконно отриманих коштів по адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
До Індустріального районного суду м. Дніпропетровська 22.12.2016 року звернулося Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради з позовом щодо стягнення з ОСОБА_1 надмірно виплачених коштів по адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на загальну суму 2480 грн. 90 коп. та судових витрат.
При цьому позивач посилається на те, що ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 перебували на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505. Допомога була призначена на підставі заяви № 1093 від 26.11.2014 року на період з 01.03.2015 р. по 25.05.2015 р. Відповідач отримав кошти на суму 2480 грн. 90 коп. Під час звернення, при заповненні заяви для призначення допомоги ВПО Відповідач зазначив, що проживає у свої сестри разом з сином та у разі зміни місця проживання або виїзду з міста Дніпропетровська, зобовязується повідомити Управління протягом трьох днів.
Під час проведення ревізії в Управлінні Державною фінансовою інспекцією у Дніпропетровській області, було надано запит до відділу освіти Індустріальної районної у місті Дніпрі ради щодо надання інформації про період навчання в загальноосвітніх навчальних закладах освіти Індустріального району. Проведеним співставленням наданої відділом освіти інформації та заявами для призначення допомоги ВПО було встановлено, що син відповідача ОСОБА_2, навчався у Комунальному закладі освіти «Дніпропетровська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 147 імені ОСОБА_3» Дніпропетровської міської ради по 04.02. 2015 року, та вибув до м. Казань, Росія.
Відповідно до п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505, грошова допомога призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї. Якщо у складі сімї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сімї або інформацією компетентного органу.
29.09.2016 року ОСОБА_1 Назимінві було направлено повідомлення з вимогою термінового перерахунку коштів у розмірі 2480 грн. 90 коп., але вона добровільно вказану суму не сплатила. У зв'язку із чим, для повернення коштів до Державного бюджету України управління змушено звернутися до суду.
У судове засідання представник позивача не зявився, відповідно до письмової заяви від 13.03.2017 року просив розглядати справу за його відсутності, позов задовольнити у повному обсязі та не заперечував проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відповідно до ст. 74, ст. 76 ЦПК України.
Представник третьої особи - Східного офісу Державної аудиторської служби України у судові засідання не зявлявся, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідно до наданого пояснення від 13.02.2017 року просили суд задовольнити позов.
Суд у звязку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, ухвалив слухати справу у відсутності відповідача, згідно з ч. 4 ст. 169 ЦПК України, у порядку ст.ст. 224-225 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.
Суд, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в статті 1 надає поняття внутрішньо переміщеної особи. Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами, встановленими «Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505.
ОСОБА_1 та її сину (ОСОБА_2) на підставі заяви № 1093 від 26.11.2014 року на період з 01.03.2015 року по 25.05.2015 року була призначена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Таким чином, відповідач отримав кошти на суму 2480 грн. 90 коп.
У своїй заяві ОСОБА_1 зазначила, що вона проживає у своєї сестри за адресою: АДРЕСА_1, разом із сином ОСОБА_2.
Відповідно до акту ревізії Державної фінансової інспекції у Дніпропетровської області № 04.2-20/14 від 27.09.2016 р., було встановлено, що син відповідача, ОСОБА_2, навчався у Комунальному закладі освіти «Дніпропетровська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 147 імені ОСОБА_3» Дніпропетровської міської ради по 04.02. 2015 року, та вибув до м. Казань, Росія.
Згідно з п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї. Якщо у складі сімї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сімї або інформацією компетентного органу.
Відповідно до п. 10 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п. 11 Порядку уповноважений представник сімї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
У результаті надання недостовірної інформації ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради були надміру нараховані кошти за період з 01.03.2015 року по 25.05.2015 року у розмірі 2480 грн. 90 коп.
Управлінням поштою було повідомлено відповідача про необхідність повернення надміру виплачених коштів. Проте, станом на 22.12.2016 року загальна сума надміру виплачених коштів у розмірі 2480 грн. 90 коп. не відшкодована на розрахунковий рахунок Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст. ст. 179, 181, 190, 192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, оскільки відповідач в добровільному порядку не повернув надміру виплачені кошти, то вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Суд робить висновок, що відповідно до норм чинного законодавства ОСОБА_1 повинна повернути Управлінню праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на загальну суму 2480 грн. 90 коп.
Відповідно до статті 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1 378,00 грн.
Враховуючи вищенаведене та на підставі «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, ст. ст. 1, 3, 10, 57, 60, 79, 88, ч. 4 ст. 169, 179, 197, 208-209, 212-215, 218, 224-225 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_1, третя особа Державна аудиторська служба України Східний офіс Держаудитслужби (Державна Фінансова Інспекція в Дніпропетровській області), про стягнення незаконно отриманих коштів по адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради надмірно виплачені кошти по адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 2 480 (дві тисячі чотириста вісімдесят) гривень 90 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради судовий збір у розмірі 1378,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя Л.П. Слюсар