ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2017 року м. Київ К/800/35483/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну Державної служби геології та надр України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" до Державної служби геології та надр України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просило:
- визнати протиправними дії Державної служби геології та надр України у відмові ТОВ "Здвиж ресурс" у наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу, яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року № 827), згідно з підпунктом 14 пунктом 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615;
- зобов'язати Державну службу геології та надр України надати ТОВ "Здвиж ресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу, яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827), згідно з підпунктом 14 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615, строком на 5 років.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" було задоволено частково. Визнанго протиправною відмову Державної служби геології та надр України у видачі спеціального дозволу на користування надрами Товариству з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" викладену в листі від 24.03.2016 року № 4665/13/12-16. Зобов'язано Державну службу геології та надр України розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" на отримання спеціального дозволу на користування надрами № 6 від 28.03.2016 року у відповідності до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року № 615 у редакції, чинній на день звернення. В решті позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2016 року апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України було залишено без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року - без змін.
У касаційній скарзі Державна служба геології та надр України, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2016 року та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" подано заперечення на касаційну скаргу, в яких воно просить залишити касаційну скаргу Державної служби геології та надр України без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Державної служби геології та надр України задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" 27.01.2016 року звернулося до Державної служби геології та надр України із заявою та додатками на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, а саме просило: надати спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року № 827), яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області та розміщена на південний захід від смт Брусилів, строком на 5 років.
Державна служба геології та надр України листом від 24.03.2016 року № 4665/13/12-16 повідомило позивача, що подані документи повертаються у зв'язку із їх поверненням з Держгірпромнагляду України без погодження, тому у наданні спеціального дозволу відмовлено.
Держгірпромнагляд України листом від 03.03.2016 року № 392/0/2-06/6/16, відмовило у погодженні спеціального дозволу та повернуло документи до Державної служби геології та надр України з підстав невідповідності наданих позивачем копій документів щодо розробки Карабачинської ділянки торфу вимогам Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.
28 березня 2016 року позивач повторно звернувся із заявою та доданими документами до Державної служби геології та надр України на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.
Державна служба геології та надр України, з метою погодження видачі товариству спеціального дозволу, надіслала надані позивачем документи до Державної служби України з питань праці.
Державна служба України з питань праці листом від 21.04.2016 року № 4657/1/10.3-ДП-16 повернула надані позивачем документи, до відповідача без їх розгляду, в зв'язку із виключенням Держпраці з переліку органів, яким погоджується надання спеціального дозволу, постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 277.
Державна служба геології та надр України листом від 10.05.2016 року № 8436/13/12-16 повідомила позивачу, що з 12.04.2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.2016 року № 277 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 594 та № 615 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" згідно з якою діючим Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами не передбачена процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціону, зокрема у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування торфу, що було визначено підпунктом 14 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.
Відповідно до пункту 1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Згідно із частиною 1 статті 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. .
Пунктом 2 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами (в редакції на момент звернення позивача із заявами) встановлено що, дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.
Згідно із підпунктом 14 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами ,без проведення аукціону дозвіл надається у разі зокрема: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування торфу, а також бурштиноносних порід на ділянках проявів бурштину, які не мають промислового значення, розмір яких не перевищує один гектар.
Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1 Порядку.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 615 від 30.05.2011 року, надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з:
- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;
- відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення;
- Мінприроди - на всі види користування надрами;
- Держпраці (в редакції до 11.02.2016 Держгірпромнагляд - прим. суду) - на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування, а також для цілей, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин, в частині державного гірничого нагляду.
Згідно із пунктом 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу. Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше дня, що настає за днем одержання документів від заявника, надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - п'ятому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів. За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - п'ятому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл.
Відповідно до пункту 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами (в редакції на момент звернення позивача із заявами) підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.
Абзацом 24 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами встановлено, що граничним строком прийняття рішення про надання дозволу без проведення аукціону є 60-денний термін після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі .
З наданої товариству відповіді від 24.03.2016 року № 4665/13/12-16 на подану ним 27.01.2016 року заяву з додатками, у видачі спеціального дозволу відмовлено на підставі непогодження поданих документів Держгірпромнаглядом України. Держгірпромнагляд України, повертаючи відповідачу документи про надання дозволу на отримання спеціального дозволу на дослідно-промислову розробку Карабачинської ділянки торфу (лист № 392/0/2-06/6/16 від 03.03.2016 року), послався на їх невідповідність вимогам Порядку № 615 від 30.05.2011 року, при цьому не вказавши, які з наданих документи та які дані не відповідають вимогам Порядку та без посилання на конкретні норми законодавства.
Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, Державна служба геології та надр України, відмовляючи у наданні дозволу, діяла всупереч вимогам Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, оскільки така підстава як "повернення поданих документів без погодження" не передбачена пунктом 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.
Крім того, повторно подану товариством заяву від 28.03.2016 року з доданими документами відповідач листом від 10.05.2016 року № 8436/13/12-16 повернув позивачу з тих підстав, що постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2016 року № 277 з 12.04.2016 року виключено підпункт 14 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами , а отже не передбачено процедуру надання дозволу на дослідно-промислову розробку та видобування торфу без проведення аукціону.
Згідно із абзацом 23 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові.
Пунктом 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами встановлено вичерпний перелік підстав для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу.
Із внесенням змін до вказаного Порядку перелік підстав збільшився, так відповідно до пункту 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами (в редакції на момент повернення документів позивачу станом на 10.05.2016 року) підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку; наявність інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні; наявність у заявника боргу із сплати загальнодержавних податків та зборів станом на останній звітний період; відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування; невиконання програми робіт на ділянках надр, на користування якими заявнику вже надано дозвіл, виявлення порушень правил користування надрами на таких ділянках, що зафіксовано в актах перевірок, приписах або розпорядженнях відповідних органів у сфері надрокористування до моменту їх усунення, крім випадків визнання таких приписів або розпоряджень недійсними або дію яких зупинено згідно з рішенням суду.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що дозвільний орган повернув документи товариству, вказавши підставою - відсутність в діючому Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами процедури надання дозволу на дослідно-промислову розробку та видобування торфу без проведення аукціону. Також, в листі № 8436/13/12-16 відсутні будь-які посилання на подані товариством документи, які не відповідають вимогам Порядку.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що відповідач діяв всупереч вимогам законодавства вказавши підставу повернення документів позивачу, не передбачену вищезазначеним Порядком.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 31.08.2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" до Державної служби геології та надр України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
О.В. Голяшкін
В.Ф. Мороз