Постанова № 65905812, 10.04.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2017
Номер справи
802/2445/16-а
Номер документу
65905812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/2445/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Заброцька Л. О.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

10 квітня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Боровицького О. А. Матохнюка Д.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Немирівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Немирівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В :

в грудні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Немирівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2017 року позов задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.

Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХТ 313415 ОСОБА_2 на праві власності належить автомобіль марки BMW 730D, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2993, 2014 року випуску, дата реєстрації транспортного засобу 13 серпня 2015 року.

30 червня 2016 року Немирівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області відповідно до п.п. 267.6.2. п. 267.6. ст. 267 Податкового Кодексу України позивачу винесено податкове повідомлення - рішення № 46687-02, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням від 30.06.2016 року № 46687-02, позивач звернулася з адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що автомобіль, який належить на праві власності позивачу, у 2015 році не належав до об'єктів оподаткування транспортним податком, а у зв'язку з прийняттям Тульчинською міською радою рішення від 28 січня 2016 року за № 41 обов'язок щодо сплати такого податку у позивача може виникнути лише в у 2017 році. Крім того, з урахуванням відсутності у справі доказів того, що автомобіль марки BMW, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2993, 2014 року випуску має середньоринкову вартість понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, то вказаний транспортний засіб не є об'єктом оподаткування.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи також з наступного.

Згідно з п. п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового Кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є обєктами оподаткування.

Відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст.267 Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII), об'єктом оподаткування визначено легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Пунктом 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до п. п. 267.6.3 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України органи внутрішніх справ зобов'язані до 01 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобовязані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації обєкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 є власником автомобіля марки BMW 730D, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2993, 2014 року випуску.

30 червня 2016 року Немирівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області позивачу винесено податкове повідомлення - рішення № 46687-02, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн.

Відповідно до пп. 267.6.10. п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо: обєктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на обєкт оподаткування, перехід права власності на обєкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Так, положеннями Податкового кодексу України передбачено право фізичної особи - платника податку, на підставі оригіналів відповідних документів, звернутися до контролюючого органу з заявою про перерахунок суми податку.

ОСОБА_2 не зверталася до Немирівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області з заявою про проведення звірки з питань виявлення розбіжностей між даними контролюючого органу та платника податку.

Відповідно до ч. 2 ст. 69 КАС України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Згідно з ч.ч. 2, 4, 5 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Суд може збирати докази з власної ініціативи.

Так, колегія суддів зазначає, що для повного, всебічного та об'єктивного встановлення обставин справи, що мають значення для її вирішення, суд може дослідити додаткові докази, а саме: зобов'язати сторони надати докази, яких не вистачає для з'ясування усіх обставин, або ж витребувати такі докази у інших осіб, в яких вони можуть знаходитися.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої першої інстанції про те, що оскільки відповідачем не надано суду документів на підтвердження наявності у відповідача на дату винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення інформації про середньоринкову вартість автомобіля позивача станом на 1 січня податкового (звітного) року, отже висновки податкового органу щодо включення автомобіля марки BMW 730D, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2993, 2014 року випуску до об'єктів оподаткування є необгрнутованими.

Крім того, колегія суддів зазначає, що згідно з документами, наданими позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог, не надано суду доказів про те, що вартість автомобіля марки BMW 730D, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2993, 2014 року випуску на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення складала менше ніж 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

В обґрунтування доводів заперечень на позовну заяву ОСОБА_2 Немирівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області надано розрахунок вартості автомобіля марки BMW 730D, об'єм двигуна 2993, 2014 року випуску, станом на 01.01.2016, що становить 1 472 077,22 грн.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що фактичні обставини справи свідчать про необґрунтованість висновків податкового органу щодо включення належного ОСОБА_2 автомобіля BMW 730D, 2014 року випуску, державний номерний знак АВ 6900 CB, з об'ємом двигуна 2993 см.куб. до об'єктів оподаткування, а тому контролюючим органом неправомірно нараховано позивачці транспортний податок з фізичних осіб.

Відповідно до п. 7.3 ст. 7 Податкового кодексу України 7.3. будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" № 71-VIII від 28 грудня 2014 року внесено зміни до Податкового кодексу України, тобто запроваджено новий податок - транспортний податок та введено його в дію відповідно до Закону.

При цьому, введений Законом України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року податок на транспортний засіб не віднесений до місцевих податків, а встановлення та визначення видів податків є компетенцією законодавчого органу.

Так, колегія суддів вважає необгрунтованими висновки суду першої інстанції про те, що оскільки рішення № 41 "Про внесення змін до Положення про порядок справляння місцевих податків і зборів на території м. Тульчина на 2016 рік, затвердженого рішенням 64 сесії Тульчинської міської ради 6 скликання від 10 липня 2015 року №1564 "Про встановлення та порядок справляння місцевих податків і зборів на території м. Тульчина на 2016 рік" прийнято 28 січня 2016 року, отже відповідний податок повинен нараховуватись з 2017 року. Цей висновок не ґрунтується на нормах чинного законодавства, оскільки рішення органу місцевого самоврядування не може вплинути на підстави нарахування та обов'язок платниками сплачувати податки та збори, які передбачені положеннями Податкового Кодексу України.

Крім того, колегія суддів зазначає, що статтею 27 Бюджетного кодексу України встановлено застереження щодо введення в дію Законів України, які впливають на показники бюджету, а саме: зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету, проте Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-VIII від 24 грудня 2015 року запроваджено зміни, які впливають на збільшення бюджетних надходжень.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

У своєму рішенні від 14.10.2010 р., прийнятому в справі "Щокін проти України" (заяви № 23759/03 та № 37943/06), Європейський Суд з прав людини зазначив, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки на умовах, передбачених законом, а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення законів. Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (п. 50).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Однак, вказані положення не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

З урахуванням наведеного та обставин, встановлених у справі, оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем в межах компетенції, в порядку та у спосіб, визначених законом, і не призвело до порушення прав позивача.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що податкове повідомлення-рішення № 46687-02 від 30 червня 2016 року про сплату податку на транспорт з фізичних осіб у сумі 25 000 грн. є незаконним та необґрунтованим, та наявні підстави для його скасування.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин під час апеляційного розгляду справи доводи апеляційної скарги відповідача знайшли своє підтвердження.

Висновки суду першої інстанції по суті спору не відповідають встановленим у справі обставинам, що призвело до неправильного її вирішення, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Згідно зі ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Немирівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області задовольнити повністю.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Немирівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова або ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбаченим цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4