ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2017 року №876/10547/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Качмара В.Я.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
при секретарі судового засідання Андрушківа І.Я.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі ГУПФ) в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку належної йому пенсії з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні;
зобовязати ГУПФ провести перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням вказаних вище одноразових додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.10.2013 та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію.
В обґрунтування позовних вимог, вказує на безпідставне не включення відповідачем до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні, що стало причиною зменшення її розміру та порушення його пенсійних прав.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09 грудня 2016 року у справі №345/3722/16-а позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити. У поданій апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХII) та п.7 постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі Постанова №1294) пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати, на які посилається позивач, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатись при її обчисленні не можуть.
Позивач про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, а тому апеляційний суд вважає за можливе проводити розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційну скаргу потрібно задовольнити частково з наступних підстав.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що вказані позивачем одноразові додаткові види грошового забезпечення відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні враховуватись при обчисленні пенсії таких осіб.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи та є частково вірними з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач починаючи з 01.10.2013 перебуває на обліку в ГУПФ як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХII. Під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_2до складу грошового забезпечення не було включено індексацію грошового забезпечення, матеріальну допомогу на оздоровлення та одноразову грошову допомогу при звільненні. Це повязано з тим, що при призначенні пенсії позивач не подавав до ГУПФ довідку у якій вказані види доплат, що мали би включатися до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Із заявою про перерахунок пенсії та включення при її обчисленні додаткових видів грошового забезпечення позивач звернувся до відповідача 07.10.2016 (а.с.10-12).
Проте ГУПФ листом від 13.10.2016 №731/Т-15 відмовило ОСОБА_2 у проведенні такого перерахунку.
Не погодившись із таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам війковослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі КМУ).
Відповідно до п.7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-XII).
Частиною 1 ст.9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частини 1 та 2 цієї статті).
Постановою №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої повязана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та «Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» затвердженої наказом Міністра оборони України (далі МОУ) від 11.06.2008 №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329 (далі Інструкція»). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п.5 Постанови №1294, пп.30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст.15 Закону №2011-ХІІ.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст.1 якого індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Виходячи з вищенаведеного можна зробити висновок що матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року №21-70а15.
Разом з тим, при визначенні періоду часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, судом першої інстанції не враховано, що із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення до якої було долучено довідку з останнього місця роботи позивача та у якій перелічувались додаткові види грошового забезпечення та премії за період 2011-2013 років, останній звернувся до ОУПФ 07.10.2016 (матеріали пенсійної справи а.с.145-147).
Пунктом 4 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХII.
За змістом ч.2 ст.51 цього Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відтак, оскільки довідку до якої були включені додаткові види грошового забезпечення такі, як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова допомога при звільненні, позивач подав до ГУПФ лише 07.10.2016 (до цього часу відповідно до пенсійної справи така не подавалась), то відповідно перерахунок його пенсії має бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.11.2016.
З огляду на викладене, оскільки постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, то апеляційну скаргу належить задовольнити частково, а оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову у визначений законом спосіб.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.
Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09 грудня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні починаючи з 01 листопада 2016 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення в повному обсязі відповідно до ч.3 ст.160 КАС - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддяВ.Я. Качмар
Суддя О.М. Гінда
Суддя В.В. Ніколін
Повний текст виготовлений 10 квітня 2017 року.