Ухвала суду № 65905300, 05.04.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2017
Номер справи
734/2717/16-а
Номер документу
65905300
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 734/2717/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Соловей В.В. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

У Х В А Л А

Іменем України

05 квітня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Безименної Н.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Тищенко Н.В., за участі позивача ОСОБА_2 та представника відповідача Тюменцевої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 02 грудня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

06.09.2016 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, який в ході слухання справи доповнив (а.с.37), і судом першої інстанції прийнято до розгляду, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме внести до трудової книжки позивача з неухильним дотриманням вимог положень ст.47 Кодексу законів про працю України та пунктів 2.3, 2.4 та 2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у дублікаті його трудової книжки відповідачем не вірно зроблено запис про причини його звільнення «звільнений у зв'язку із достроковим припиненням повноважень згідно частини 3 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в України». Проте, позивач вважає, що оскільки запис внесений на підставі рішення 20-ої позачергової сесії 6 скликання від 07.10.2012 р., тому зміст цього запису повинен бути іншим, оскільки у вказаному рішенні ради відсутнє посилання на будь які частини і пункти статтей закону.

Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 02.12.2016 р. у задоволені позовних вимоги відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки запис в трудовій книжці відповідає і зроблений відповідно до рішення Євминської сільської ради від 06.10.2012 р., яким повноваження позивача як Євминського сільського голови припинені достроково відповідно до положень ст.ст.26,46, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 02.12.2016 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги позивача аналогічні доводам позовної заяви.

Позивач в судовому засідання підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач 10.11.2010р. був обраний на посаду сільського голови Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області. Вказане підтверджено трудовою книжкою позивача (а.с.5).

Рішенням позачергової сесії Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 06.10.2012р. достроково припинено повноваження Євминського сільського голови ОСОБА_2 як посадової особи місцевого самоврядування відповідно до ст.ст.26, 46, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст.ст.12, 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Вказане підтверджено рішенням ради (а.с.4).

На підставі вказаного рішення ради 07.10.2012р. в трудовій книжці позивача під № 4 зроблено запис «звільнений у зв'язку із достроковим припиненням повноважень згідно ч.3 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підстава рішення 20-ої позачергової сесії 6 скликання від 07.102.012р. (а.с.5).

Вищенаведені обставини підтверджені відповідними доказами.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі - Закон № 280 в редакції на день прийняття відповідачем рішення від 06.10.2012р.) визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно ч.2 статті 2 вказаного Закону (надалі Закон № 280) місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Статтею 59 Закону № 280 встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст.10 Закону № 280 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 12 вказаного Закону визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях. Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 1 статті 42 Закону № 280 встановлювалось, що повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Частиною 3 вказаної статті передбачалось, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.

Стаття 79 Закону № 280 встановлювала, що повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі: його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення; порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом; визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; його смерті.

Частиною 2 вказаної статті було визначено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Крім того, частиною 3 цієї ж статті було визначено, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.

Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (надалі Закон № 2493 в редакції на день прийняття відповідачем рішення від 06.10.2012р.) регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону № 2493 визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно ст. 2 Закону № 2493 посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Стаття 3 Закону № 2493 встановлює, що посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону № 2493 на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно ч.1 ст. 10 Закону № 2493 прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду сільського, селищного, міського голови в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні"

Статтею 12 Закону № 2493 встановлені обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби. На службу в органи місцевого самоврядування не можуть бути прийняті особи: визнані судом недієздатними; які мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку; які за рішенням суду позбавлені права займати посади в органах державної влади та їх апараті або в органах місцевого самоврядування протягом установленого строку; на яких протягом останнього року накладалися адміністративні стягнення за вчинення корупційних правопорушень; які у разі прийняття на службу в органи місцевого самоврядування будуть безпосередньо підпорядковані близьким особам. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про засади запобігання

і протидії корупції".

Статтею 20 вказаного Закону визначені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування. Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про

працю України служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); неподання відомостей або подання посадовою особою місцевого самоврядування неправдивих відомостей щодо її доходів у встановлений термін (стаття 13 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону). Посадові особи місцевого самоврядування, зазначені в абзацах третьому та четвертому статті 3 цього Закону, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, підлягають звільненню з посади у триденний строк з дня отримання відповідним органом місцевого самоврядування копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили. Посадові особи місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині другій цієї статті, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом.

З матеріалів справи вбачається, що Рішенням позачергової сесії Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 06.10.2012р. достроково були припинені повноваження позивача як Євминського сільського голови як посадової особи місцевого самоврядування. Рішення відповідача прийнято відповідно до ст.ст.26, 46, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст.ст.12, 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Вказане підтверджено рішенням ради (а.с.4).

Позивач не був згоден з вказаним рішенням ради, яке на день розгляду справи в суді першої інстанції та апеляційної інстанції не скасовано.

Крім того, підставою прийняття відповідачем рішення про звільнення позивача з посади було факт притягнення позивача за корупційне діяння до адміністративної відповідальності та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 425 грн.

Апелянтом вказане не спростовано.

Таким чином, враховуючи вище перелічені норми закону та встановлені обставини, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки запис в трудовій книжці відповідає і зроблено відповідно до рішення Євминської сільської ради від 06.10.2012 р., яким повноваження позивача як Євминського сільського голови припинені достроково відповідно до положень ст.ст.26,46, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Приймаючи до уваги положення ст.ст.70, 71 КАС України, колегія суддів вважає, що всі наведені доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не підтверджені належними та допустимими доказами і не спростовують вірних висновків суду першої інстанції, з якими погодився суд апеляційної інстанції.

З урахуванням наведеного, застосовуючи положення вимог ст.195 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Повний текст ухвали виготовлено 10.04.2017 р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 02 грудня 2016 р., залишити без задоволення.

Постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 02 грудня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Євминської сільської ради Козелецького району Чернігівської області про зобов'язання вчинити дії, залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

Н.В. Безименна

М.І. Кобаль

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Безименна Н.В.

Кобаль М.І.