Постанова № 65905273, 06.04.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
461/5179/16-а
Номер документу
65905273
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2017 року № 876/10403/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.,

суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Галицького районного суду м.Львова від 24 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, з участю третіх осіб - Виконавчого комітету Львівської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал-Медіа", про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

09 серпня 2016 року позивачі - ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись в суд із позовом до відповідача - Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, з участю третіх осіб - Виконавчого комітету Львівської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал-Медіа", у якому просили скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Б.Хмельницького, 249 у м. Львові від 19.10.2015 №181, видані Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що затверджувати та видавати містобудівні умови та обмеження входить до повноважень виконавчого комітету Львівської міської ради, відтак вважають, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Б.Хмельницького, 249 у м. Львові від 19.10.2015 №181 затверджені не уповноваженою особою - Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради. Крім того, оскаржувані містобудівні умови та обмеження не визначають реальних обмежень, оскільки має місце загроза порушення режиму інсоляції, істотне зменшення прибудинкової території для мешканців прилеглих будинків, навантаження на соціальну інфраструктуру прилеглих територій, негативний вплив на санітарно-гігієнічні умови території, не враховано інтересів та порушено права власників та землекористувачів прилеглих земельних ділянок.

Постановою Галицького районного суду м.Львова від 24 листопада 2016 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, з участю третіх осіб - Виконавчого комітету Львівської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал-Медіа", про визнання протиправним та скасування рішення - відмовлено.

Не погоджуючись з вищевказаною постановою суду, представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, наведених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача та його представників, представника відповідача, представників третьої особи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ТзОВ "Кристал Медіа" 18 вересня 2015 року придбало об'єкт незавершеного будівництва та земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 249. Призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

З метою отримання містобудівних умов та обмежень ТзОВ "Кристал - Медіа" подало 28 вересня 2015 року відповідні документи визначені п.2.2. наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та Житлового господарства України від 07.07.2011 № 109 та п.4 Стандарту послуг з надання містобудівних умов та обмежень на реконструкцію, реставрацію об'єктів архітектури та містобудування, затверджених рішенням № 800 Львівської міської ради від 16.11.2012, до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради.

19 жовтня 2015 року ТзОВ "Кристал Медіа" отримало містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Б.Хмельницького, 249, у місті Львові №181, видані Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради.

Позивачі, вважаючи рішення про надання ТзОВ "Кристал Медіа" містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки протиправним, звернулись до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.

Пунктами 7 та 8 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI містобудівну документацію визначено, як затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно з ч.ч. 1-5 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка подала до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати вихідні дані для проектування об'єкта будівництва. Вихідні дані повинні міститися у повному обсязі в загальнодоступній містобудівній документації на місцевому рівні. Основними складовими вихідних даних є, в тому числі, містобудівні умови та обмеження. Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування обєкта будівництва. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі. Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні .

За приписами ч.7 цієї статті склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

На виконання частини четвертої та дев'ятої статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності» Міністерство регіонального розвитку, будівництва та Житлового господарства України наказом від 07.07.2011 № 109 затвердило Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, який визначає процедуру їх надання.

Частина 2 ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі- Закон №280/97-ВР) органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до пункту пп.9 п. «а» частини 1 статті 31 Закону №280/97-ВР надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок віднесено до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад як власні (самоврядні) повноваження у галузі будівництва.

Відповідно ч.1 та ч.2 Закону Закону №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Статтею 52 Закону №280/97-ВР визначено повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради. Так, ч. 1 цієї статті визначено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

За приписами ч. 2 ст. 52 Закону№ 280/97-ВР Виконавчий комітет ради:

1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;

2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;

3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Частиною 3 статті 52 встановлено, що сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Так, керуючись Законом України Про місцеве самоврядування в Україні, іншими законами України, ухвалою міської ради від 06.07.2006 № 94 Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату та її виконавчих органів, витрат на їх утримання (зі змінами та доповненнями), враховуючи пропозиції міського голови, виконавчого комітету та інших виконавчих органів міської ради Львівська міська рада прийняла ухвалу №3704 від 08 липня 2010 «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради», (набрала чинності з 01.09.2010), пунктом 1.1 якої внесено зміни до ухвали міської ради від 19.10.2006 № 219 Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради (зі змінами та доповненнями), виклавши додаток «Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради» у новій редакції (далі - Положення).

Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради є нормативним актом, що визначає повноваження, а також межі відповідальності виконавчих органів міської ради. Положення розмежовує повноваження між виконавчим комітетом, департаментами, управліннями, відділами, іншими виконавчими органами ради у межах повноважень, наданих Законом України Про місцеве самоврядування в Україні та іншими нормативними актами виконавчих органів міської ради.

Це Положення є основою для підготовки та внесення змін до положень про виконавчі органи міської ради.

Це Положення визначає повноваження щодо прийняття розпорядчих документів. Порядок прийняття рішень, підготовка яких потребує погодження декількома виконавчими органами, визначає виконавчий комітет окремо.

У межах повноважень, визначених цим Положенням, виконавчі органи ради наділені правом виступати (діяти) від імені міської ради та її виконавчого комітету без окремого доручення.

Згідно із п.14 Розлілу XI «Повноваження департаменту містобудування» Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради до повноважень департаменту містобудування Львівської міської ради віднесено підготовку документів на розгляд виконавчого комітету про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки і містобудівних обґрунтувань.

При цьому п. 16 Розділу ІІ «Повноваження виконавчого комітету» цього Положення затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки і містобудівних обґрунтувань віднесено виключно до повноважень виконавчого комітету Львівської міської ради.

На підставі системного аналізу вказаних законодавчих положень суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки здійснено не уповноваженою на те особою, а саме Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Б.Хмельницького, 249 у м. Львові від 19.10.2015 №181є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 87 цього Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

З наявної в матеріалах справи квитанції від 05.08.2016 №0.0.595470940.1 слідує, що позивачі сплатили судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 551, 21 грн, та згідно квитанції від 16.12.2016 № 93680 за подання апеляційної скарги ОСОБА_1 сплатив судовий збір в розмірі 606,32 грн.

Судовий збір сплачений в розмірах, встановлених Законом України «Про судовий збір» (у відповідній редакції).

Оскільки апеляційний суд прийняв рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, позивачам слід присудити за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради всі здійснені ними документально підтверджені судові витрати (пропорційно до задоволених позовних вимог).

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції не виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин не вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 задовольнити, а постанову Галицького районного суду м.Львова від 24 листопада 2016 року у справі № 461/5179/16-а скасувати.

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Б.Хмельницького, 249 у м. Львові від 19.10.2016 № 181, видані начальником Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради на користь ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 судові витрати у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 21 коп. сплаченого судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп. сплаченого судового збору.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддяІ. В. Глушко

СуддіО.О. Большакова

ОСОБА_7

Постанова складена в повному обсязі 11.04.2017.

,