КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: №875/38/16 Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
У Х В А Л А
10 квітня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Кузьмишиної О.М.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві клопотання офіційного спостерігача від громадської організації «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» ОСОБА_4 про повернення судового збору у справі за адміністративним позовом офіційного спостерігача від громадської організації «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року; кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року ОСОБА_5, про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправними та скасування протоколів, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
На адресу Київського апеляційного адміністративного суду від офіційного спостерігача від громадської організації «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» ОСОБА_4 надійшло клопотання про повернення судового збору в розмірі 826,80 грн.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи заявленого клопотання, колегія суддів вважає необхідним заяву офіційного спостерігача від громадської організації «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року у задоволенні клопотань офіційного спостерігача від громадської організації «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» ОСОБА_4 про забезпечення доказів та про забезпечення адміністративного позову відмовлено та стягнено з останнього до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897, банк отримувача - ГУДКCУ у м. Києві, код банку отримувача (МФО) - 820019, рахунок отримувача - 31211206781007, код класифікації доходів бюджету - 22030001) судовий збір у загальному розмірі 826,80 грн. (по 413,40 грн. за кожне клопотання).
Також, за наслідками розгляду адміністративного позову, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року, зокрема, стягнено з ОСОБА_4 до вказаного спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 653,60 грн.
В силу ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.
Отже, поверненню підлягає лише сплачена сума судового збору, внесена в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Втім, внесення судового розміру в більшому розмірі не відбулось.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно із ч. 1 ст. 4 вказаного закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, у відповідності до пп. 6 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», в редакції на час подання вказаних клопотань, встановлена ставка судового збору у розміру 0,3 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928-VIII у 2016 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі установлено з 1 січня - 1378 гривень.
Таким чином, за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову справляється судовий збір у розмірі 413,40 грн. (1378 Х 0,3).
Оскільки, позивачем було подано дві заяви: про забезпечення доказів та про забезпечення адміністративного позову, з останнього правомірно ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року було стягнено судовий збір по 413,40 грн. за кожне клопотання.
Вказана сплата судового збору є визначеною Законом України «Про судовий збір», а тому не є судовим збором внесеним в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Враховуючи, що стягнення ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року з позивача судового збору за подання клопотань про забезпечення доказів та про забезпечення адміністративного позову ґрунтується на вимогах норм чинного законодавства, підстави для їх повернення у суду відсутні.
Керуючись ст. 87, 98, 133, 160, 165, 254 КАС України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Клопотання офіційного спостерігача від громадської організації «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» ОСОБА_4 про повернення судового збору у справі за адміністративним позовом офіційного спостерігача від громадської організації «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року; кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 151 (Полтавська область) на проміжних виборах народних депутатів України 17 липня 2016 року ОСОБА_5, про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправними та скасування протоколів, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.Є. Пилипенко
Судді: Я.Б. Глущенко
О.М. Кузьмишина
Головуючий суддя