ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" квітня 2017 р. Справа № 809/438/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Галицької міської ради Івано-Франківської області до Управління Держпраці в Івано-Франківській області, Заступника начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови №09-08-021/109 від 09.03.2017, -
ВСТАНОВИВ:
20.03.2017 Галицька міська рада Івано-Франківської області (надалі позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області (далі відповідача, Заступника начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області (далі посадова особа відповідача) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами постанови за №09-08-021/109 від 09.03.2017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, на підставі акту перевірки за №09-08-00500/104, вніс позивачу припис №09-08-0050/104-83 від 23.02.2017 про усунення порушень вимог статтей 53, 106, частини 6 статті 95, Кодексу законів про працю України; частини 2 статті 30, статті 33 Закону України «Про оплату праці», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» за №1078 від 17.07.2003. Позивач вимоги припису у встановлений строк усунув про, що листами за №02.2-14/139, №02-2-14/140 від 27.02.2017 повідомив відповідача. Однак, позивач, 09.03.2017, на підставі помилкових висновків про невиконання вимог припису, оскаржуваною постановою за № 09-08-021/109 застосував штраф в розмірі 3 200 гривень. Вважає постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №09-08-021/109 від 09.03.2017 протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримала, з мотивів викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, суду пояснила, що відповідач, за невиконання позивачем припису, правомірно оскаржуваною постановою застосував до позивача штраф в розмірі 3 200 гривень. Просила в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд встановив наступне.
В період з 20.02.2017 до 23.02.2017 посадові особи Управління Держпраці в Івано-Франківській області здійснили перевірку Галицької міської ради Івано-Франківської області, за наслідками якої склали акт перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування за №09-08-0050/104 (а. с. 17 29).
Перевіркою встановлено, що: у Галицькій міській рад, у відповідності до табелів обліку використання робочого часу за 2016 рік, тривалість роботи напередодні святкових і неробочих днів не скорочується на одну годину. Згідно табеля обліку використання робочого часту за жовтень 2016 напередодні святкового дня 14 жовтня (ОСОБА_3 захисника України) тривалість роботи всіх працівників Галицької міської ради не скорочена на одну годину. Аналогічне порушення допущено напередодні інших святкових днів, чим порушено частину другу статті 53 Кодексу законів про працю України;
не забезпечений достовірний облік виконуваної працівниками роботи. Зокрема, в наданих для перевірки табелях обліку використання робочого часу працівників не зазначається кількість відпрацьованих ними протягом місяця годин. ОСОБА_4 того, табелі обліку використання робочого часту працівників не ведеться відповідно до вимог Наказу Державного комітету статистики України за №489, від 05.12.2008, не відповідають затвердженій типовій формі первинної облікової документації підприємства та не відображають обовязкові показники, необхідні для заповнення форм державних статистичних спостережень з праці, чим порушено частину другу статті 30 Закону України «Про оплату праці»;
у Галицькій міській раді індексацію заробітної плати працівників у межах прожиткового мінімуму за січень 2017 року не проведено. Зокрема, не проведено індексацію заробітної плати за січень 2017 чотирнадцятьом працівникам: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_3 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_1, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 Також, не проведено індексацію заробітної плати в окремих місяцях 2016 року двом працівникам ОСОБА_1, ОСОБА_16, чим порушено статтю 95 Кодексу законів про працю України, статті 33 Закону України «Про оплату праці», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» за №1078 від 17.07.2003;
оплата праці працівникам Галицької міської ради за роботу у надурочний час у подвійному розмірі не проводиться. Згідно табеля обліку використання робочого часу за жовтень 2016 року п'ятнадцять працівників відпрацювали по 160 годин (при нормі робочого часу у жовтні 2016 року 159 годин) і при цьому заробітну плату за роботу в надурочний час оплату праці у подвійному розмірі не нараховано, чим порушено статтю 106 Кодексу законів про працю України».
23.02.2017 начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів вніс припис за №09-08-0050/104-83 про усунення порушень вимог: статтей 53, 106, частини 6 статті 95, Кодексу законів про працю України; частини 2 статті 30, статті 33 Закону України «Про оплату праці», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» за №1078 від 17.07.2003 та дотримання позивачем цих норм права. Надав строк для виконання припису до 01.03.2017 (а. с. 16).
09.03.2017, заступник начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області, на підставі акта перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування за №09-08-0050/104 від 23.02.2017 за №09-08-021/109, за порушення позивачем частини 2 статті 30, статті 33 Закону України «Про охорону праці», частини 2 статті 53, частини 6 статті 95, статті 106 Кодексу законів про працю України, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» за №1078 від 17.07.2003, на підставі абзацу 8 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України, постановою за № 09-08-021/109 застосував до позивача штраф в розмірі 3 200 гривень (а. с. 11).
Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.
Згідно частин 1, 2 статті 53 Кодексу законів про працю України напередодні святкових і неробочих днів (стаття 73) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 цього Кодексу, скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні.
Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.
Відповідно статті 95 Кодексу законів про працю України мінімальна заробітна плата це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці" та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці. Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Згідно статті 106 даного Кодексу за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 відсотків тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, - за всі відпрацьовані надурочні години. У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, у порядку, передбаченому частинами першою і другою цієї статті. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.
У відповідності до частини другої статті 30 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Згідно статті 33 Закону України «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України за №1078 від 17.07.2003 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно пункту 5 даного Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Згідно положень частини другої статті 265 Кодекс законів про працю України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.
Суд встановив, що позивач на виконання вимог припису за №09-08-0050/104-83 від 23.02.2017, донарахував індексацію заробітної плати за січень 2017 року своїм працівникам: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_3 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_1, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, донарахував індексацію заробітної плати ОСОБА_1 за червень грудень 2016 року, ОСОБА_16 за жовтень грудень 2016 подав платіжні доручення в казначейську службу для її виплати, що підтверджується розрахунковою відомістю за січень 2017, відомістю нарахування коштів за №1, платіжною відомістю за №МР-0001124 за січень 2017, платіжними дорученнями за №2 від 13.01.2017, за №16 від 24.01.2017, за №МР-0001127 за лютий 2017, платіжним дорученням за №91 від 23.02.2017, розрахунковими відомостями за червень, жовтень 2016 року, платіжними дорученнями за №286 від 10.10.2016, №300 від 28.10.2016, платіжною відомістю за №МР-0001110 за жовтень 2016.
Позивач веде табелі обліку робочого часу, з відображенням відомостей про щоденну кількість відпрацьованих працівниками годин. Заробітна плата нараховується відповідно до табелю за кожен відпрацьований день, формуються розрахункові відомості, здійснюється заробітна плата по платіжних відомостях на банківські карточки працівників. У табелях обліку робочого часу за червень та жовтень 2016 року позивач виправив допущену помилку та зазначив у передсвяткових днях семигодинний робочий день. При цьому, нарахування та виплату заробітної плати, за цей період, позивач провів за семигодинний робочий час. З лютого 2017 року застосовується табель обліку використання робочого часу працівників відповідно до вимог наказу Державного комітенту статистика України за №489 від 05.12.2008.
Про вказані обставини позивач повідомив відповідача листами за №02.2/14/139, №02.2-14/140 від 27.02.2017.
Таким чином, суд встановив, що позивач виконав вимоги припису за №09-08-0050/104-83 від 23.02.2017, у встановлений приписом строк і, як наслідок, відсутні підстави для накладення на Галицьку міську раду Івано-Франківської області штрафу в розмірі 3 200 гривень, за порушення позивачем частини 2 статті 30, статті 33 Закону України «Про охорону праці», частини 2 статті 53, частини 6 статті 95, статті 106 Кодексу законів про працю України, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» за №1078 від 17.07.2003.
У відповідності до частини одинадцятої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до субєкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
За таких обставин, є протиправною та підлягає скасуванню постанова Управління Держпраці в Івано-Франківській області за №09-08-021/109 від 09.03.2017 про накладення уповноваженими особами на Галицьку міську раду Івано-Франківської області штрафу в розмірі 3 200 гривень.
Враховуючи викладене, суд вважає, заявлені позовні вимоги до Управління Держпраці в Івано-Франківській області обґрунтованими, а даний адміністративний позов таким, що підлягає до задоволення частково.
Щодо позовних вимог заявлених до Заступника начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови №09-08-021/109 від 09.03.2017, то вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки такі вимоги є тотожними заявленим позовним вимогам до Управління Держпраці в Івано-Франківській області та з врахуванням висновку суду про визнання протиправною та скасування постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області за №09-08-021/109 від 09.03.2017 про накладення уповноваженими особами на Галицьку міську раду Івано-Франківської області штрафу в розмірі 3 200 гривень, то захист прав позивача охоплений задоволенням таких вимог до першого відповідача.
Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, визначеного статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач платіжним дорученням за №111 від 15.03.2017 на суму 1 600 гривень підтверджено сплату судового збору за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь Галицької міської ради Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в розмірі 1 600 гривень.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області за №09-08-021/109 від 09.03.2017 про накладення уповноваженими особами на Галицьку міську раду Івано-Франківської області штрафу в розмірі 3 200 гривень.
В задоволенні позовних вимог до другого відповідача, відмовити.
Стягнути на користь Галицької міської ради Івано-Франківської області (майдан Різдва, 16, місто Галич, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04054263) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) сплачений судовий збір в розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 10.04.2017.