Постанова № 65903232, 04.04.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2017
Номер справи
809/365/17
Номер документу
65903232
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" квітня 2017 р. Справа № 809/365/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Котик Д.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" в особі Науково-дослідного і проектного інституту до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання неправомірною та скасування постанови №09-01-021/58 від 10.02.2017, -

ВСТАНОВИВ:

03.03.2017 Публічне акціонерне товариство "УКРНАФТА" в особі Науково-дослідного і проектного інституту (надалі позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області (далі відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 09-01-021/58 від 10.02.2017.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, виніс постанову, на підставі помилкових висновків, вказаних в акті перевірки за № 09-01-0073/28, щодо порушень ознак трудового законодавства та Кодексу законів про працю України, якою застосував штраф в розмірі 3 200 гривень. Вважає оскаржувану постанову № 09-01-021/58 від 10.02.2017 протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримав, з мотивів викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовних вимог не визнала, з мотивів викладених в письмовому запереченні. Просила в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та свідків, дослідивши докази, суд встановив наступне.

В період з 11.01.2017 до 24.01.2017 посадові особи Управління Держпраці в Івано-Франківській області здійснили перевірку Науково дослідного і проектного інституту Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", за наслідками якої складено акт перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю за № 09-01-0073/28 (а. с. 11 24).

24.01.2017 відповідач вніс Науково дослідному і проектному інституту Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" припис за № 09-01-0073/28-25, яким приписано позивачу в строк до 24.02.2017 усунути порушення і дотримуватись вимог статті 50, частини 6 статті 95, статті 119 Кодексу Законів про Працю України, частини 2 статті 30, статті 33 Закону України "Про оплату праці", статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціольне страхування" № 1105-XIV від 23.09.1999, пункту 10-2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення" № 1078 від 17.07.2003 та пункту 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати затвердженого постановою Кабінету Міністрів за № 100 від 08.02.1995 (а. с. 85).

10.02.2017 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № 09-01-021/58, якою застосовано до Науково дослідного і проектного інституту Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" штраф в розмірі 3 200 гривень.

Державна служба України з питань праці (Держпраці) згідно Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У відповідності до підпункту 6 пункту 4 Положення, Управління Держпраці, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Згідно з підпунктом 5 пункту 6 Положення Управління Держпраці має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Перевіркою, серед іншого, встановлено, порушення вимог частини 1 статті 50 Кодексу Законів про працю України, тривалість робочого часу окремих працівників Науково дослідного і проектного інституту Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", а саме інженерів 1 категорії ОСОБА_3, ОСОБА_4 та провідного інженера ОСОБА_5 перевищує 40 годин на тиждень. Посадовими особами Управління Держпраці в Івано-Франківській області встановлено, що з табеля обліку використання робочого часу за грудень 2016 року вказаними працівниками відпрацьовано по 48 годин в тиждень.

Статтею 50 Кодексу законів про працю України встановлено, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Згідно статті 57 Кодексу законів про працю України час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності з законодавством.

У відповідності до статті 61 вищевказаного Кодексу на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин.

У відповідності до пункту 3 Методологічних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 квітня 2006 року № 138 при підсумованому обліку робочого часу робота працівників регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем і погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації, а в разі його відсутності можуть бути передбачені в колективному договорі. Графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого статтею 50 та 51 Кодексом законів про працю України.

Відповідно до частини 2 статті 30 "Про оплату праці" роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

При цьому, форма табелю обліку робочого часу рекомендована та затверджена наказом Державного комітету статистики України "Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці" від 05.12.2008 № 489.

Перевіркою встановлено, що в табелях обліку робочого часу працівників відділу геології, капітального будівництва, розробки родовищ та інших відділів не відображено загальну кількість відпрацьованих ними за місяць годин.

Судом встановлено, що заробітна плата в Науково дослідному і проектному інституту Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" нараховується за допомогою програми "1С", тому в табелях обліку робочого часу для працівників, які працюють на умовах повного робочого часу ведеться облік відпрацьованих днів в розрахунковому періоді (місяць). Даними для нарахування заробітної плати таким працівникам є кількість відпрацьованих днів, для працівників, які працюють по графіках змінності, на умовах неповного робочого часу, обов'язково розраховується кількість відпрацьованих днів та годин.

Типова форма N П-5 "Табель обліку використання робочого часу", затверджена наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489 "Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці", надається як рекомендована для застосування, а тому висновок відповідача про порушення в зазначеному порядку є безпідставним.

При цьому, табелі обліку використання робочого часу не містять жодних дефектів форми чи змісту, що зумовлює висновок про необґрунтованість та необ'єктивність тверджень контролюючого органу про не забезпечення достовірного обліку виконуваної працівниками роботи і бухгалтерського обліку витрат на оплату праці позивача.

Пунктом 3 припису позивача зобов'язано усунути порушення в строк до 24.02.2017 та дотримуватись вимог частини 2 статті 30 Закону України "Про оплату праці".

Як встановлено судом, 26.01.2017 позивачем здійснено дорахування сум індексації в сумі 160 гривень п'яти працівникам , що підтверджується платіжною довіреністю № 11 від 26.01.2017.

Таким чином вимогу пункту 3 припису усунено в строк визначений самим відповідачем, а оскільки останнє не було взяте до уваги відповідачем, то даний пункт підлягає скасуванню.

Статтею 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне стархування" визначено умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати.

Частиною 1 статті 22 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не повязаної з нещасним випадком на виробництві.

Так, за наслідками проведеної перевірки відповідачем встановлено, що при виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності виявлено переплату на суму 243,03 гривень по листку непрацездатності № 355721, виданого ОСОБА_6 на період з 19.02.2016 по 03.03.2016, за цим листком йому було необхідно заплатити 3 159,39 гривень, а фактично оплачено 3 402,42 гривень.

Як зазначено позивачем, переплату утримано із заробітної плати ОСОБА_6 03.08.2016, яка перерахована до Фонду соціального страхування з ТВП та відображена в звіті за 9 місяців 2016 року. Отже, вказане порушення виявлено та усунуто до перевірки і на час винесення оскаржуваної постанови підстав для застосування санкцій за його допущення не було.

У відповідності до статті 119 Кодексу законів про працю України на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених Законами України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про альтернативну(невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

У зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації працівників позивача ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 у лютому та серпні 2015 року увільнено від роботи із збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку.

У відповідності до пункту 5 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів за № 100 від 08.02.1995, нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Згідно пункту 10 вказаного Порядку у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.

Проведеною перевіркою встановлено, що згідно розрахункових відомостей Науково дослідним і проектним інститутом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються для обчислення середньої заробітної плати за проміжок часу до підвищення не коригувалася на коефіцієнт їхнього підвищення. Зокрема не відбувалося коригування заробітної плати мобілізованим працівникам, що призвело до недоплати коштів мобілізованим працівникам.

Позивачем зазначено, що в період з лютого 2015 року до жовтня 2016 року підвищення посадових окладів на підприємстві відбувалось тричі 01.09.2015 на 4,5%, 01.05.2015 на 5% та 01.10.2016 на 15 %. В місяцях підвищення окладів, всім мобілізованим працівникам, було проведено коригування середнього заробітку на коефіцієнт підвищення посадових окладів у вересні 2015 на 1.045, у травні на 1.05, у жовтні на 1.15. Відповідні коригування відображені в розрахункових листках, на основі яких подавались звіти до Державної фіскальної служби, Управління статистики та в Департаменті соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської влади для відшкодування належних грошових коштів. Отже висновок щодо порушень статті 119 Кодексу Законів про Працю України та постанови Кабінету Міністрів № 100 від 08.12.1995 є необгрунтованим.

Як наслідок, є протиправною та підлягає скасуванню постанова № 09-01-021/58 від 10.02.2017 Управління Державної служби з питань праці в Івано-Франківській області про накладення штрафу на Науково-дослідний і проектний інститут Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" в розмірі 3 200 гривень..

Враховуючи викладене, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими, а даний адміністративний позов таким, що підлягає до задоволення.

Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, визначеного статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач квитанцією за № 156 від 02.03.2017 на суму 1600 гривень підтвердив сплату судового збору за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь Науково-дослідного і проектного інституту Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної служби з питань праці в Івано-франківській області сплачений судовий збір в розмірі 1600 гривень.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області за №09-01-021/58 від 10.02.2017 про накладення уповноваженими особами на філію Науково-дослідний і проектний інститут Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" штрафу в розмірі 3 200 гривень.

Стягнути на користь філії Науково-дослідний і проектний інститут Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" (Північний бульвар імені Пушкіна, 2, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 33603711) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) сплачений судовий збір в розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 10.04.2017.