Постанова № 65899724, 11.04.2017, Кам'янський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.04.2017
Номер справи
696/1477/16-а
Номер документу
65899724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

11.04.2017 Справа № 696/1477/16-а

2-а/696/10/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.04.2017 року Кам'янський районний суд Черкаської області у складі

головуючого судді Шкреби В.В.,

при секретарі Степановій Н.В..,

за участі

позивача ОСОБА_1,

представників ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритомусудовому засіданнів залі суду м. Кам'янка Черкаської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камянської міської ради Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішень,

встановив:

В грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому згідно заяви про уточнення позовних вимог просила визнати протиправним та скасувати рішення Камянської міської ради Черкаської області від 03 листопада 2016 року за № 15-24/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста» в частині перейменування провулку ОСОБА_4 на 3-й провулок Шевченка; визнати протиправним та скасувати рішення Камянської міської ради Черкаської області від 26 січня 2017 року за № 19-2/VII «Про внесення змін до рішень міської ради від 03 листопада 2016 року за № 15-24/VII та від 08 грудня 2016 року № 16-2/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста», в частині внесення змін до рішення Камянської міської ради Черкаської області від 03 листопада 2016 року за № 15-24/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста».

В обґрунтування свої вимог посилалась на те, що вказані рішення субєкта владних повноважень прийняті з порушенням процедури і не дотриманням Закону України «Про присвоєння юридичним особам та обєктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, постанови Кабінету Міністрів України № 989 від 24 жовтня 2012 року.

В судовому засіданні сторона позивача позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача позов не визнала, надала суду письмові заперечення.

Всебічно, повно, всесторонньо дослідивши обставини справи, заслухавши пояснення та доводи сторін, суд виходить з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі статті 41, абзацу 2 розділу 7 «Заключних положень» Закону України «Про місцеві державні адміністрації», абзацу 4 пункту 6 статті 7 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 09.04.2015. № 317 «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»,Закону України від 24.05.2012. № 4865 «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій»Черкаською обласною державною адміністрацією розпорядженням № 245 від 18.05.2016 року перейменовано цілий ряд обєктів топоніміки Черкаської області, в тому числі І-ий провулок Ватутіна на провулок Василя Мушти у м. Камянка Черкаської області.

03 листопада 2016 року Камянська міська рада Черкаської області (далі Відповідач) своїм рішенням № 15-24/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста» перейменувала провулок Василя Мушти у м. Камянка Черкаської області на 3-й провулок Шевченка.

Також, рішенням Відповідача від 26 січня 2017 року за № 19-2/VII внесенні зміни до вказаного рішення № 15-24/VII.

Законом, що визначає підстави та порядок присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій єЗакон України від 24.05.2012. № 4865 «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій»(надалі по тексту -Закон № 4865).

Відповідно до положеньст. 11 Закону № 4865зміна присвоєного юридичній особі та/або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події або збереження за правонаступником присвоєного імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події у разі припинення юридичної особи, якій присвоєно ім'я фізичної особи, ювілейну та святкову дату, назву і дату історичної події, а також передання всього її майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам здійснюється в такому самому порядку, як і присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події.

У поданні про зміну, відмову від присвоєних імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події або їх збереження обов'язково зазначається обґрунтування (п. 2 ч. 1).

Зміна імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події, присвоєних юридичним особам та об'єктам права власності, здійснюється лише після проведення громадського обговорення (ч. 2).

Відповідно до ч. 5ст. 3 Закону № 4865імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій присвоюються юридичним особам та об'єктам права власності лише після проведення громадського обговорення та за згодою відповідного трудового колективу.

Порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частинами 1 та 2ст. 6 Закону № 4865встановлено, що подання про присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події - письмовий документ, що містить пропозицію про присвоєння конкретно визначеній юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події та вноситься на розгляд суб'єктів, уповноважених присвоювати імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій.

Подання про присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події повинно містити: 1) найменування суб'єкта, якому вноситься таке подання (стаття 8 цього Закону); 2) найменування суб'єкта, який підготував подання, із зазначенням його місцезнаходження (стаття 7 цього Закону); 3) зміст порушеного питання та обґрунтування необхідності присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події із зазначенням підстав та умов присвоєння відповідно імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події згідно з підставами та умовами, визначеними устатті 3 цього Закону.

До подання про присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події також додаються: 1) інформаційна довідка про фізичну особу, ім'я якої пропонується присвоїти, ювілейну, святкову чи історичну дату або назву історичної події, що пропонується присвоїти юридичній особі або об'єкту права власності; 2) розрахунки та кошторис витрат, пов'язаних з присвоєнням юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події; 3) узагальнені зауваження і пропозиції, що надійшли під час громадського обговорення.

За правилами п. 7 ч. 1ст. 7 Закону № 4865подання про присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події скверам, бульварам, вулицям, провулкам, узвозам, проїздам, проспектам, площам, майданам, набережним, мостам готується сільським, селищним, міським головою.

Така сама норма щодо міського голови, як суб'єкту, який готує подання стосовно присвоювання юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, встановлена істаттею 8 Закону № 4865.

На виконання положеньЗакону № 4865,постановою Кабінетів Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 989затверджено «Порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».

Відповідно до ч. 2 п. 1 Порядку № 989 його дія поширюється на суб'єктів, що готують подання про присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, визначених статтею 7 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій".

За змістом п. 2 Порядку № 989 громадське обговорення проводиться з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та врахування їх думки під час прийняття відповідного рішення.

У пункті 3 Порядку № 989 зазначено, що організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле - або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація) виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей.

Як випливає з матеріалів наданих стороною Відповідача на виконання ухвали суду від 07 лютого 2017 року рішення про проведення громадського обговорення перейменування провулку Василя Мушти Відповідачем не приймалось, а доказів про належне завчасне оголошення про проведення вказаних громадських слухань з вказаного питання суду Відповідачем не надано.

Також, Відповідачем не надано суду доказів того, що процесу перейменування провулку Василя Мушти передувало відповідне подання, підготовлене міським головою, яке б містило найменування суб'єкта, якому вноситься таке подання; найменування суб'єкта, який підготував подання, із зазначенням його місцезнаходження; зміст порушеного питання та обґрунтування необхідності присвоєння юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події із зазначенням підстав та умов присвоєння відповідно імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події згідно з підставами та умовами, визначеними устатті 3 Закону № 4865з інформаційною довідкою про фізичну особу, ім'я якої пропонується присвоїти, ювілейну, святкову чи історичну дату або назву історичної події, що пропонується присвоїти юридичній особі або об'єкту права власності; розрахунком та кошторисом витрат, пов'язаних з присвоєнням юридичній особі або об'єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події; узагальненими зауваженнями і пропозиціями, що надійшли під час громадського обговорення.

Крім того, допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пояснили суду, що населенням проводились збори, і про їх проведення Відповідач їх не сповіщав, так як їх організацією займались звичайні громадяни, а не субєкт владних повноважень.

Аналізуючи обставини справи, суд приходить до висновку, що спір виник через перейменування І-ого провулку Ватутіна у м. Камянка на провулок Василя Мушти згідно розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації № 245 від 18.05.2016 року, при цьому жодною особою та учасником судового провадження вказане розпорядження в судовому порядку не оскаржувалось, хоч у відповідності до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України від 09.04.2015. № 317 «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» дія цього закону не має поширюватись на найменування в честь осіб, повязаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України.

Викладене в сукупності дає підстави суду дійти до висновку, що Відповідачем не доведено дотримання порядку проведення громадських обговорень щодо питання перейменування провулку Василя Мушти у м. Камянка, визначених згідно Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 989 від 24 жовтня 2012 року, зокрема без внесення відповідного подання, без належного повідомлення громадськості - мешканців м. Камянка, без проведення громадського обговорення протягом визначеного законом строку.

У відповідності до статті 5 Конституції України народ може здійснювати владу безпосередньо, а тому прийняття рішення Відповідачем про перейменування провулку ОСОБА_4 без надання можливості участі широкого кола громадян, як прихильників цього, так і противників, у обговоренні даного питання позбавило в тому числі Позивача на реалізацію її конституційного права на участь в державному управлінні, так як через недотримання законодавчих процедур Відповідачем обмежено можливість Позивача брати участь в громадських обговореннях питання перейменування провулку ОСОБА_4, на якій вона проживає, вона була обмежена в можливості вносити свої пропозиції стосовно назви провулку, бути присутньою на засіданні комісії з вивчення питання перейменування та повернення історичних назв площ, вулиць і провулків у місті при підготовці на розгляд міської ради пропозицій по перейменуванню провулку, подавати запити на інформацію, бути на прийомі у посадових осіб органів місцевого самоврядування, ініціювати та проводити мирні зібрання громадян щодо перейменування провулку, збирати підписи в підтримку своєї пропозиції щодо нової назви провулку.

Щодо вимог позивача про скасування рішення Відповідача від 26 січня 2017 року за № 19-2/VII «Про внесення змін до рішень міської ради від 03 листопада 2016 року за № 15-24/VII та від 08 грудня 2016 року № 16-2/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста», в частині внесення змін до рішення Камянської міської ради Черкаської області від 03 листопада 2016 року за № 15-24/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста», суд знаходить можливим і ці вимоги задовольнити, так як було внесено зміни до рішення субєкта владних повноважень ненормативного характеру після його виконання, що являється недопустимим в розумінні рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року.

Частиною другоюстатті 71 Кодексу адміністративного судочинства Українипередбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, який відповідачем в даному випадку не виконано, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до статті 94 КАС України здійсненні стороною позивача витрати, які підтверджуються проведених розрахунком витрат на правову допомогу, квитанцією та платіжним дорученням про сплату судового збору при подачі позову, підлягають стягненню на його за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.

Керуючись статтями 2, 4-12, 7, 17, 18, 69-71, 94, 99, 100, 104, 158-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд

постановив :

Позов ОСОБА_1 до Камянської міської ради Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Камянської міської ради Черкаської області від 03 листопада 2016 року за № 15-24/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста» в частині перейменування провулку ОСОБА_4 на 3-й провулок Шевченка.

Визнати протиправним та скасувати рішення Камянської міської ради Черкаської області від 26 січня 2017 року за № 19-2/VII «Про внесення змін до рішень міської ради від 03 листопада 2016 року за № 15-24/VII та від 08 грудня 2016 року № 16-2/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста», в частині внесення змін до рішення Камянської міської ради Черкаської області від 03 листопада 2016 року за № 15-24/VII «Про перейменування вулиць та провулків міста».

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Камянської міської ради Черкаської області (код ЄРПОУ 25872304) понесені нею витрати по сплаті судового збору на суму 551 (пятсот пятдесят однієї) грн. 20 коп. та витрати на правову допомогу на суму 2800 (дві тисячі вісімсот) грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Кам'янський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: