Справа № 732/136/17
провадження № 2-а/732/22/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" квітня 2017 р. м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючої судді - Лиманської М.В.,
за участі секретаря - Шевеленко К.В.,
позивача - ОСОБА_1
представника третьої особи - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня в адміністративну справу за позовом адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністрества внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
треті особи на боці відповідача - Головне управління Національної поліції в Чернігівській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, -
В С Т А Н О В И В :
30.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії позивачеві, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 51,63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Також просив зобов'язати відповідача надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачеві як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до зазначеного чинного законодавства та зобов'язати відповідача подати суду звіт про виконання рішення суду.
З позовної заяви виходить, що в період з 01 вересня 1993 року по 02 вересня 2015 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України. На день звільнення позивач обіймав посаду помічника начальника Городнянського районного відділу - оперативного чергового чергової частини Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області. Звільнився позивач на пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Після його звільнення проведено реформу органів внутрішніх справ. Працівники міліції стали працівниками поліції. З 01 січня 2016 року розмір грошового забезпечення поліцейських, які працюють на аналогічних посадах, значно збільшився. При цьому розмір його пенсії не підвищувався. У зв'язку з виникненням підстав для проведення перерахунку пенсій уповноважені структурні підрозділи відповідача зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Але відповідачем цього обов'язку не виконано. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку йому пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ України з 01 січня 2016 року. Просив зобов'язати відповідача надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність таких підстав та подати суду відповідний звіт про виконання рішення суду.
В судовому засіданні позивач позовні вимог підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, письмово просив справу розглянути в його відсутність, надав письмові заперечення на позов. В наданих суду запереченнях представником відповідача визнано, що постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок повідомити Пенсійний фонд України про зміни грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначено, що відповідач при цьому не зобов'язаний надсилати повідомлення персоніфіковано по конкретним особам. Відповідач проінформував листом від 03 лютого 2017 № 1461/05/22-2017 Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції). Зазначена інформація розміщена на офіційному веб-сайті МВС України.
Представник третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в судовому засіданні 14.03.2017 року заперечував проти позову, підтримав надані письмові заперечення. В подальшому в судові засідання не з'являвся. З наданих суду заперечень третьої особи вбається, що позивач не має права на перерахунок його пенсії, оскільки грошове забезпечення працівників поліції не змінювалось.
Представник третьої особи Головного управління Національної поліції в Чернігівській області в судове засідання не з'явився, повідомлений про розгляд справи. З наданих суду заперечень третьої особи вбається, що позивач не має права на перерахунок його пенсії, оскільки не встановлено чіткого механізму реалізації такого його права, в тому числі не встановлено відповідності посад працівників колишньої міліції посадам працівників поліції.
Враховуючи приписи ч.4 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними у справі доказами.
Вислухавши пояснення позивача, представника третьої особи, з'ясувавши позицію учасників процесу, дослідивши докази та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
Судом в судовому засіданні встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб N 2262-XII.
У січні, лютому та серпні 2016 позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Національної поліції в Чернігівській області із запитами про наявність інформації про зміну грошового забезпечення, зумовленуПостановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11.11.2015 р. Протягом вказаного періоду позивачу були надані письмові відповіді в тому числі від 29.08.2016 року (а.с.61-65), про те, що він не має права на перерахунок пенсії.
З наданих суду заперечень відповідача проти позову та наданих до них письмових доказів судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України на момент судового розгляду справи не заперечує свого обов'язку надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимогЗакону N 2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії. Відповідачем надано письмове підтвердження того, що обов'язок надіслати таку інформацію про зміни у вказаному грошовому утриманні відповідачем виконано 03.02.2017 року. (а.с.17)
Дослідженням відповіді на запит суду Пенсійного фонду України від 23.03.2017 року встановлено, що повідомлення Міністерства внутнішніх справ України від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 про підстави перерахунку пенсій не дозволяє органам Пенсійного фонду України реалізувати функції щодо проведення перерахунку пенсії, визначені постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, зокрема щодо потреби в коштах на проведення перерахунку дати, з якої перерахунок проводити, органу, якому надати списки пенсіонерів. З вказаного листа також вбачається, що станом на 23.03.2017 року недоліки повідомлення Міністерством внутрішніх справ України не усунуті.
Частиною 3статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992pоку N 2262-XII( далі - Закон № 2262-XII) визначено, що усі призначені за цимЗакономпенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказанимЗаконом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2ст. 51 цього Закону.
Відтак, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45(надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно ізЗаконом N 2262-XIIпенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другогорозділу XI "Прикінцеві та перехідні положення"Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цимЗакономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію"визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положеньстатті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист"(справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Сторонами не заперечується той факт, що станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є відмінним і значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, іщо розмір такого грошового забезпечення зумовлений самепостановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 року.
За приписами п.2. Порядку N45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Відповідно до вимог статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи надані докази, суд приходить до висновку про те, що відповідачем встановлений законодавством обов'язок не виконаний. Надана суду копія повідомлення Міністерства внутнішніх справ України від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 не свідчить про виконання цього обов'язку, оскільки це повідомлення містить формальний характер та не поновлює порушеного права позивача. Крім того, вказане право на перерахунок пенсії в силу перелічених вище правових норм виникло у позивача з 01.01.2016 року, а подане відповідачем повідомлення від 03.02.2017 року не містить вказівки на дату, з якої має бути проведений перерахунок пенсії. Тому порушене право позивача підлягає судовому захистушляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимогЗакону N 2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача, та зобов'язання надіслати таку інформацію про зміни у такому грошовому утриманні.
Таким чином, аналіз зібраних у справі доказів та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій. (а.с.5)
На підставі викладеного, керуючись ст. 71, 158, 160-163, 167, 186 КАС України, ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», суд -,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністрества внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ ОСОБА_1.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 січня 2016 року згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-\ЧІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України подати до Городнянського районного суду Чернігівської області звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання постановою суду законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Городнянський районний суд Чернігівської області, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.В.Лиманська