ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2017 р.м.ОдесаСправа № 501/2412/16-а
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Пушкарський Д.В. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Запорожана Д.В., Романішина В.Л.,
при секретарі Ханділян Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Іллічівського міського суду Одеської області від 19 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним, скасувати рішення від 10.10.2016 року №36 Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області, та зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», в редакції, що була чинна на час призначення пенсії, в розмірі 80% суми від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі начальника відділу державної виконавчої служби Іллічівського міського управління юстиції, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з врахуванням довідкової інформації про заробітну плату, видану Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області за №051-23-1656 від 21.09.2016 року, починаючи з 01 жовтня 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що він з 24 липня 2012 року перебуває на обліку та отримує пенсію державного службовця в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця. Пенсія була призначена на підставі статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу»(в редакції, що була чинною на час призначення пенсії).
В результаті збільшення посадового окладу начальника відділу державної виконавчої служби Іллічівського міського управління юстиції, після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, фактично збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця на цій посаді.
07 жовтня 2016 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача про проведення, відповідно до статті 37-1Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), перерахунку призначеної йому пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу.
Рішенням від 10.10.2016 року №36 Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області йому було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку.
Позивач вважав, що відповідач порушив право на перерахунок призначеної йому пенсії, передбачене статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), в зв'язку з чим він був вимушений звернутися до суду з вказаним позовом.
Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 19 грудня 2016 року визнано протиправним та скасувати рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №36 від 10.10.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 80% від заробітної плати працюючого державного службовця на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».
Зобов'язано Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії та виплату пенсії в розмірі 80% щомісячної заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі начальника відділу державної виконавчої служби Іллічівського міського управління юстиції, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з врахуванням довідкової інформації про заробітну плату, видану Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області за №051-23-1656 від 21.09.2016 року, починаючи з 01 жовтня 2016 року.
Стягнуто з Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Не погоджуючись з даною постановою суду пенсійний орган подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у звязку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про необхідність її задоволення.
Суд першої інстанції встановив, що з 24.07.2012 року позивач перебуває на обліку в Чорноморському об'єднаному УПФУ Одеської області та отримує пенсію за віком згідно ст.37 Закону України №3723-Х11 «Про державну службу».
Згідно довідкової інформації Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 21 вересня 2016 року, після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р., заробітна плата за посадою начальника відділу державної виконавчої служби, з урахуванням надбавок за ранг, вислугу років, та ін., становить 7260,50 грн.
Позивач звертався до Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області з проханням перерахувати йому пенсію, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
Рішенням Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області від 10.10.2016 року №36 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року
Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Проте з вказаним висновком суду першої інстанції погодитись не можна з огляду на таке.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах - державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійні страхування, а особам, які на час звернення за призначенням не є працюючими державними службовцями призначається у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Цією ж правовою нормою Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
У звязку із прийняттям Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті 37-1 викладено у такій редакції : «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
З аналізу наведеної норми випливає, що визначення умов та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям делеговано Кабінету Міністрів України.
При цьому, Конституційний Суд України в рішенні від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 (у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному звязку з окремими положеннями Конституції України) дійшов висновку, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному звязку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Суд звертає увагу на те, що порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Згідно п. 4 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції : «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Отже, що Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, на виконання даної статті 37-1 Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 №889-VIII.
Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 №889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції зробив висновок, що відмова УПФ у перерахунку пенсії позивачу як державному службовцю є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.
Аналогічної позиції дотримується Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 07 листопада 2016 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 62561214 та від 24 січня 2017 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 64507404.
З таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, а тому, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 198; п. 4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів.
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області задовольнити.
Постанову Іллічівського міського суду Одеської області від 19 грудня 2016 року у справі № 501/2412/16-а скасувати, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення судового рішення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Дата складення у повному обсязі і підписання рішення суду 10 квітня 2017 року.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: Д.В. Запорожан
Суддя: В.Л. Романішин