Ухвала суду № 65884045, 06.04.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
822/2560/16
Номер документу
65884045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/2560/16

Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.

Суддя-доповідач: Біла Л.М.

06 квітня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Гонтарука В. М. Граб Л.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача - Пенсійний фонд України про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

В грудні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача - Пенсійний фонд України про зобов'язання вчинити дії.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 січня 2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач та третя особа на стороні відповідача подали апеляційні скарги, в якій просили постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року апеляційну скаргу відповідача - Міністерства внутрішніх справ України повернуто у зв'язку з невиконанням вимог ухвали суду про залишення апеляційної скарги без руху.

14 березня 2017 року (вх.№ 508/17) та 04 квітня 2017 року (вх.№ 671/17) від позивача надійшли заяви про розгляд справи без його участі.

16 березня 2017 року до суду надійшли письмові пояснення (вх.№ 533/17) від відповідача.

Сторони, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, повноважних представників в судове засідання не направили.

За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Згідно з ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги третьої особи на стороні відповідача - Пенсійного фонду України, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, зважаючи на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач - ОСОБА_2, отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою підвищив грошове забезпечення поліцейських.

У зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, в жовтні 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про проведення перерахунку пенсії та отримав відповідь від 28.10.2016 № 11496/08, якою позивача повідомлено про те, що повідомлення про зміну грошового забезпечення з Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України до Пенсійного фонду не надходило.

Згодом позивач звернувся до Голови Національної поліції України та Міністра внутрішніх справ України про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну розміру грошового забезпечення .

Листом департаменту поліції охорони Національної поліції Ураїни від 28.11.2016 № М-187 позивачу відмовлено у наданні повідомлення про зміну грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, посилаючись на те, що постанову Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для колишніх працівників міліції, як цього вимагає положення ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Також листом Міністерства внутрішніх справ України від 06.12.2016 року № 22/6-М-1948 ОСОБА_2 повідомлено, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 набрала чинності лише з 02.12.2015, а тому підстав для перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції немає.

Не погоджуючись з такими діями Міністерства внутрішніх справ України, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсій осіб, які мають право на пенсію згідно Закону № 2262-XII, зокрема, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, покладено на відповідача - МВС України, однак останнім не надано доказів щодо направлення такої інформації до Пенсійного фонду України, в той час як у зв'язку із встановленням для поліцейських згідно з Постановою № 988 грошового забезпечення у розмірах більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам органів внутрішніх справ пенсія, зокрема і позивачу, підлягала перерахунку.

Колегія суддів погоджується з даними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 вказаного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Також положення ст. 63 Закону № 2262-XII доповнено частиною третьою згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015, який набрав чинності з 29.12.2015 (далі - Закон № 900-VIII).

В той же час, Законом № 900-VIII внесено зміни до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", якими доповнено вказаний пункт абз. 2 і 3 такого змісту:

- за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб;

- право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Кабінет Міністрів України своєю Постановою № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затвердив схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10. Дана постанова набрала чинності з 02.12.2015, а застосовується згідно ч. 8 цієї постанови з дня набрання чинності Законом України "Про національну поліцію", тобто з 07.11.2015.

В зв'язку із прийняттям вказаної постанови, збільшився рівень грошового забезпечення поліцейських в порівнянні з попереднім рівнем грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), що за змістом ст. 63 Закону № 2262-XII та абз. 2 і 3 п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" є виникненням права на перерахунок пенсій.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції вірно зазначив, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988.

Що стосується доводів апелянта про те, що Закон № 900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, то на переконання колегії суддів вказана обставина ніяким чином не впливає на виникнення підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки, як вже зазначалось вище, мало місце встановлення нових щомісячних видів грошового забезпечення.

Закон № 900-VIII набув чинності після прийняття Постанови № 988, а тому не має зворотної дії в часі.

Судова колегія зазначає, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на події та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Отже, на день набрання чинності Законом № 900-VIII Постанова Кабінету Міністрів України № 988 діяла і є чинною, що в свою чергу вказує на збільшення розміру грошового забезпечення, що є підставою для подання відповідачем вказаної інформацї до Пенсійного фонду України.

Не приймаються апеляційним судом до уваги також доводи апелянта щодо того, що вказана справа була предметно підсудна іншому адміністративному суду, оскільки предметом розгляду даної справи є саме зобов'язання відповідача подати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні позивача, а не безпосередньо проведення перерахунку пенсії, як на це вказує Пенсійний фонд України.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач - МВС України допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправленні Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачеві, у зв'язку із чим судом першої інстанції зобов'язано відповідача надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_2 внаслідок зміни розміру грошового забезпечення відповідних категорій осіб згідно Постанови № 988. При цьому, судом першої інстанції не зазначено про зобов'язання вчинити будь-які дії третю особу на стороні відповідача - апелянта по справі - Пенсійний фонд України.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не впливають на правильність прийнятого судового рішення, у зв'язку із чим оскаржуване рішення прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, а підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Пенсійного фонду України залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 січня 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі протягом трьох днів з дня закінчення розгляду справи.

Головуючий Біла Л.М. Судді Гонтарук В. М. Граб Л.С.