УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2017 року Справа № 876/2115/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
Головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів: Каралюса В.М., Матковської З.М.,
за участі секретаря судового засідання Бедрій Х.П.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника заявника ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державного агентства земельних ресурсів України на ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.12.2016 року про відмову в задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, відділу Держгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області, відділу Держземагентства у м. Тернополі Тернопільської області, Головного управління Держземагентства у Тернопільській області про визнання незаконним наказу про звільнення, поновлення на посаді та вжиття заходів щодо подальшого працевлаштування, -
В С Т А Н О В И В:
29.12.2016 року Тернопільським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про відмову в задоволенні заяви Державного агентства земельних ресурсів України про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, відділу Держгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області, відділу Держземагентства у м. Тернополі Тернопільської області, Головного управління Держземагентства у Тернопільській області про визнання незаконним наказу про звільнення, поновлення на посаді та вжиття заходів щодо подальшого працевлаштування.
Дану ухвалу оскаржило в апеляційному порядку Державне агентство земельних ресурсів України, просить скасувати її та винести нову про задоволення заяви.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що оскільки Державне агентство земельних ресурсів України було реорганізовано шляхом перетворення, даний орган не може виконати рішення суду про поновлення ОСОБА_3 на роботі. Виконання судового рішення має бути покладено на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, до якої перейшли повноваження реорганізованого органу.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, представника апелянта, яка наполягала на задоволенні апеляційної скарги, представника позивача, яка проти задоволення апеляційної скарги заперечувала, перевіривши матеріали справи та обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.03.2016 року, частково зміненою постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2016 року, задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_3 до Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, відділу Держгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області, відділу Держземагентства у м. Тернополі Тернопільської області, Головного управління Держземагентства у Тернопільській області про визнання незаконним наказу про звільнення, поновлення на посаді та вжиття заходів щодо подальшого працевлаштування.
По справі видано виконавчий лист.
Оскільки Державне агентство земельних ресурсів України перебуває в стадії припинення, воно звернулося до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження (боржника) з Державного агентства земельних ресурсів України на його правонаступника - Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до частини 1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно абзацу 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Згідно пункту 1 даного Положення Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Як видно із Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року № 294-р «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» уряд погодився з пропозицією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» функцій і повноважень Державного агентства земельних ресурсів, що припиняється.
Суд першої інстанції вірно зазначив в оскаржуваній ухвалі, що способи припинення юридичної особи та момент, з якого юридична особа вважається припиненою, визначені ст.. 104 Цивільного кодексу України, частинами 1 та 2 якої передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
З матеріалів справи вбачається, що на час розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження Державне агентство земельних ресурсів не є припиненим, а перебуває в стані припинення.
Посилання апелянта на положення частини 7 ст. 5 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 5 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», Постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року № 294-р «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» безпідставні, оскільки вони регулюють порядок діяльності органів, що реорганізуються, та новоутворених органів щодо виконання функцій і повноважень, покладених на ці органи.
В даному випадку суд вирішує питання щодо можливості виконання органом, який припиняється судового рішення.
Будь-яких перешкод для його виконання із наданих заявником документів не вбачається, оскільки він не є припиненим.
Крім того, суд апеляційної інстанції зауважує, що обставини, на які посилається заявник, були відомі суду першої інстанції, який розглядав справу по суті, та суду апеляційної інстанції, яким переглядалося рішення суду першої інстанції.
З врахуванням всіх цих обставин судами були частково задоволені позовні вимоги, в тому числі і щодо вимог, пред'явлених до Державного агентства земельних ресурсів України.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення заяви.
Разом з тим, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду вважає за необхідне зазначити про неправильне посилання в мотивувальній частині ухвали суду першої інстанції на положення ст.. 107 Цивільного кодексу України та ст..ст.. 33, 36, 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», оскільки стаття 37 вказаного Закону в редакції, чинній на час винесення судом оскаржуваної ухвали, відсутня, а ст. 107 Цивільного кодексу України та ст..ст. 33 та 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» викладені судом попередньої інстанції в редакції, не чинній на час постановлення ухвали, і спірні правовідносини не регулюють.
Разом з тим, оскільки дана помилка суду першої інстанції не впливає на правильність ухваленого судового рішення, що переглядається, вона не є підставою для скасування чи зміни оскаржуваної ухвали суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державного агентства земельних ресурсів України залишити без задоволення.
Ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.12.2016 року у справі № 819/38/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
З.М. Матковська
Повний текст складено 06.04.2017