Постанова № 65879254, 15.03.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2017
Номер справи
818/79/17
Номер документу
65879254
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2017 р. Справа №818/79/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/79/17

за позовом ОСОБА_4

до Регіонального сервісного центру в Сумській області Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області,

про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернулася до суду із позовом, в якому просить зобов'язати Регіональний сервісний центр в Сумській області Міністерства внутрішніх справ України провести реєстрацію транспортного засобу Volkswagen Tiguan, 2015 випуску, VIN: XW8ZZZ5NZGG102192 на ім'я власника автомобіля - ОСОБА_4, без сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Свої вимоги мотивує тим, що відмова відповідача у реєстрації належного їй автомобілю є протиправною, оскільки вона не набуває право власності на транспортний засіб, а вже є його власником з вересня 2015 року на підставі договору купівлі-продажу №АФ15001602 та автомобіль вже був зареєстрований на митній території України, тобто це не є першою реєстрацією, а отже позивач не може бути платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування у даному випадку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували (а.с.42-43), пояснивши, що при розгляді заяви ОСОБА_4 Територіальний сервісний центр №5946 дійшов висновку, що транспортний засіб Volkswagen Tiguan, 2015 року випуску, VIN: XW8ZZZ5NZGG102192, проходить реєстрацію на території України вперше, а тому його реєстрація має проводитися тільки після сплати податків та зборів відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. №1388. Вказане підтверджується листом Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області від 15.12.2016р. №13437/04.1-19, де зазначено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні. Оскільки автомобіль перебував на території України на тимчасовій реєстрації протягом одного року та згідно з абз.4 п.31 Порядку після закінчення строку тимчасового ввезення він вважається незареєстрованим, то його реєстрація після закінчення цього строку є такою, що здійснюється вперше, внаслідок чого відмова сервісного центру у проведенні реєстрації без сплати відповідного збору є правомірною.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с.50), надіслав письмові заперечення проти позову (а..с.51), в яких у задоволенні позову просив відмовити з посиланням на п.7 ст.1 Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та розгляд справи просив проводити у його відсутність.

Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що згідно з договором купівлі-продажу автомобіля №АФ15001602 від 28 вересня 2015 року ОСОБА_4 придбала у ООО «АВТОРУ СЬ Ф» автомобіль Volkswagen Tiguan (а.с.7-18).

Факт реєстрації транспортного засобу в Російській Федерації підтверджується свідоцтвом про реєстрацію, виданого 28 вересня 2015 року на імя позивача (а.с.19).

Переїхавши до України на постійне проживання (а.с.24), ОСОБА_4 здійснила тимчасову реєстрацію автомобіля в Україні, отримавши свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та державні номерні знаки (а.с.26-27), після спливу терміну якої позивач 06.12.2016 року звернулася до Регіонального сервісного центру в Сумській області МВС України із заявою №108884522, у якій просила провести реєстрацію автомобіля у звязку з приїздом до України на постійне місце проживання (а.с.23), проте у реєстрації транспортного засобу було відмовлено внаслідок несплати позивачем збору на обовязкове державне пенсійне страхування.

Зокрема, відповідач посилається на лист Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області, №13437/04.1-19 від 15.12.2016 року (а.с.21-22), який міститься в матеріалах справи

Пунктом 7 статті 1 Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.

Згідно з пунктом 6 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, є вартість легкового автомобіля.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, встановлюється ставка збору залежно від вартості об'єкта, визначеного пунктом 6 статті 2 цього Закону:

3 відсотки - якщо об'єкт оподаткування не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

4 відсотки - якщо об'єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

5 відсотків - якщо об'єкт оподаткування перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року.

Статтею 3 наведеного Закону встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у частині другій цієї статті, сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вищезазначеної статті Постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740 затверджено Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (далі - Порядок), який регулює питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, пунктом 13 Постанови КМУ №1740 від 03.11.1998 року передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі залежно від вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договору купівлі-продажу, довідки-рахунку торговельних організацій, договору міни, довідки органів митної служби, акта експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.

Тобто обовязок сплатити пенсійний збір виникає у сторони, що придбаває, тільки щодо легкового автомобіля у разі обовязкового виконання двох умов: 1) відбувається перехід права власності на автомобіль; 2) автомобіль підлягає першій державній реєстрації в Україні.

Визначення поняття «перша реєстрація транспортного засобу» міститься в п.п.14.1.163 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, під якою розуміють реєстрацію транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.

Пунктом 1.3 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010р. №379 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 січня 2011 р. за N123/18861), розробленої відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 N 1388 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 N 1371) (далі - Порядок), встановлено, що якщо транспортний засіб раніше був зареєстрований на території України, у тому числі тимчасово, чи перебував на відомчому обліку, подальша його реєстрація в Україні не вважається першою.

Таким чином, у даному випадку у позивача не виникає зобовязання зі сплати пенсійного збору, оскільки автомобіль вже був зареєстрований на території України та вона не набуває, а вже є його власником з вересня 2015 року згідно договором купівлі-продажу № АФ15001602, а посилання представників відповідача на п.31 Порядку N 1388, де вказано, що після закінчення строку тимчасового ввезення транспортні засоби вважаються незареєстрованими, з огляду на наведені вище положення п.1.3 Інструкції №379 не свідчать про те, що подальша державна реєстрація автомобіля після закінчення строку тимчасового ввезення повинна вважатися першою.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України.

Відтак, враховуючи викладені вище обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що відмова сервісного центру у проведенні реєстрації транспортного засобу Volkswagen Tiguan, 2015 випуску, VIN: XW8ZZZ5NZGG102192 на ім'я власника автомобіля ОСОБА_4, без сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є неправомірною, а тому позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, необхідно враховувати, що згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається із матеріалів справи, за подання адміністративного позову було сплачено судовий збір в розмірі 640грн.00коп. (а.с.3).

Відтак, суд вважає необхідним присудити здійснені позивачем документально підтверджені вказані судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру в Сумській області Міністерства внутрішніх справ України.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Регіонального сервісного центру в Сумській області Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр в Сумській області Міністерства внутрішніх справ України провести реєстрацію транспортного засобу Volkswagen Tiguan, 2015 випуску, VIN: XW8ZZZ5NZGG102192 на ім'я власника автомобіля - ОСОБА_4, без сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути на користь ОСОБА_4 (40020, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника подаків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру в Сумській області Міністерства внутрішніх справ України (40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1, код ЄДРПОУ 40112338) суму судового збору в розмірі 640 грн.00коп. (шістсот сорок грн.00коп.)

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 20.03.2017 року.

Суддя О.О. Осіпова