КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
06 квітня 2017 року № 810/1259/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву Дніпропетровської обласної дитячої громадської організації "Правозахисна спілка "Допоможемо дітям" до Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Органу опіки та піклування Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області про визнання протиправними дій та зобюов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Дніпропетровська обласна дитяча громадська організація "Правозахисна спілка "Допоможемо дітям" з позовом до Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Органу опіки та піклування Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області, в якому просить:
- визнати протиправними дії;
- зобов'язати винести висновок про порушення майнових прав неповнолітньої ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та закріпити житлову площу за адресою: АДРЕСА_1 за неповнолітньою ОСОБА_1 та накласти арешт на житловий будинок за вказаною адресою.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Частиною третьою статті 56 КАС визначено, що представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники чи інші особи, визначені законом (ч.4 ст.56 КАС).
Згідно з частиною другою статті 58 КАС, повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють. Засвідчені підписом судді копії цих документів приєднуються до справи.
У позовній заяві позивач зазначив, що звертається до суду з метою захисту прав неповнолітньої ОСОБА_1, яка є членом Дніпропетровської обласної дитячої громадської організації "Правозахисна спілка "Допоможемо дітям", посилаючись на Закон України "Про молодіжні та дитячі громадські організації" та Закон України "Про об'єднання громадян". При цьому, позивач до позовної заяви не додає доказів, які підтверджують, що ОСОБА_1 є членом Дніпропетровської обласної дитячої громадської організації "Правозахисна спілка "Допоможемо дітям" та не зазначає норми Закону України, на підставі якої має право представляти інтереси неповнолітньої ОСОБА_1.
Згідно з вимогами пункту 4 частини першої статті 106 КАС, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві позивач зазначив вимогу про визнання протиправними дій Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Органу опіки та піклування Васильківської районної державної адміністрації Київської області та Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області. Однак, позивач не зазначив, які саме дії вчинені кожним з відповідачів окремо, та а у чому вони полягають.
Також, позивач зазначив вимогу про зобов'язання Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Органу опіки та піклування Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області винести висновок про порушення майнових прав неповнолітньої ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та закріпити житлову площу за адресою: АДРЕСА_1 за неповнолітньою ОСОБА_1 та накласти арешт на житловий будинок за вказаною адресою.
Ураховуючи зазначене, суд вважає, що позивач не зазначив зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, як це передбачено пунктом 4 частини першої статті 106 КАС.
Згідно з частиною другою статті 106 КАС, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
У позовній заяві позивач не зазначив обставин, які обґрунтовують позовні вимоги позивача щодо кожного з відповідачів окремо та не надав відповідних доказів. Зокрема, до позовної заяви не додано доказів, що підтверджували б вимогу позивача про визнання протиправними дій Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Органу опіки та піклування Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області. Також, позивач, не вказує причин неможливості подання таких доказів, чи дії які ним фактично вчинялись для їх отримання.
Частиною третьою статті 106 КАС встановлено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Судом встановлено, що до позовної заяви, позивач не додав копій всіх документів, які приєднуються до копій позовних заяв для відповідачів.
Окрім цього, частиною третьою статті 106 КАС визначено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини другої статті 87 КАС, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Положеннями абзацу першого частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) визначено, що судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Також, частиною другою зазначеної статті передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", станом на 01.01.2017 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1600 грн.).
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 Закону №3674-VI, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Частинами першою та другою статті 9 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Із змісту позовної заяви випливає, що Дніпропетровська обласна дитяча громадська організація "Правозахисна спілка "Допоможемо дітям" заявила дві вимоги немайнового характеру. Отже, ставка судового збору за звернення до адміністративного суду з даним позовом становить 3200,00 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 грн.) помножити на дві вимоги немайнового характеру). Однак, позивач до позовної заяви не додав документ про сплату судового збору.
Згідно з частиною першою статті 99 КАС, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини другої статті 99 цього ж Кодексу, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки позивач не вказав коли і які саме, на думку позивача, протиправні дії були вчинені кожним з відповідачів, та не подав належних доказів того коли він дізнався про такі дії, то в суду відсутня можливість з'ясувати питання, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, та чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до вимог частини першої статті 108 КАС, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи положення статті 108 КАС, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням позивачу часу для усунення недоліків позовної заяви.
Вказані недоліки повинні бути усунені позивачем у строк до 11.05.2017 шляхом подання до суду:
- документа, який надає право Дніпропетровській обласній дитячій громадській організації "Правозахисна спілка "Допоможемо дітям" бути представником неповнолітньої ОСОБА_1;
- позовної заяви, оформленої у відповідності до приписів статті 106 КАС, в якій були б викладені фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до кожного з відповідачів окремо, із наданням доказів на підтвердження обставин, з посиланням, яким чином, кожен із них, стосується предмету спору та підтверджує обставини, на які позивач посилається на підтвердження протиправності дій відповідачів. У разі неможливості надання таких доказів зазначити, які саме докази не можливо надати та у зв'язку з чим. А також, зазначення у позовній заяві змісту позовних вимог згідно з частиною четвертою статті 105 КАС, та зазначенням у ній вимогами у відповідності до кола відповідачів;
- копій позовної заяви та копій всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів;
- документа про сплату судового збору за звернення до Київського окружного адміністративного суду (отримувач коштів - Київський окружний адміністративний суд, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37955989, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Київській обл. м.Київ, код банку отримувача (МФО) - 821018, рахунок отримувача - 31213206784001, код класифікації доходів бюджету - 22030001 Символ звітності "206", призначення платежу - *;101;_(код клієнта за ЄДРПОУ), судовий збір, за позовом Дніпропетровської обласної дитячої громадської організації "Правозахисна спілка "Допоможемо дітям", Київський окружний адміністративний суд) з позовом немайнового характеру в розмірі визначеному статтею 4 Закону №3674-VI, а саме - 3200,00 грн.;
- доказів, які підтверджують звернення до суду з даним позовом в межах строку, встановленого Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до суду, обґрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до суду з доказами на підтвердження поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду.
Окрім цього, у позовній заяві позивач просить суд забезпечити позов шляхом накладення арешту на житловий будинок за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Зелений бір, вул. Радянська, 9. При цьому, позивач не подає до суду документа про сплату судового збору за розгляд вказаного клопотання.
Суд звертає увагу позивача на те, що згідно з частиною другою статті 4 Закону №3674-VI, за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову ставка судового збору становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 56, 58, 99, 106, 107, 108, 160, 165 КАС, суд
у х в а л и в:
Залишити без руху позовну заяву Дніпропетровської обласної дитячої громадської організації "Правозахисна спілка "Допоможемо дітям" до Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Органу опіки та піклування Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Мархалівської сільської ради Васильківського району Київської області про визнання протиправними дій та зобюов'язання вчинити певні дії.
Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви до 11 травня 2017 року.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Басай О.В.