Постанова № 65878823, 05.04.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2017
Номер справи
809/369/17
Номер документу
65878823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" квітня 2017 р. Справа № 809/369/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

судді Могили А.Б.,

за участі:

секретаря судового засідання Цугорки Н.І.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" до Надвірнянської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (Яремчанське відділення) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000016700 від 08.11.2016,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" звернулося в суд із адміністративним позовом до Надвірнянської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (Яремчанське відділення) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000016700 від 08.11.2016.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у листопаді 2016 року відповідачем проведена камеральна перевірка термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН Товариства з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн". Перевірка охоплювала період з 01.10.2015 по 30.09.2016. За висновками акту перевірки від 08.11.2016 №413/09-18-07/35486251 встановлено реєстрацію Товариством податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість з порушенням термінів, визначених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України та як наслідок, стало підставою для винесення податкового повідомлення-рішення №0000167700 від 08.11.2016 про застосування штрафу в розмірі 291 056,11 грн.

Позивач вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним, підлягає скасуванню, оскільки позивачем не порушено визначений нормами податкового законодавства 15-ти денний термін для реєстрації податкових накладних.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених в адміністративному позові. Просив позов задоволити.

Представник відповідача адміністративний позов не визнав, з підстав, зазначених у поданому запереченні. Пояснив, що позивачем здійснено реєстрацію вказаних у акті перевірки податкових накладних з порушенням термінів визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних тягнуть за особою накладення штрафу, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача є правомірним, прийнятим податковим органом у відповідності до вимог законодавства.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку у Надвірнянській об"єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (Яремчанське відділення) як платник податків.

Надвірнянською об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних, виписаних за період з 01.10.2015 по 30.09.2016.

За результатами перевірки складено акт від 08.11.2016 №413/09-18-07/35486251, яким встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" порушено вимоги пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрація податкових накладних в ЄРПН здійснено з порушенням терміну реєстрації на загальну суму податку на додану вартість 2653560,98 грн. (а.с.8-10).

Як наслідок контролюючим органом прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №000016700 від 08.11.2016, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 291456,11 грн. Додатком до даного податкового повідомлення-рішення є розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН (а.с.11-12).

Не погодившись із податковим повідомленням-рішенням, позивачем в порядку адміністративного оскарження подано скаргу, за наслідками розгляду якої Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с.13-15).

З вказаного акту перевірки вбачається наступне:

- податкова накладна №97 від 30.10.2015 зареєстрована 16.11.2015 з кількістю днів затримки 17;

- податкова накладна №3 від 04.01.2016 зареєстрована 22.02.2016 з кількістю днів затримки 49;

- податкові накладні №48, 47, 46 від 25.06.2016 зареєстровані 11.07.2016 з кількістю днів затримки 16;

- податкові накладні №68, 69, 70, 65, 66, 72, 71, 67 від 19.07.2016 зареєстровані 04.08.2016 з кількістю днів затримки 16;

- податкові накладні №78, 76, 74, 77, 73, 75, 79 від 20.07.2016 зареєстровані 05.08.2016 з кількістю днів затримки 16;

- податкова накладна №117 від 31.07.2016 зареєстрована 18.08.2016 з кількістю днів затримки 18;

- податкові накладні №13, 14 від 18.08.2016 зареєстровані 03.09.2016 з кількістю днів затримки 16.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному позивачем повідомленню-рішенню №000016700 від 08.11.2016, суд виходить з наступного.

Пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України, статті 94 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пункт 201 Податкового кодексу України обумовлює обовязок платника ПДВ на дату виникнення податкового зобовязання скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

При цьому в матеріалах справи міститься інформація ( в тому числі скріншоти) з ЄРПН (повідомлення про отримання звітності) стосовно:

- реєстрації 02.09.2016 податкових накладних №14, 13 виданих 18.08.2016;

- реєстрації 04.08.2016 податкових накладних №78, 76, 74, 77, 73, 75, 79 від 20.07.2016;

- реєстрації 03.08.2016 податкових накладних №68, 69, 70, 65, 66, 72, 71, 67 від 19.07.2016;

- реєстрації 10.07.2016 податкових накладних №48, 47, 46 від 25.06.2016;

- реєстрації 02.09.2016 податкових накладних №13, 14 від 18.08.2016.

Згідно абзаців 9,10 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України в редакції чинній на момент проведення контрольного заходу).

На переконання суду, спростовним є факт порушення передбачених даною нормою строків при реєстрації Товариством податкових накладних№14, 13 виданих 18.08.2016, №78, 76, 74, 77, 73, 75, 79 від 20.07.2016, №68, 69, 70, 65, 66, 72, 71, 67 від 19.07.2016, №48, 47, 49 від 25.06.2016, №13, 14 від 18.08.2016, оскільки реєстрація таких здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, тобто без порушення терміну, визначеного податковим законодавством.

Окрім того, як встановлено судом, мало місце реєстрація позивачем податкових накладних з порушенням визначених термінів, зокрема реєстрація 16.11.2015 накладної №97 від 30.10.2015 з кількістю днів затримки 2, реєстрація 22.02.2016 накладної №3 від 04.01.2016 з кількістю затримки 34 дні, реєстрація 18.08.2016 №117 від 31.07.2016 з кількістю днів затримки 3.

Стаття 120-1 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент проведення контрольного заходу) встановлює відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.

Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів (п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України).

Оцінюючи наявні докази, суд дотримується позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».

Позивач визнав факт порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних зареєстрованих: 16.11.2015 накладної №97 від 30.10.2015 з кількістю днів затримки 2; 22.02.2016 накладної №3 від 04.01.2016 з кількістю затримки 34 дні; 18.08.2016 №117 від 31.07.2016 з кількістю днів затримки 3, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування.

Суд звертає увагу, що відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.».

В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (ч.4,5 ст.11, ч.2 ст. 69, ч.5 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України). Обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він як відповідач заперечує адміністративний позов (ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали", а якщо такі приписи відповідач без поважних причин не виконує, то "суд вирішує справу на основі наявних доказів" (ч. 4,6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Позивач належними доказами не підтвердив правомірність своїх вимог в частині скасування податкового повідомлення рішення щодо реєстрації податкових накладних №97 від 30.10.2015, №3 від 04.01.2016 та №117 від 31.07.2016, натомість наявні в матеріалах справи докази дають суду підстави для висновку про правомірність дій відповідача, щодо застосування штрафу в розмірі 41 295,89 грн.

Наведене є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в частині застосування штрафу в даному розмірі, як наслідок податкове повідомлення - рішення № №000016700 від 08.11.2016 в частині застосування штрафу в розмірі 250 160, 22 грн. підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до положень частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" підлягають до часткового задоволенню.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Надвірнянської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (Яремчанське відділення) №000016700 від 08.11.2016 в частині застосування штрафу в розмірі 250 160 (двісті п"ятдесят тисяч сто шістдесят) грн.22 коп.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути з Надвірнянської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39546330) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" (код ЄДРПОУ 35486251) 3752 (три тисячі сімсот п"ятдесят дві) грн. 40 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ ОСОБА_3

Постанова складена в повному обсязі 10.04.2017.