Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.03.2017 Справа №607/78/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Дзюбича В.Л., з участю секретаря судового засідання Дрозд Х.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутого майна, -
в с т а н о в и в:
Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутого майна. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 народилася дочка - ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 звернулася із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг звернулася в Управління соціальної політики за призначенням їй державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
05.07.2013 року згідно з рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 16.07.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-
річного віку з 01.07.2013 р. по 14.07.2014 р. - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3- річного віку по доходах з 01.07.2013 р. по 30.11.2013 р. - 785,89 грн. щомісячно, з 01.12.2013р. по 31.12.2013р. - 856,89 грн. Згідно
рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про
призначення допомоги сім'ям з дітьми від 18.10.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.10.2013 р. по 14.07.2014 р. - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку по доходах з 01.10.2013 р. по 30.11.2013 р. - 785,89 грн. щомісячно з 01.12.2013 р. по 31.12.2013 р. - 856,89 грн. Згідно рішення Управління соціальної політики про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 06.02.2014 року Відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.01.2014 р. по 14.07.2014 р. - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку по доходах з 01.01.2014 р. по 30.06.2014 р. - 760,59 грн. щомісячно. При призначенні допомоги відповідач була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. На підставі направлень від 16.03.2015 року № 99-102; від 20.03.2015 року № 105, від 30.03.2015 року № 113 в Управлінні соціальної політики проведено ревізію фінансово-господарської діяльності, за результатами якої було складено Акт № 17-22/128 від 27.05.2015 року, згідно якого ОСОБА_1 (сестра медична) згідно з виписки наказу від 18.09.2013 №61 вийшла на роботу на повну ставку з 01.10.2013 року. Однак, про вихід на роботу Управління соціальної політики ОСОБА_1, яка отримувала допомогу по погляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, не повідомила та заяви про припинення виплати допомоги не подавала. Проведеним перерахунком допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка була одержана ОСОБА_1, встановлено, що внаслідок неподання даних про вихід на роботу, Управлінням за період з 01.10.2013 року по 02.07.2014 року зайво нараховано та виплачено допомоги на загальну суму 8221,12 грн. в т.ч. у 2013 році - 2818,67 грн., у 2014 році - 5402,45 гривень. Внаслідок допущеного порушення, державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 8221,12 грн., яку позивач просить стягнути із відповідача.
Представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася з невідомої на те суду причини, хоча про день та час судового засідання повідомлялася належним чином.
Суд вважає, що відповідач про дату та час розгляду справи повідомлена належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомила, а тому відповідно до ч.4 ст.169 ЦПК України, справу слід вирішити на підставі наявних доказів та постановити заочне рішення.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 народилася дочка - ОСОБА_2, згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 звернулася із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг звернулася в Управління соціальної політики за призначенням їй державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
05.07.2013 року згідно з рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 16.07.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-
річного віку з 01.07.2013 р. по 14.07.2014 р. - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3- річного віку по доходах з 01.07.2013 р. по 30.11.2013 р. - 785,89 грн. щомісячно, з 01.12.2013р. по 31.12.2013р. - 856,89 грн.
Згідно рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про
призначення допомоги сім'ям з дітьми від 18.10.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.10.2013 р. по 14.07.2014 р. - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку по доходах з 01.10.2013 р. по 30.11.2013 р. - 785,89 грн. щомісячно з 01.12.2013 р. по 31.12.2013 р. - 856,89 грн.
Відповідно до рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 06.02.2014 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 01.01.2014 р. по 14.07.2014 р. - 130 грн. щомісячно та державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку по доходах з 01.01.2014 р. по 30.06.2014 р. - 760,59 грн. щомісячно.
При призначенні допомоги відповідач була попереджена спеціалістами Управління соціальної політики про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. На підставі направлень від 16.03.2015 року № 99-102; від 20.03.2015 року № 105, від 30.03.2015 року № 113 в Управлінні соціальної політики Тернопільської міської ради проведено ревізію фінансово-господарської діяльності, за результатами якої було складено Акт № 17-22/128 від 27.05.2015 року. З вказаного акту слідує, що ОСОБА_1 (сестра медична) згідно з виписки наказу від 18.09.2013 №61 вийшла на роботу на повну ставку з 01.10.2013 року. Однак, про вихід на роботу Управління соціальної політики ОСОБА_1, яка отримувала допомогу по погляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, не повідомила та заяви про припинення виплати допомоги не подавала.
Проведеним перерахунком допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка була одержана ОСОБА_1, встановлено, що внаслідок неподання даних про вихід на роботу, Управлінням за період з 01.10.2013 року по 02.07.2014 року зайво нараховано та виплачено допомоги на загальну суму 8221,12 грн. в т.ч. у 2013 році - 2818,67 грн., у 2014 році - 5402,45 гривень.
Внаслідок допущеного порушення, державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 8221,12 грн.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до п.2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами і доповненнями зазначається, що державна допомога сім'ям з дітьми призначається і виплачується: громадянам України; іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особам, що набули статусу біженця і мають право на державну допомогу на умовах, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ч.1 ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до п.17 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами і доповненнями зазначається, що відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Частиною 1 ст.14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.
Відповідно до абз.1 п.19 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами і доповненнями передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем безпідставно отримано кошти та добровільно не повернуто їх до Державного бюджету України, тому позовні вимоги Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 8221,12 грн. державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 61, 88, 212, 214-215, 218 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 8221 (вісім тисяч двісті двадцять одну) грн. 12 коп. державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку на рахунок Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, ЄДРПОУ 03195636, р/р 35418006048689, банк одержувача УДКСУ в м. Тернополі Тернопільської області, МФО 838012.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору на рахунок Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, ЄДРПОУ 03195636, р/р 35415021048689, банк одержувача УДКСУ в м. Тернополі Тернопільської області, МФО 138012.
Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скарги не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич