Справа № 234/5028/17
Провадження № 1-кс/234/1738/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2017 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:
слідчого судді Лутай А.М.,
при секретарі Пагуліч Д.Г.
за участю слідчого Ремез В.О.
розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділу Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 про призначення позапланової документальної перевірки по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за №42017051390000016 від 06.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
05 квітня 2017 року слідчий слідчого відділу Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області старшого лейтенант поліції ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням, в якому просить призначити позапланову документальну перевірку КАТП «052810» з питань дотримання вимог податкового законодавства України за період з січня 2014 року по грудень 2016 року включно, проведення якої доручити фахівцям ГУ ДФС у Донецькій області.
Своє клопотання мотивує тим, що службові особи Комунального автотранспортного підприємства «052810» протягом 2015-2016 років, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для себе чи третіх осіб, в порушення податкового та екологічного законодавства України, шляхом зменшення коефіцієнту до ставок екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи на обєктах, здійснили недорахування коштів екологічного податку до державного бюджету, тим самим завдали істотної шкоди охоронюваним державним інтересам.
Відповідні відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017051390000016 від 06.02.2017 за фактом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, що заподіяло істотної шкоди охоронюваним законом інтересам.
Попередня правова кваліфікація вчиненого кримінального правопорушення, передбачена ч. 1 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що КАТП «052810» перебуває на обліку в ДПІ м. Краматорська, у якості платника екологічного податку та відповідно до п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України надає звітність та сплачує екологічний податок щоквартально.
Згідно наданої податкової звітності, КАТП «052810» нараховано екологічного податку за відповідні звітні (податкові) періоди:
1 квартал 2015 року 50528 гривень у т.ч.: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення 57 гривень 49 копійок (додаток 1 податкової декларації екологічного податку); за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах 50480 гривень 67 копійок (додаток 4 податкової декларації екологічного податку);
2 квартал 2015 року 52585 гривень 02 копійок, у т.ч: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення 57 гривень 49 копійок (додаток 1 податкової декларації екологічного податку); за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах 52527 гривень 53 копійок (додаток 4 податкової декларації екологічного податку);
3 квартал 2015 року 48220 гривень 25 копійок, у т.ч: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення 57 гривень 49 копійок (додаток 1 податкової декларації екологічного податку); за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах 48162 гривень 76 копійок (додаток 4 податкової декларації екологічного податку);
4 квартал 2015 року 58210 гривень 45 копійок, у т.ч: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення 57 гривень 49 копійок (додаток 1 податкової декларації екологічного податку); за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах 58152 гривень 96 копійок (додаток 4 податкової декларації екологічного податку);
1 квартал 2016 року 67124 гривень 03 копійок, у т.ч: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення 72 гривень 84 копійок (додаток 1 податкової декларації екологічного податку); за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах 67051 гривень 19 копійок (додаток 4 податкової декларації екологічного податку);
2 квартал 2016 року 79752 гривень 05 копійок, у т.ч: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення 72 гривень 84 копійок (додаток 1 податкової декларації екологічного податку); за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах 79679 гривень копійок (додаток 4 податкової декларації екологічного податку);
3 квартал 2016 року 159748 гривень 85 копійок, у т.ч: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення 72 гривень 84 копійок (додаток 1 податкової декларації екологічного податку); за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах 159676 гривень 01 копійок (додаток 4 податкової декларації екологічного податку);
Екологічний податок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах обчислюється підприємством, виходячи з фактичних обсягів розміщених відходів за звітний (податковий) період за ставками, визначеними ст. 246 Податкового кодексу України, які залежать від класу небезпечності та рівня небезпечності відходів.
Відповідно до п.246.4 ст. 246 Податкового кодексу України, КАТП «052810», при обчисленні податкового зобовязання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях, застосовує коефіцієнт 1. Також, підприємством застосовується коефіцієнт 1, встановлений п. 246.5 ст. 246 Податкового кодексу України для місць (зон) розміщення відходів на відстані від 3 км і більше від меж населеного пункту.
Відповідно до п. п. 246.5 ст. 246 Податкового кодексу України, коефіцієнт до ставок податку, який встановлюється залежно від місця (зони) розміщення відходів у навколишньому природному середовищі: в межах населеного пункту або на відстані менш як 3 км від таких меж, коефіцієнт 3; на відстані від 3 км і більше від меж населеного пункту встановлюється коефіцієнт 1.
Згідно наданої відповіді з Управління Держгеокадастру у м. Краматорську, територія звалища КАТП «052810» частково знаходиться на території м. Краматорська, у звязку з чим, у розрахунку екологічного податку необхідно застосовувати коефіцієнт 3 (в межах населеного пункту або на відстані менш як 3 км від таких меж).
На підставі вищевикладеного, в результаті незаконних, протиправних дій службових осіб КАТП «052810», здійснено недорахування екологічного податку за період 1-3 квартал 2015 року, у звязку із застосуванням меншого коефіцієнту до ставок податку, який встановлюється залежно від місця (зони) розміщення відходів у навколишньому природному середовищі, яке складає 302 341,92 гривень.
Таким чином, службові особи КАТП «052810, діючи всупереч чинному податковому та екологічному законодавству, своїми протиправними діями завдали істотної шкоди державному бюджету України.
Таким чином, в ході досудового розслідування за матеріалами кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 364 КК України.
Відповідно до ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 1 ст. 364 КК України є злочином середньої тяжкості, за яке передбачено відповідальність у вигляді позбавлення волі строком до 3 років.
Слідчий зазначає, що під час проведення досудового розслідування, з метою забезпечення повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення, виникла необхідність в ініціюванні проведення позапланової документальної виїзної перевірки з правом виїзду на місце розташування полігону ТПВ службовими особами ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС України у Донецькій області, на предмет правомірності застосування коефіцієнту «1» при обчисленні екологічного податку та з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати екологічного податку посадовими особами Комунального автотранспортного підприємства «052810» (код ЄДРПОУ 37384406), розташованого за адресою: 84303, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Охтирська (Артема), 235, тел.: (0624) 1-23-86.
Для проведення зазначеної перевірки та отримання інформації щодо правомірності застосування коефіцієнту «1» при обчисленні екологічного податку та з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати екологічного податку необхідні спеціальні пізнання.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Слідчий вказує, що враховуючи викладене, зазначені матеріали перевірки Комунального автотранспортного підприємства «052810» (код ЄДРПОУ 37384406), розташованого за адресою: 84303, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Охтирська (Артема), 235, неможливо отримати іншим способом, як отримання дозволу слідчого судді Краматорського міського суду в Донецькій області про проведення позапланової документальної виїзної перевірки з правом виїзду на місце розташування полігону ТПВ, на предмет правомірності застосування коефіцієнту «1» при обчисленні екологічного податку та з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати екологічного податку, спеціалістами ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС України у Донецькій області, розташованої за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 22.
Згідно відповіді, наданої ДПІ у м. Краматорську, з 01 січня 2017 року відповідно до Закону України від 21 грудня 2016 року № 1797-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», рішення щодо проведення документальних перевірок може бути прийнято лише Головним управлінням ДФС у Донецькій області»
Отримані у ході перевірки дані можуть бути використані як докази злочинної діяльності посадових осіб Комунального автотранспортного підприємства «052810» (код ЄДРПОУ 37384406), розташованого за адресою: 84303, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Охтирська (Артема), 235.
Слідчий в судовому засіданні підтримала клопотання та просила його задовольнити.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.75.1.2. ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
За правилами п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, в тому числі, рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Дослідивши докази по даних матеріалах вважаю, що клопотання є обґрунтованим, оскільки отримана в процесі здійснення перевірки інформація може мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Проведення такої перевірки слід доручити фахівцям ГУ ДФС у Донецькій області.
Керуючись вимогами ст.ст.75п.75.1,78 п.78.1.11 Податкового кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого слідчого відділу Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 про призначення позапланової документальної перевірки по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за №42017051390000016 від 06.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України задовольнити.
Надати дозвіл та зобовязати службових осіб ГУ ДФС України у Донецькій області, розташованого за адресою: 87526, Україна, Донецька обл., м. Маріуполь, вул.130-ї Таганрозької дивізії буд. 114, на проведення позапланової документальної виїзної перевірки КАТП «052810» за адресою: м. Краматорськ, вул. Охтирська (Артема), 235, з правом виїзду на місце розташування полігону ТПВ за адресою: м. Краматорськ, вул. Танкістів, 182, на предмет правомірності застосування коефіцієнту «1» при обчисленні екологічного податку та з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати екологічного податку посадовими особами Комунального автотранспортного підприємства «052810» (код ЄДРПОУ 37384406), юридична адреса: 84303, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Охтирська (Артема), 235, за період з січня 2014 року по грудень 2016 року.
Організацію виконання ухвали та проведення перевірки покласти на фахівців ГУ ДФС у Донецькій області у період та строки встановлені Податковим кодексом України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя А.М.Лутай