Постанова № 65870643, 10.04.2017, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
10.04.2017
Номер справи
239/30/17
Номер документу
65870643
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 239/30/17

ЄУН 239/30/17

Провадження № 3/226/132/2017

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

10 квітня 2017 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Коваленко Тетяна Олександрівна, за участю прокурора Пономаренко О.В., розглянувши матеріал, що надійшов із управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, не одруженого, має малолітню дитину ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, фізична особа-підприємець, депутат Новогродівської міської ради, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6,

за частинами першою та другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

в с т а н о в и в:

За рішеннями Новогродівської міської ради № 6/1-2 від 19 листопада 2010 року «Про результати виборів депутатів Новогродівської міської ради VІ скликання» та № 7/1-2 від 20 листопада 2015 року «Про результати виборів депутатів Новогродівської міської ради VІІ скликання», ОСОБА_1 було обрано депутатом Новогродівської міської ради.

29 травня 2015 року, 21 липня 2015 року, 5 грудня 2015 року і 29 січня 2016 року ОСОБА_1, будучи депутатом Новогродівської міської ради Донецької області VІ і VІІ скликання, не повідомив у встановленому порядку колегіальний орган Новогродівську міську раду, про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час проведення сесій ради 29 травня 2015 року, 21 липня 2015 року, 5 грудня 2015 року і 29 січня 2016 року, на яких розглядались питання про передачу в тимчасове користування контейнерів для складування твердих побутових відходів ФОП ОСОБА_1, про затвердження договорів під обслуговування полігону ТПВ в м. Новогродівка ФОП ОСОБА_1, про внесення змін до рішення міської ради від 04.11.2005 року №IV/36-10 про надання в оренду земельної ділянки для обслуговування гаража гр. ОСОБА_1 та про передачу в тимчасове користування контейнерів для складування твердих побутових відходів в м. Новогродівка ФОП ОСОБА_1, що призвело до невиконання вимог частини першої статті 591 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 2 частини першої статті 28 та частини другої статті 35 Закону України «Про запобігання корупції».

Крім того, 29 травня 2015 року, 21 липня 2015 року, 5 грудня 2015 року і 29 січня 2016 року ОСОБА_1, будучи депутатом Новогродівської міської ради Донецької області VІ і VІІ скликання, під час проведення сесій Новогродівської міської ради, які відбувались у зазначені дні 29 травня, 21 липня, 5 грудня 2015 року і 29 січня 2016 року, підтримав пропозиції на цих сесіях, шляхом неодноразового особистого голосування, за питання про передачу в тимчасове користування контейнерів для складування твердих побутових відходів ФОП ОСОБА_1, про затвердження договорів під обслуговування полігону ТПВ в м. Новогродівка ФОП ОСОБА_1, про внесення змін до рішення міської ради від 04.11.2005 року №IV/36-10 про надання в оренду земельної ділянки для обслуговування гаража гр. ОСОБА_1 та про передачу в тимчасове користування контейнерів для складування твердих побутових відходів в м. Новогродівка ФОП ОСОБА_1, що призвело до невиконання вимог частини першої статті 591 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 2 частини першої статті 28 та частини другої статті 35 Закону України «Про запобігання корупції».

Прокурор у судовому засіданні пояснила, що вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних правопорушень, передбачених частинами першою та другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у звязку з чим він має бути притягнутий до адміністративної відповідальності за вказаними нормами.

У судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав себе винним у вчиненні інкримінованих йому правопорушень, зазначивши, що він не повідомляв про конфлікт інтересів під час голосування на сесіях 29 травня, 21 липня, 5 грудня 2015 року і 29 січня 2016 року, оскільки не знав, що він мав про це повідомляти та, крім того, і зараз вважає, що у його діях немає конфлікту інтересів, оскільки він діяв не у власних інтересах, а у інтересах підприємства «ФОП ОСОБА_1», яке хоч і належить йому, але у ньому працює багато людей і це підприємство виконує роботи задля інтересів міста Новогродівка. Контейнери, які передавались у тимчасове користування, належать місцевій раді і накуповувались за кошти ради, а не його підприємству. Вони передані для здійснення з його боку контролю за їх станом. Контейнери необхідні для складання в них сміття, з яких у подальшому, сміття перевантажується в інший транспорт та вивозиться. В його підприємстві немає власних контейнерів, кожний із контейнерів дорого вартує, а необхідність в них складає приблизно 200 контейнерів на місто Новогродівка. Роботи по вивезенню ТПВ оплачуються радою, але він на них не заробляє, оскільки проплата населення за ці види послуг складає десь 48%. Йому необхідно ще десь виконувати роботи, щоб заробити на життя. Він дійсно є депутатом Новогродівської міської ради з 2010 року, але про наявність закону, який забороняє голосувати особисто за подібні питання, він не знав, ні секретар ради, ні юрист ради не доводили до відома депутатів про прийняття цього закону. Проекти рішень, про які було проголосовано ним 29 травня, 21 липня, 5 грудня 2015 року і 29 січня 2016 року, попередньо були розглянуті на засіданні комісії, у компетенцію якої входить розгляд цього питання і членом якої він є, але він ніяких зауважень чи повідомлень щодо цих проектів не висловлював. Вважає себе не винуватим ще й тому, що всі питання приймались депутатами одноголосно, тому його голос у будь-якому разі не мав би значення, рішення і так були б прийняті.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних правопорушень, передбачених частинами першою та другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення з наступних підстав.

За змістом статей 2-4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року N 93-IV (далі Закон N 93-IV), депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України. Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування і, відповідно до Закону N 93-IV наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.

Депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" і його повноваження починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Згідно з умовами, визначеними статтею 6 Закону N 93-IV, депутат місцевої ради може поєднувати депутатські повноваження із виконанням виробничих або службових обов'язків. У статтях 7-8 Закону N 93-IV визначено, що депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та член ради, здійснюючи депутатські повноваження, у тому числі, не має права використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях, використовувати свій депутатський мандат в цілях, не пов'язаних з депутатською діяльністю. На депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

ОСОБА_1 є депутатом Новогродівської міської ради Донецької області VI і VII скликання, що підтверджується рішеннями Новогродівської міської ради № 6/1-2 від 19 листопада 2010 року «Про результати виборів депутатів Новогродівської міської ради VІ скликання» та № 7/1-2 від 20 листопада 2015 року «Про результати виборів депутатів Новогродівської міської ради VІІ скликання». ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованими станом на 10 квітня 2017 року.

Згідно пункту 1 примітки до статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення, субєктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у п.п.1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до підпункту б) пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», субєктами, на яких поширюється дія цього Закону є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

З огляду на приведені норми законів та досліджені суддею обставини, ОСОБА_1, будучи депутатом Новогродівської міської ради, є особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, що передбачено підпунктом б) пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та відповідно є субєктом правопорушень, передбачених частинами першою та другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За змістом частини другої статті 59 Закону № 280/97-ВР, рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішенням Новогродівської міської ради № 6/49-13 від 29 травня 2015 року, надано згоду управлінню міського господарства Новогродівської міської ради на передачу безоплатно в тимчасове користування контейнери для складування ТПВ виконавцю послуг із збору та вивезення твердих побутових відходів в місті Новогродівка (ФОП ОСОБА_1О.) на час надання відповідних послуг, згідно додатку (всього 155 штук).

Згідно п. 13 протоколу 49 чергової сесії Новогродівської міської ради VI скликання від 29 травня 2015 року, протоколу редакційної комісії Новогродівської міської ради, ОСОБА_1 за питання «Про передачу в тимчасове користування контейнерів для складування твердих побутових відходів та огородження на майданчиках для складування твердих побутових відходів», проголосував «за», у переліку осіб, які голосували проти або утримались відсутній.

Рішенням Новогродівської міської ради № 6/52-10 від 21 липня 2015 року, затверджено договір під обслуговування полігону твердих побутових відходів з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 Договір під обслуговування полігону ТПВ в місті Новогродівка як додаток № 1 долучений до рішення міської ради від 21 липня 2015 року № 6/52-10.

Згідно п. 11 протоколу 52 чергової сесії Новогродівської міської ради VI скликання від 21 липня 2015 року, протоколу лічильної комісії Новогродівської міської ради, ОСОБА_1 за питання «Про затвердження договорів під обслуговування полігону ТПВ та міського кладовища в місті Новогродівка», проголосував «за», у переліку осіб, які голосували проти або утримались відсутній.

Рішенням Новогродівської міської ради № 7/2-27 від 5 грудня 2015 року, внесено зміни до рішення міської ради від 4 листопада 2005 року № ІV/36-10 про надання в оренду земельної ділянки для обслуговування гаражу гр. ОСОБА_1 і викладено в новій редакції пункт 3 рішення про встановлення розміру щомісячної орендної плати.

Згідно п. 27 протоколу 2 чергової сесії Новогродівської міської ради VIІ скликання від 5 грудня 2015 року, протоколу лічильної комісії Новогродівської міської ради, ОСОБА_1 за питання «Про внесення змін до рішення міської ради від 04.11.2005 № ІV/36-10 «О предоставлении в аренду земельного участка для обслуживания гаража гр.ОСОБА_2», проголосував «за», у переліку осіб, які голосували проти або утримались відсутній.

Рішенням Новогродівської міської ради № 7/4-9 від 29 січня 2016 року, надано згоду управлінню міського господарства Новогродівської міської ради на передачу безоплатно в тимчасове користування контейнери для складування ТПВ виконавцю послуг із збору та вивезення твердих побутових відходів в місті Новогродівка (ФОП ОСОБА_1О.) на час надання відповідних послуг, згідно додатку (всього 50 штук).

Згідно п. 9 протоколу 4 чергової сесії Новогродівської міської ради VIІ скликання від 29 січня 2016 року, протоколу лічильної комісії Новогродівської міської ради, ОСОБА_1 за питання «Про передачу в тимчасове користування контейнерів для складування твердих побутових відходів та огородження на майданчиках для складування твердих побутових відходів», проголосував «за», у переліку осіб, які голосували проти або утримались відсутній.

За інформацією виконавчого комітету Новогродівської міської ради станом на 12 грудня 2016 року за № 02-22/2357-01-1, протягом 2015-2016 років будь-яких повідомлень про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів від депутатів міської ради, Новогродівського міського голови, секретаря міської ради, заступників міського голови, інших посадових осіб місцевого самоврядування та представників-учасників сесій міської ради не надходило.

За змістом частини другої статті 12 Закону № 280/97-ВР, на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції». Сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання, як визначено статтею 591 Закону № 280/97-ВР.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобовязані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Крім цього, за змістом частини другої статті 35 Закону України «Про запобігання корупції», у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом. Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу. У разі якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом.

Виходячи з системного аналізу зазначеної норми, при реальному конфлікті інтересів, особа, уповноважена на виконання функцій місцевого самоврядування, може голосувати виключно у випадку, якщо її неучасть призведе до втрати правомочності колегіального органу і тільки під зовнішнім контролем.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, будучи депутатом Новогродівської міської ради, брав участь у прийнятті рішень шляхом голосування 29 травня, 21 липня, 5 грудня 2015 року і 29 січня 2016 року, при вирішенні питань про передачу певного майна, затвердження договору про виконання певних робіт та передання в оренду земельної ділянки собі як фізичній особі-підприємцю, не повідомивши при цьому колегіальний орган, який здійснював прийняття рішень щодо цих питань про наявність у нього реального конфлікту інтересів.

Згідно пункту 2 примітки до ст.1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень. Аналогічна норма щодо визначення реального конфлікту інтересів, передбачена абзацом 12 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції».

При цьому, при вирішенні даного питання суддя виходить з того, що приватний інтерес це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у звязку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях (абз. 11 частини першої статті 1 Закону «Про запобігання корупції».

Суддя вважає, що вирішення питання про передачу контейнерів для складування ТПВ, без наявності яких, як виконавцю послуг з вивезення твердив побутових послуг, виконання цих робіт щонайменше буде ускладнено, або призведе до додаткових витрат виконавцем послуг, про укладення договору про обслуговування полігону ТПВ, за відсутності якого виконання послуги з вивезення відходів через відсутність місця для складування значної кількості побутових відходів, стане неможливим, а також вирішення питання про оренду земельної ділянки для обслуговування гаражу безпосередньо ОСОБА_1, навіть якщо це і повязано з виконанням службових обовязків, як стверджував ОСОБА_1 в судовому засіданні, є реальним конфліктом інтересів, оскільки є суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

Тобто, приймаючи участь у прийнятті відповідних рішень Новогродівською міською радою, ОСОБА_1, як депутат міської ради, вирішував питання забезпечення роботою очолюваних ним працівників, а також поліпшення свого майнового стану, оскільки він є, як підприємець, виконавцем робіт і послуг, мова про які йшла в рішеннях ради, або для здійснення якої ці рішення приймались, використовуючи при цьому свої повноваження депутата, що не могло не впливати на обєктивність або неупередженість при голосуванні за ці рішення, а тому, ОСОБА_1 вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, не повідомивши при цьому про наявність такого конфлікту інтересів колегіальний орган, який приймав рішення, що є адміністративним правопорушенням, передбаченим частинами першою та другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень за частинами першою та другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення складено вісім протоколів 27 січня 2017 року. Оскільки всі справи знаходяться в провадженні одного судді і призначені до судового розгляду одночасно, суд вважає за необхідне обєднати їх в одне провадження.

Відповідно до частини другої статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладаються в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

На підставі статті 401 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності підлягає стягненню судовий збір на користь держави.

За таких обставин, з урахуванням того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, наявність на утриманні малолітньої дитини, відсутність обставин, які помякшують чи обтяжують покарання, обставини справи, керуючись ст.ст. 23, 33-35, 38, 401, 1727 ч.1, 2, 283-285, 294 КУпАП, суддя

п о с т а н о в и в:

Справи №№ 3/226/132/2017, 3/226/133/2017, 3/226/134/2017, 3/226/135/2017, 3/226/136/2017, 3/226/137/2017, 3/226/138/2017, 3/226/147/2017 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частинами першою та другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення обєднати в одне провадження.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_7, реєстраційний номер облікової картки платника податків якого НОМЕР_1, визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених частинами першою та другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення та стягнути з нього адміністративне стягнення за більш тяжке правопорушення за частиною другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 370 (триста сімдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 6290 (шість тисяч двісті девяносто) гривень, який необхідно сплатити на розрахунковий рахунок № 31113106700034 отримувач Димитровське УК (м.Димитров) 21081100, ЄДРПОУ 37803436, ККД 21081100, МФО 834016.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_7, реєстраційний номер облікової картки платника податків якого НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в сумі 320 (триста двадцять) гривень, який перерахувати на розрахунковий рахунок № 31215256700001, отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ, код платежу 22030106, ЄДРПОУ 37993783, МФО 820019, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Т.О.Коваленко