Справа №628/327/17
Провадження №3/628/136/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
10 квітня 2017 року Суддя Купянського міськрайонного суду Харківської області Скородєлова Вікторія Володимирівна, за участю секретаря судового засідання Буткової В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Купянську матеріали справи, яка надійшла з Купянського міжрайонного відділу Управління СБУ в Харківській області з протоколом про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, начальника Управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради, інші відомості відсутні,
- заст. 212-6 ч.5 КУпАП, -
Права, передбачені ст. 268 КУпАП розяснені, -
встановив:
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді начальника Управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради з 24.04.2016 року по теперішній час, відповідальна за забезпечення технічного захисту інформації, здійснює службове листування з використанням поштової скриньки KUTSZN@UKR.NET в якості офіційної електронної пошти установи. В той час відповідно до вимог Постанови КМУ №851 від 21.10.2015 року посадові особи для здійснення службового листування повинні використовувати електроні поштові скриньки виключно в доменній зоні «GOV.UA» та «УКР». Постанова КМУ №522 від 12.04.2002 року зобовязує ограни державної влади реєструвати у доменній зоні «GOV.UA». Поштова скринька KUTSZN@UKR.NET, яку використовує Управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради знаходиться на сервері, що не відповідає вимогам вказаних нормативно-правових актів.
Викладене підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення б/н від 02 лютого 2017 року, який складено оперуповноваженим Купянського МРВ УСБУ в Харківській області ОСОБА_2 (а.с.2-4); скриншотом з офіційної сторінки Управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради, з якого вбачається, що електронна адреса поштової скриньки містять домен «ukr.net» (а.с.6-7), поясненнями Обєдкова В.В. (а.с. 9-11); відповіддю у вигляді офіційного листа від Управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради з поштової скриньки KUTSZN@UKR.NET від 30.01.2017 року №526-16/05, актом конфіскації незаконного розповсюдження баз даних (а.с.12-14).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнала, пояснивши, що управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради, який вона очолює, є структурним підрозділом органу місцевого самоврядування, а згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №851 «Деякі питання використання доменних імен державними органами в українському сегменті Інтернету» рекомендовано органам місцевого самоврядування дотримуватися вимог цієї постанови, тобто для них вона не носить обов'язкового характеру. Також чинним законодавством не заборонено використання поштових скриньок в доменній зоні «ukr.net».
У протоколі вказано, що вона відповідальна за забезпечення технічного захисту інформації, проте це не відповідає дійсності. По-перше, вона не є спеціалістом у сфері технічного захисту інформації, по-друге, згідно наказу начальника управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради (далі - УПСЗН) від 30.09.2015 року №58-од відповідальною особою з питань забезпечення захисту інформації та контролю за тим, яка інформація циркулює на обєктах інформаційної діяльності автоматизованої системи УПСЗН призначений головний спеціаліст ОСОБА_3
Також зазначає, що частина 5 статті 212-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах , але в Протоколі не вказано, який саме Закон вона порушила. В її діях немає вини, оскільки вона ані умисно, ані з необережності не порушила Закони України.
Вважає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 851 носить рекомендаційний (необовязковий) характер для органів місцевого самоврядування, у звязку з чим, в її діях відсутній склад адміністративного порушення, передбаченого частиною 5 статті 212-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а тому просить закрити відносно неї провадження по справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративне правопорушення за відсутності у її діях складу правопорушення, передбаченого ст. 212-6 КУпАП.
Так, відповідно до п.2 ч.2Постанови КМУ №851 від 21.10.2015 р. «Про деякі питання використання доменних імен державними органами в українському сегменті Інтернету», зазначено, що міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів АРК, обласним, Київським і Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити використання посадовими особами для здійснення службового листування виключно електронних поштових скриньок, розміщених на серверах, які перебувають у доменній зоні GOV.UA або .УКР. Відповідно до п.3 даної постанови рекомендовано органам місцевого самоврядування, субєктам господарювання державного та комунального секторів економіки дотримуватися вимог цієї постанови.
Крім того, відповідно до п.4 «Порядку підключення до глобальних мереж передачі даних», затвердженого Постановою КМУ №522 від 12.04.2002 р., органи виконавчої влади та інші державні органи зобовязані зареєструвати свій домен у домені .gov.ua, а також адреси Веб-серверів, окремих веб-сайтів та електронної пошти абонентів повинні відповідати назвам їх доменів.
Отже, діючим законодавством передбачено виключний порядок здійснення службового листування, тобто розповсюдження інформації в мережі Інтернет, створеної органами державної влади, що зберігаються на автоматизованих системах установи, який гарантує приналежність електронної пошти органу державної влади та відповідний ступінь її захисту.
Як встановлено у судовому засіданні, наказом начальника Управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради №58-ОД від 30.09.2015 року головного спеціаліста відділу автоматизованої обробки інформації та контролю за призначенням соціальних виплат ОСОБА_3 призначено відповідальною особою з питань забезпечення захисту інформації та контролю за ним, яка циркулює на обєктах інформаційної діяльності автоматизованої системи УПСЗН. (а.с. 25) На час надіслання відповіді у вигляді офіційного листа від Управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради з поштової скриньки KUTSZN@UKR.NET від 30.01.2017 року №526-16/05, ОСОБА_3 відповідно до наказу №43 від 28.12.2016 року знаходився у щорічній відпустці, його обовязки щодо забезпечення захисту інформації та контролю за ним, яка циркулює на обєктах інформаційної діяльності автоматизованої системи УПСЗН на час відпуски на іншого спеціаліста Управління покладено не було (а.с. 26), та враховуючи зміст Положення про управління праці та соціального захисту населення Купянської міської ради Харківської області, відповідно до п. 8 якого начальник УПСЗН здійснює керівництво діяльністю УПСЗН, несе персональну відповідальність за виконання покладених на УПСЗН завдань, визначає ступінь відповідальності заступників начальника УПСЗН, керівників його структурних підрозділів, …видає у межах своєї компетенції накази, організовує їх виконання, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5ст.212-6 КУпАП, як безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у електронній формі.
Враховуючи викладене, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, характер і обставини вчиненого адміністративного правопорушення, обставини, що помякшують і обтяжують покарання, суддя вважає за можливе призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у мінімальному розмірі, тобто штрафу у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно розповсюджених чи призначених для розповсюдження копій баз даних.
Відповідно до вимогст. 40-1 КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, в розмірі, передбаченомуст. 4 ч.2 п. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст.40-1,212-6ч. 5,268,283,284 КУпАП,ст. 4 ч.2 п. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5ст. 212-6 КУпАП,застосувавши до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 85 (вісімдесят пять) грн. з конфіскацією незаконно розповсюджених чи призначених для розповсюдження копій баз даних, який підлягає сплаті на р/р 31117106700013 ОКПО 37813292, одержувач Купянський ВДК МФО 851011, Банк УДК у Харківській області.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 320,00 грн. на такі реквізити рахунку: стягувач Державна судова адміністрація України; код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір»; отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, пункт з таблиці ставок судового збору 5.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через пятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Купянський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова суду дійсна для пред'явлення до виконання на протязі 3 місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: В.В. Скородєлова