Постанова № 65866123, 30.03.2017, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
30.03.2017
Номер справи
639/801/17
Номер документу
65866123
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 639/801/17

2-а/639/55/17

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2017 р. Жовтневий районний суд м.Харкова

у складі: головуючого- судді Єрмоленко В.Б.,

при секретарі- Слюсаревій О.В.

розглянувши у письмову провадженні в м.Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом , в якому просить : визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 10.02.2017 р. щодо невключення до складу середнього заробітку при донарухуванні ( перерахунку) пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , індексації заробітної плати та надбавки до посадового окладу 50% згідно рішення П сесії ХХП скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 р.; визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 13.01.2017 р. щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01.01.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державного службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати провести донарухування ( перерахунок) і виплату пенсії державного службовця з жовтня 2010 р., включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , індексації заробітної плати та надбавки до посадового окладу 50% згідно рішення П сесії ХХП скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 р. на суму 33426 грн. 22 коп. згідно довідки про складові заробітної плати від 30.01.2017 р. № 29, виданою Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію, а саме 90%; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати та виплатити пенсію державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 05.01.2017 року № 5, виданої Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради , з включенням до заробітної плати усіх складових заробітної плати згідно цієї довідки: посадовий оклад-1723 грн., надбавка за ранг-90 грн., надбавка за вислугу років-725 грн. 20 коп., надбавки за високі досягнення у праві або за виконання особливо важливої роботи-1269 грн. 10 коп., премії 25%-951 грн. 83 коп., інші виплати-206 грн. 74 коп., зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 90%.

В судове засідання ОСОБА_1 надала заяву про можливість розгляду справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, направив письмові заперечення, в яких просить розглядати справу за відсутністю представника та посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні , отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», призначену у розмірі 90% від заробітної плати та 11.01.2017 р. звернулася із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про заробітну плату Департаменту економіки та комунального майна № 5 від 05.01.2017 р. Як зазначає відповідач, порядок перерахунку пенсії державних службовців був врегульований п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме виключено п.4, яким передбачалось у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».Таким чином, поточна редакція постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р. не містить норми щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищення розміру заробітної плати. Відповідач стверджує, що у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року I, положення Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року, яка набрала чинність з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначений закон не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців. Відповідач звертає також увагу на те, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Суд, перевіривши матеріали справи, приходить до наступного.

ОСОБА_1 з жовтня 2010 р.перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м.Харкова , як пенсіонер за віком, та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітку.

03.02.2017 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії державного службовця на підставі довідки від 30.01.2017 р. № 29, виданою Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради про складові заробітної плати. Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова рішенням від 10.02.2017 р. відмовило ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії від заробітної плати, з посиланням на те, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р., яким передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про зазальнообов'язкове державне пенсійне страхування».Зазначений закон не містить підстав для перерахунку пенсії державним службовцям. Крім того, позивач 11.01.2017 р. звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідку про заробітну плату №5 від 05.01.2017 р.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 13.01.2017 р. ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою виключено п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 щодо порядку перерахунку пенсій згідно з Законом України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу » (в редакції на час призначення позивачеві пенсії ) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу » пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, , з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення , допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, надбавка за вислугу років входить до системи оплати праці державного службовця.

Законом України «Про державну службу», що діє з 01.05.2016 р., також передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; 4) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; 5) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення) ( ч.2 ст. 50 Закону).

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону

Згідно п. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5 (далі - Інструкція № 5) до фонду заробітної плати відноситься: фонд основної заробітної плати; фонду додаткової заробітної плати; інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Положеннями п.п. 2.2.7 Інструкції № 5 визначено, що до складу додаткової заробітної плати відносяться суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції № 5, до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат відноситься матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31).

Така матеріальна допомога здійснюється у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) та належить до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу " до складу заробітної плати державного службовця, з розміру якої обчислюється чи перераховується пенсія, підлягають включенню всі суми виплат, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна індексація заробітної плати та грошова компенсація за невикористану відпустку, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене суд вважає за необхідне визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови позивачеві перерахувати пенсію, з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років , індексації, з яких були нараховані та сплачені позивачем страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати відповідача провести позивачеві перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначених соціальних виплат.

За вимогами ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно з ч. 3 ст. 37 цього закону пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії ( ч.4 ст. 37 Закону України «Про державну службу»).

Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена у жовтні 2010 р. у розмірі 90% від заробітної плати.

Відповідач посилається на те, що до 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року. У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. За діючим Законом «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не містить підстав для перерахунку пенсії державним службовцям. Приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені випадки підвищення розміру пенсії за віком , індексація та перерахунок пенсії для осіб, які набули право на пенсію та/або вона призначена за цим законом, але ОСОБА_1 пенсія за віком була призначена Законом України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення їй пенсії у жовтні 2010 р.

Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» викладена в новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».

Порядок перерахунку пенсій державних службовців врегульований пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», в якому зазначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України - відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV» Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

9 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - з 15 грудня 2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови). Згідно пункту 3 постанови №1013 у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432,48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Цією постановою виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».

Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року №5-pn/2005, роз'яснено розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Визнання законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання перерахунку пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення 37-1 цього закону, які були чинними на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 1 грудня 2015 року.

Таким чином, суд вважає, що рішення Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 13.01.2017 р. необхідно визнати неправомірним та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, як державного службовця .

Строки перерахунку призначеної пенсії врегульовані ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у відповідності до вимог якої перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, за приписами ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії позивача за зазначеною довідкою, поданою 11.01.2017 р. необхідно провести з 01.01.2017р., іншого порядку перерахунку пенсії не встановлено.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.9, 11, 17, 86, 160, 162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 13.01.2017 р. щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та від 10.02.2017 р. про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії , з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань .

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.01.2017 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради 05.01.2017 р. № 5, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2010 році в розмірі 90% та довідки № 29 від 30.01.2017 р., з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640 грн.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ-