Справа № 286/344/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2017 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Креденець О. А.,
з участю позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 до Виконавчого комітету Овруцької міської ради Житомирської області про зобовязання включення до списку для позачергового одержання житла , -
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2017 року ОСОБА_1Й, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 звернулися в суд з позовом до виконкому Овруцької міськради та просять зобовязати останнього включити їх, як сімю евакуйовану із зони відчуження до окремого від інших категорій списку для позачергового одержання житла. В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають про те, що з 28.08.1989 року вони перебувають на квартирному обліку на загальних підставах та звернулися до відповідача із заявою про включення їх до окремого від інших списків для позачергового одержання житла, як евакуйованих із зони відчуження, оскільки проживають у житлі, яке придбане за власні кошти, і компенсацію за здане житло від держави не отримували. Відповідно до рішення виконкому міської ради від 28.04.2016 року № 67 їм було відмовлено у включенні до окремого списку, оскільки вони не отримали направлення на переселення, яке видається облдержадміністрацією в порядку, передбаченому п. 2 ст. 32 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.1992 року № 706. Вважають вказане рішення неправомірним,оскільки направлення на переселення та працевлаштування не видаються громадянам, які виїхали з радіоактивно забруднених населених пунктів до прийняття урядом рішення про переселення, а також тим, які самостійно прибули до населених пунктів після віднесення їх до радіоактивно забруднених територій.
У судовому засіданні позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_1 та її представник позовні вимоги підтримали, як пояснила ОСОБА_1 статус евакуйованих осіб із зони відчуження має переваги над іншими постраждалими громадянами внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач ОСОБА_5 надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судовому засіданні вказав, що покладається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши докази у матеріалах справи, суд не знаходить підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. ( категорія 2) та разом із ОСОБА_2 є громадянами, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році. (категорія 2), а ОСОБА_5 є їхньою донькою. Вказані обставини стверджуються копіями паспортів та посвідчень (а.с. 6-7, 9-10, 12-13).
ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у міськвиконкомі на підставі рішення від 28.08.1989 р. № 263 на загальних підставах. В списку позачергового одержання житла перебуває з 28.12.1994 року на підставі рішення міськвиконкому від 28.12.1994 р. № 129, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Згідно повідомлення міського голови від 21.12.2015 року № 0217/1551, загальна черга ОСОБА_1 за № 67, позачергова № 17, а серед громадян, що є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи І та ІІ категорії і перебувають на позачерговому обліку для одержання житла, її черга за № 7 (а.с. 19).
19.04.2016 році ОСОБА_1 звернулася до голови Овруцької міської ради із заявою та просила включити її з сімєю до окремого, від інших категорій, списків для позачергового одержання житла згідно ст. 32 п.1,2 ЗУ «Про соціальний захист населення, що потерпіли від Чорнобильської катастрофи», як евакуйовані із зони відчуження (а.с. 17).
Рішення Виконавчого комітету Овруцької міської ради Житомирської області від 28.04.2016 року № 67 відмовлено ОСОБА_1 у включенні її з сімєю до окремого, від інших категорій, списку для позачергового одержання житла, оскільки вона не отримувала направлення на переселення, яке видається облдержадміністрацією в порядку, передбаченому п. 2 ст. 32 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.1992 року № 706 (а.с. 18).
Повідомленням директора департаменту праці та соціального захисту населення від 17.03.2016 року на звернення ОСОБА_1 до голови Житомирської облдержадміністрації, зокрема проінформовано позивачку про те, що направлення для переселення та працевлаштування не видаються громадянам, які виїхали з радіоактивного забруднених населених пунктів до прийняття Урядом рішення про переселення (14 грудня 1989 року), а також тим, які самостійно прибули до населених пунктів після віднесення їх до радіоактивно забруднених територій або повернулися на радіоактивно забруднені території після переселення. Оскільки позивач не скористалася таким правом в період організованого відселення, то згідно із житловим законодавством України громадяни, у тому числі й постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, забезпечуються житлом в порядку черговості, встановленої органами місцевого самоврядування та за рахунок передбачених для цього коштів. За інформацією Овруцької міської ради за станом на 01.04.2016 року сімя позивача в складі трьох осіб, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії, перебуває в списках Овруцької міської ради на квартирному обліку за № 7, що відповідає п. 3 ст. 21 Закону. Передбаченими цим пунктом пільги щодо забезпечення житлом громадяни мають право скористатися один раз. Видати на дві сімї направлення на переселення згідно чинним законодавством на даний час можливо лише у місцевості, які не віднесені до зон радіоактивних забруднених територій. Направлення видається відповідною обласною державною адміністрацією за попереднім оформленням його районною державною адміністрацією (а.с. 20).
Згідно із ст. 46 ЖК України поза чергою жиле приміщення надається:
інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків;
громадянам, житло яких внаслідок стихійного лиха стало непридатним для проживання;
особам, направленим у порядку розподілу на роботу в іншу місцевість;
дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім'ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
громадянам, незаконно засудженим і згодом реабілітованим, у разі неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення;
дітям-інвалідам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у сім'ях піклувальників, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, державних або інших соціальних установах, після досягнення повноліття, у разі якщо за висновком медико-соціальної експертизи вони можуть здійснювати самообслуговування і вести самостійний спосіб життя;
сім'ям, які мають п'ятьох і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей;
особам, обраним на виборну посаду, коли це зв'язано з переїздом в іншу місцевість;
членам сім'ї народного депутата України у разі його смерті в період виконання депутатських обов'язків у ОСОБА_6 України на постійній основі;
працівникам протитуберкульозних закладів у разі виникнення професійного захворювання на туберкульоз.
Поза чергою жиле приміщення може надаватися також в інших випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Стаття 32 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що громадяни, які евакуйовані або відселенні (відселяються), безплатно забезпечуються жилими приміщеннями, як правило, у спеціально збудованих для цієї мети селищах, будинках і квартирах, які передаються їм в особисту власність. Громадяни, які самостійно переселяються або переселилися відповідно до статті 4 цього закону за направленням обласних державних адміністрацій, за новим місцем проживання включаються виконавчими органами рад до окремих від інших категорій списків для позачергового одержання житла.
Стаття 4 цього закону встановлює, що відселення та самостійне переселення дозволяється лише у місцевості, які не віднесені до категорій зон радіоактивно забруднених територій (стаття 2), за винятком переселення до близьких родичів.
Згідно із ПКМУ від 23.07.1991 р. №106 м. Овруч відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, тобто є радіоактивно забрудненою територією.
Оскільки позивачі перебувають на позачерговому обліку для одержання житла в м. Овручі, враховуючи відсутність окремих пільг для евакуйованих осіб над іншими постраждалими громадянами згідно ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд не знаходить підстав для включення їх до окремого від інших категорій списків для позачергового одержання житла.
Питання про заміну категорій осіб для обліку для одержання житла позивачами не порушується.
З огляду на викладені обставини, суд не вбачає підстав до задоволення позову.
Судові витрати понесені ОСОБА_5 відшкодуванню не підлягають, оскільки в позові відмовлено.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, на підставі ст.ст. 15,16 ЦК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Відмовити ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 у задоволенні позову до Виконавчого комітету Овруцької міської ради Житомирської області про зобовязання включення до списку для позачергового одержання житла.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_7