Ухвала суду № 65857811, 23.03.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
23.03.2017
Номер справи
816/1879/15
Номер документу
65857811
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2017 року м. Київ К/800/43520/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Голяшкіна О.В.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" до Полтавського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України про визнання протиправною та скасування вимог,

в с т а н о в и л а:

У травні 2015 року Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Полтавського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України, в якому просило визнати протиправною та скасувати вимогу від 25.02.2015 року № 01/885.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 року у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" було відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2015 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" було залишено без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 року - без змін.

У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт", не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2015 року та ухвалити нове судове рішення, яким позові вимоги задовольнити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Полтавським обласним територіальним відділення антимонопольного комітету України розпочато дослідження ринків, пов'язаних з наданням послуг з управління будинками і спорудами та прибудинковими територіями, а також утримання/обслуговування будинків і споруд та прибудинкових територій, за результатами якого планувалось включити суб'єктів господарювання, які підлягали перевірці у 2015 році, та здійснити їх перевірки після закінчення мораторію на проведення перевірок.

За дорученням в.о. голови Антимонопольного комітету України від 05.08.2014 року №13-09/365 та затвердженим в.о. Голови Комітету переліком ринків товарів, що підлягатимуть перевірці у 2015 році було запропоновано визначити суб'єктів господарювання, які будуть включені до плану перевірок на 2015 рік.

Листом від 22.10.2014 року №04-01/2056За Департамент житлово-комунального господарства надав відповідачу інформацію, що на товарних ринках (управління багатоквартирними будинками та прибудинковими територіями; утримання багатоквартирних будинків та прибудинкових територій; обслуговування багатоквартирних будинків та прибудинкових територій) діє, зокрема, ТОВ «Управляюча компанія «Ваш комфорт».

На підставі статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та статті 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції" відповідачем на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" направлена вимога від 25.02.2015 року №01/885 про надання інформації у 7-ми денний термін з дня отримання вимоги з наступних питань:

1. чи визначено підприємство виконавцем послуг з управління, утримання чи обслуговування багатоквартирним будинком та прибудинкової території? Ким і яким чином підприємство було обрано виконавцем відповідної житлово-комунальної послуги: на конкурсних засадах чи ні, ким саме проводився конкурс і чому саме так? Копію відповідного рішення про визначення підприємства виконавцем певних послуг.

2. копії чинних рішень органу місцевого самоврядування про розмір тарифів на послуги з управління, утримання чи обслуговування багатоквартирним будинком та прибудинковою територією по кожному житловому будинку.

3. копії чинних рішень органу місцевого самоврядування, яким затверджено структуру тарифів, періодичність та строки виконання робіт при наданні послуг з управління, утримання чи обслуговування багатоквартирним будинком та прибудинкової території.

4. документи, що підтверджують дотримання виконавцем послуги з управління, утримання чи обслуговування багатоквартирним будинком та прибудинкової території процедури оприлюднення, визначеної частиною п'ятою статті 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до чинних на даний час тарифів.

5. розрахунок чинних на даний час тарифів на послуги з управління, утримання чи обслуговування багатоквартирним будинком та прибудинкової території (кожного виду робіт, що є складовою цієї послуги).

6. копії чинних договорів (з додатками до них), укладених підприємством з виконавцями видів робіт, що є складовою послуги з управління, утримання чи обслуговування багатоквартирним будинком та прибудинкової території (вивезення побутових відходів, технічне обслуговування ліфтів, дератизація, дезінфекція тощо).

7. кількість житлових будинків, що знаходяться на балансі (обслуговуванні) підприємства, із зазначенням адрес та площі будинків, які обслуговуються.

8. коли та ким було передано житлові будинки на баланс (обслуговування) підприємства? Надати копії підтверджуючих документів (рішень органу місцевого самоврядування, актів приймання-передачі тощо).

9. кількість споживачів послуг з управління, утримання чи обслуговування багатоквартирним будинком та прибудинкової території та кількість укладених договорів із споживачами станом на 01 листопада 2014 року.

10. надати копії 5-ти укладених договорів із споживачами на послуги з управління, утримання чи обслуговування багатоквартирним будинком та прибудинкової території (з додатками до них).

11. чи вносились зміни, доповнення до установчих документів ТОВ "Управляюча компанія Ваш комфорт", наданих територіальному відділенню на вимогу від 25 жовтня 2013 року №01/6485? Якщо так, надати копії підтверджуючих документів.

12. Копії балансу (форма №1) та звіту про фінансові результати (форма №2) підприємства за 2013 та 2014 роки.

13. Відомості про основні види діяльності підприємства з даними щодо обсягів наданих послуг з конкретним розшифруванням цих видів за 2013 рік та 2014 рік.

14. Копії штатних розписів за період 2013-2014 роки (у розрізі професій і посад).

15. Інформацію щодо фактичної чисельності працівників підприємства (у розрізі професій і посад) за 2013-2014 роки. Інформацію щодо суміщення посад працівниками підприємства в інших суб'єктах господарювання: вказати цих працівників, які саме посади.

16. Інформацію щодо засновників, учасників підприємства (вказати фактичну та юридичну адресу). Інформацію надати із зазначенням частки.

Статтею 27 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" визначено що, процесуальні засади діяльності органів Антимонопольного комітету України щодо захисту від недобросовісної конкуренції, зокрема розгляд справ про недобросовісну конкуренцію, порядок виконання рішень та розпоряджень органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень, їх перевірка, перегляд, оскарження та гарантії учасників процесу, інші питання щодо захисту від недобросовісної конкуренції регулюються законодавством про захист економічної конкуренції з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно із статтею 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" , Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено що, Антимонопольний комітет України у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції має повноваження при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", основними завданнями Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Частинами 1, 2 статті 12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено що, для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються Комітетом у межах його компетенції. Повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства. Повноваження територіального відділення Антимонопольного комітету України не можуть виходити за межі повноважень Антимонопольного комітету України, визначених законом.

Повноваження Антимонопольного комітету України у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції визначені статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" .

Згідно із пунктом 1 частини 3 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у сфері формування та реалізації конкурентної політики, сприяння розвитку конкуренції, нормативного і методичного забезпечення діяльності Антимонопольного комітету України та застосування законодавства про захист економічної конкуренції, Антимонопольний комітет України має повноваження вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно господарського управління і контролю, їх посадових осіб інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, необхідну для дослідження ринків, а також інформацію про реалізацію конкурентної політики.

Повноваження голови територіального відділення Комітету визначені статтею 17 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", серед яких, зокрема, розгляд заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведення перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що Закон України "Про Антимонопольний комітет України" не містить якогось вичерпного переліку випадків, при яких здійснюються повноваження голови територіального відділення Комітету вимагати відповідну інформацію у суб'єктів господарювання та інших осіб.

Розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом, відповідно до статті 22 Закон України "Про Антимонопольний комітет України".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції", Державний контроль за додержанням законодавства про захист

економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання

та споживачів від його порушень здійснюються органами

Антимонопольного комітету України.

Згідно зі статтею 221 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, інші юридичні особи, їх структурні підрозділи, філії, представництва, їх посадові особи та працівники, фізичні особи зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.

Отже, вірними є висновки судів попередніх інстанцій, що право органу Комітету, голови його територіального відділення запитувати інформацію надано їм законодавством про захист економічної конкуренції для реалізації покладених на них завдань.

Повноваження щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції у сфері формування, реалізації конкурентної політики, сприяння розвитку конкуренції, нормативного і методичного забезпечення діяльності Антимонопольного комітету України та застосування законодавства про захист економічної конкуренції, складають суть здійснення та реалізації зазначеними органами-субєктами своїх владних управлінських функцій.

Реалізація норм цього законодавства щодо права запитувати інформацію пов'язана з необхідністю з'ясування чи оцінки юридичних фактів (обставин), що можуть мати значення для конкретного питання, яке розглядається органом Комітету, головою його територіального відділення.

Фактичними підставами, у зв'язку з якими вимагається інформація, зокрема, можуть бути: з'ясування наявності ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції під час розгляду заяви чи з власної ініціативи органів Комітету; розгляд справи про порушення; розгляд органом Комітету іншого питання (дослідження ринку, заявлених узгоджених дій чи концентрації) для вирішення якого необхідною є певна інформація.

Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, у кожному випадку запиту (вимоги) про надання інформації запитується лише та інформація, яка стосується певного питання, що розглядається органом Комітету чи його територіальним відділенням, відноситься до його компетенції та є необхідною, для вирішення цього питання. Органи Комітету не обмежені у виборі джерела отримання інформації, необхідної для виконання покладених на них завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, за дорученням в.о. голови Антимонопольного комітету України від 05.08.2014 року № 13-09/365 та затвердженим в.о. Голови Комітету переліком ринків товарів, що підлягатимуть перевірці у 2015 році, пріоритетними напрямками роботи Антимонопольного комітету України у 2015 році є дослідження на ринках, зокрема, пов'язаних з наданням послуг з управління будинками і спорудами та прибудинковими територіями, а також утримання/обслуговування будинків і споруд та прибудинкових територій.

Отже, відповідач у межах компетенції, відповідно до статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та статтею 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції", здійснює дослідження ринку послуг з: управління багатоквартирними будинками та прибудинковими територіями; утримання багатоквартирних будинків та прибудинкових територій; обслуговування багатоквартирних будинків та прибудинкових територій.

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що проведення відповідачем дослідження ринку, про яке зазначалось у вимозі від 25.02.2015 року №01/885, підтверджується також надсиланням вимог майже аналогічного змісту до інших суб'єктів господарювання, що діють на зазначеному ринку, зокрема, до Лубенського КПФ "Житло" (вимога від 21.10.2014 року №01/5443) та Лубенського КЖЕУ (вимога від 02.10.2014 року №01/5444).Зазначені суб'єкти господарювання надали вчасно запитувану інформацію згідно змісту вимог.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з обґрунтованим висновком судів попередніх інстанцій про те, що відповідачем відповідно до вимог статей 7, 17 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та статті 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції" правомірно була направлена вимога до ТОВ "УК Ваш комфорт" про надання інформації від 25.02.2015 року № 01/885 з переліком питань, які стосуються дослідження вищевказаного товарного ринку. Тобто, за наявності обставин, що прямо передбачені нормами чинного законодавства. Зміст вимоги та сформовані питання у ній у повній мірі відповідають вимогам вищенаведених норм.

Щодо доводів позивача про те, що сформована відповідачем вимога "Про надання інформації" від 25.02.2015 року № 01/885 за своєю формою є незаконною, оскільки відповідач повинен був сформувати саме запит, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

З аналізу норм наведеного законодавства вбачається, що відповідний орган, його голова має повноваження вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно господарського управління і контролю, їх посадових осіб інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, необхідну для дослідження ринків. Тобто, формувати певну вимогу. Чинне законодавство не визначає певної форми документу та його формулювання, який повинен бути направлений до суб'єктів господарювання, органів місцевого самоврядування, інших із вимогою про надання інформації, пояснень документів.

Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, специфіка діяльності суб'єктів господарювання на ринках житлово-комунальних послуг, у тому числі на ринках послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, має певні особливості на відміну від діяльності учасників класичної моделі ринку, на якому задовольняється певний попит та пропозиція. При цьому, визначення становища суб'єкта господарювання на ринку відбувається у певних територіальних межах і зумовлюється специфікою того чи іншого товарного ринку. Споживачами послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є фізичні та юридичні особи, які є власниками або користувачами житлових та нежитлових приміщень, розташованих у будинках, переданих підприємству на баланс (в управління) та/або обслуговування. Особливості послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (зокрема, цілісність внутрішньо будинкових мереж, прибудинкової території тощо) обумовлюють можливість їх надання власникам та користувачам приміщень одного будинку (групи будинків) лише одним суб'єктом господарювання. Специфіка ринків послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій полягає у тому, що суб'єкт ринку надає їх всім власникам та користувачам приміщень одного будинку, при цьому, окремому споживачеві багатоквартирного будинку неможливо відмовитись від цих послуг та їх виконавців та обрати іншого надавача послуг, що надає їх за найбільш прийнятними умовами та вартістю.

Отже, при направленні вимоги відповідачем формувався перелік питань виходячи із специфіки досліджуваного товарного ринку та у спосіб, передбачений чинним конкуренційним законодавством.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", вимога є обов'язковою для виконання у визначені ними строки.

Пунктом 13 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є неподання інформації Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню у встановлені органами Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення чи нормативно-правовими актами строки.

Судами також встановлено, що позивач листом від 04.03.2015 року № 121 звернувся до відповідача із запитом про надання інформації щодо повноважень посадових осіб Антимонопольного комітету України під час витребування документів та інформації у вимозі територіального відділення від 25.02.2015 року № 01/885 , а також просив продовжити термін надання інформації та документів на вимогу територіального відділення на протязі 20 календарних днів з дня отримання товариством відповіді на даний запит.

Відповідач листом від 10.03.2015 року № 01/1048 надав позивачу відповідь, а також продовжив позивачу строк надання інформації на вимогу від 25.02.2015 року № 01/885 на 20 календарних днів з дня отримання цього листа.

Проте, позивачем так і не виконано вимогу від 25.02.2015 року № 01/885 та не надано інформацію у встановлений головою територіального відділення строк.

Враховуючи вищевикладене суди попередніх інстанцій дійшли до вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки відповідач при винесені та направленні вимоги про надання інформації від 25.02.2015 року №01/885 діяв відповідно до норм чинного законодавства, у межах компетенції територіального відділення, а оскаржувана вимога відповідає вимогам статті 221 Закону України "Про Антимонопольний комітет України".

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" - залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.06.2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Ваш комфорт" до Полтавського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України про визнання протиправною та скасування вимог - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: О.Є. Донець

О.В. Голяшкін

В.Ф. Мороз