Ухвала суду № 65857467, 05.04.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2017
Номер справи
809/35/17
Номер документу
65857467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2017 року Справа № 876/3994/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Федчук М.Р.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідачів Урядка Р.Я.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року у справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Калуської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування рішень, вимоги та рішення про застосування фінансових санкцій,-

в с т а н о в и в :

ФОП ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Калуської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування рішень, вимоги та рішення про застосування фінансових санкцій.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ФОП ОСОБА_1 оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову, оскільки податковий орган не прийняв мотивованого рішення протягом 30 календарних днів щодо її скарги як платника єдиного внеску, а отже винесені податковим органом рішення скасовуються і прийняття нових рішень поза спливом даного строку не допускається.

Позивачка та її представник в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали, просять постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідачів в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив, просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ФОП ОСОБА_1 не підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Калуською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку діяльності ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 29.10.2014 року по 31.12.2015 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиного внеску) за період з 29.10.2014 року по 31.12.2015 року.

За результатами перевірки податковим органом прийнято:

податкове повідомлення-рішення № 0004121302 від 06.10.2016 року;

податкове повідомлення-рішення № 0004061302 від 06.10.2016 року;

рішення про застосування штрафних санкцій № 0004141302 від 06.10.2016 року;

вимогу про сплату боргу (недоїмки) № 004131302 від 06.10.2016 року.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивачкою дані рішення було оскаржено в адміністративному порядку.

Згідно до ч.8 ст.56 ПК України контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Частиною 9 цієї ж статті визначено, що керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті.

Рішенням ГУ ДФС в Івано-Франківській області про продовження строку розгляду скарги № 3098/10/09-19-10-04-14 від 10.11.2016 року (в межах строків визначених п.9 ст.56 ПК України) продовжено строк розгляду скарги до 04.12.2016 року. Дане рішення було направлено Позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення 10.11.2016 року та отримане ним 14.11.2016 року.

02.12.2016 року рішенням про результат розгляду скарги № 3575/10/09-19-10-04-14, скаргу позивача щодо скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0004141302 від 06.10.2016 року та вимоги про сплату боргу (недоїмки) № 004131302 від 06.10.2016 року залишено без задоволення.

Рішенням про продовження строку розгляду скарги від 02.12.2016 року № 3577/10/09-19-10-04-14, строк розгляду скарги було продовжено до 23.12.2016 року, оригінал якого ФОП ОСОБА_1 наручно отримала 02.12.2016 року.

Рішенням ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 16.12.2016 року № 3726/10/09-19-10-04-14 скаргу ФОП ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:

податкове повідомлення - рішення Калуської об'єднаної ДПІ від 06.10.2016 року №0004061302, яким визначено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені у розмірі 653,34 грн., скасовано відкликано з дня прийняття цього рішення;

податкове повідомлення-рішення Калуської об'єднаної ДПІ від 06.10.2016 року №0004121302, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 100713 грн. скасовано частково, вирішено винести та направити платнику нове податкове повідомлення - рішення на загальну суму 99786,5 грн.;

вважати відкликаними рішення №0004141302 від 06.10.2016 року, вимогу про сплату боргу від 06.10.2016 року №0004131302 у зв'язку з чим, зобов'язати Калуську об'єднану ДПІ винести та направити платнику нове рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, та вимогу про сплату боргу.

Таким чином відповідачем не порушено Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 916 від 21.10.2015 року і розгляд скарг позивача проведено у відповідності до вказаного Порядку, відтак оскаржувані рішення відповідача про результати розгляду скарги позивача є правомірними.

Колегія суддів зазначає, що в силу вимог підпункту 60.1.2 пункту 60.1 статті 60 ПК податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу.

Проте нормами ПК України не заборонено за наявності підстав, визначених ст.ст.59,60 ПК України, після відкликання податкового повідомлення - рішення чи податкової вимоги виносити нове податкове повідомлення-рішення та податкову вимогу.

Колегією суддів встановлено, що 28.12.2016 року з урахуванням висновків викладених в рішенні про результат розгляду скарги ФОП ОСОБА_1 від 16.12.2016 року № 3726/10/09-19-10-04-14 Калуською ОДПІ прийнято:

податкове повідомлення рішення № 0006751302, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 99786,5 грн., а саме за податковими зобов'язаннями 79829,2 гри. та за штрафними (фінансовими) санкціями 19957,3 грн.

рішення № 0006761302 про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 8999,51 грн.

вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску № Ф-0006771302 на суму 110244,05 грн.

Колегія суддів зазначає, що податкове повідомлення рішення № 0006751302, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 99786,5 грн., а саме за податковими зобов'язаннями 79829,2 гри. та за штрафними (фінансовими) санкціями 19957,3 грн. було предметом судового розгляду і постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.02.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2017 року в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 про скасування вищевказаного податкового повідомлення-рішення відмовлено повністю.

Відтак, оскільки зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб є узгодженим в судовому порядку, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму та вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску є похідними від податку на доходів фізичних осіб.

Відповідно до ч.4 ст.4 Закону №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Закон №2464-VI), платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Як вбачається з ч.2 ст.7 Закону №2464-VI, для платників фізичних осіб підприємців єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Відповідно до частини шостої ст. 8 Закону №2464-VI, єдиний внесок для платників фізичних осіб підприємців встановлюється у розмірі 34,7 відсотка від суми грошового забезпечення.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що в порушення ч.4 ст.4, ч.2 ч.5 ст.7, ч.6 ст.8 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ФОП ОСОБА_1 не донараховано єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподатковуваного доходу за період з 29.10.2014 року по 31.12.3015 року в сумі 89995,14 грн., в т.ч. за 2015 року - 89995,14 грн.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Згідно п.3 розділу VI Інструкції № 449 фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) у випадках якщо даю документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами.

Відповідно п. 4 розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного виссю та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з доданою до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Згідно п. 3 ч. 2 розділу VII Інструкції № 449 за донарахування фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску до 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми, а після 01 січня 2015 року -10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 13 до цієї Інструкції.

Відповідно до пункту 7.5 "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що рішення № 0006761302 про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 8999,51 грн. та вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску № Ф-0006771302 на суму 110244,05 грн. є винесені відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для їх скасування не вбачається.

Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2017 року у справі № 809/35/17 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий А.Р.Курилець

Судді М.П.Кушнерик

О.І.Мікула

Повний текст ухвали виготовлений 06 квітня 2017 року.