УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2017 року Справа № 876/1289/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Макарика В.Я.
суддів Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 фонду України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2016 року у адміністративній справі №803/1743/16 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 фонд України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
01 грудня 2016 року позивач - ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до відповідача - ОСОБА_3 внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 фонд України в якому просив визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 внутрішніх справ України щодо не надсилання ОСОБА_1 фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників ОСОБА_3 внутрішніх справ України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для перерахунку пенсії позивачу. Зобовязати ОСОБА_3 внутрішніх справ України надіслати до ОСОБА_1 фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників ОСОБА_3 внутрішніх справ України для перерахунку пенсії позивачу.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_3 внутрішніх справ України щодо не надіслання ОСОБА_1 фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників ОСОБА_3 внутрішніх справ України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції для перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобовязано ОСОБА_3 внутрішніх справ України надіслати до ОСОБА_1 фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 фонд України оскаржила його в апеляційному порядку. Вважають, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права.
Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII.
26.08.2016 позивач звертався до Головного управління ОСОБА_1 фонду України у Волинській області щодо перерахунку пенсії колишнім працівникам органів МВС України у зв'язку з створенням Національної поліції України.
ОСОБА_4 управління ОСОБА_1 фонду України у Волинській області від 08.09.2016 №614/О-01 повідомило позивача, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів ОСОБА_1 фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств та відомств. Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі наведеного, силові міністерства та відомства про такі рішення КМУ повідомляють ОСОБА_1 фонд України, який, в свою чергу, повідомляє головні управління Фонду в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Однак, повідомлення про перерахунок пенсій з ОСОБА_1 фонду України на адресу Головного управління ОСОБА_1 фонду України у Волинській області не надходило.
Крім того, 26.08.2016 позивач звернувся до ОСОБА_3 внутрішніх справ України із заявою щодо перерахунку пенсії та виконання вимог чинного законодавства України для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії та про направлення до органів ОСОБА_1 фонду України інформації про зміну грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.
ОСОБА_3 внутрішніх справ України від 04.10.2016 №15/2-О-1571 позивачу відмовлено в направленні такої інформації, обґрунтувавши тим, що позивачу призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як бувшому працівнику органів внутрішніх справ, а тому постанова КМ України №988 від 11.11.2015 про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, так як вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»Законом України від 23.12.2015 №900-VIII та не має зворотної дії в часі.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 52 даного Закону.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту першого Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як передбачено приписами статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, Законом України від 23.12.2015 № 900-VII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було доповнено частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
При цьому, статтею 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.
Така зміна грошового забезпечення для позивача відбулась після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-VII, оскільки даним Законом встановлено право пенсіонерів органів внутрішніх справ на перерахунок пенсії, виходячи з розмірів грошового забезпечення, яке встановлено законодавством для поліцейських.
Судом також встановлено, що станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських є відмінним і значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_2 Розмір такого грошового забезпечення зумовлений саме постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.
Суд вважає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Щодо доводів відповідача про те, що Закон України №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, то вказана обставина ніяким чином не впливає на виникнення підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки, як вже зазначалось вище, мало місце встановлення нових щомісячних видів грошового забезпечення.
Як слідує із змісту рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням ОСОБА_3 внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
За приписами пункту другого Порядку №45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк ОСОБА_1 фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців - у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Крім того, пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ОСОБА_1 фонду України від 30.01.2007 №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Колегія суддів дійшла висновку про наявність порушеного права позивача та про підставність та обгрунтованість позовних вимог, а саме визнання бездіяльності МВС України щодо не надіслання повідомлення про зміни у грошовому забезпеченні до ОСОБА_1 фонду України для здійснення перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання надіслати повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників ОСОБА_3 внутрішніх справи України для перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 фонду України залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2016 року у адміністративній справі №803/1743/16 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
ОСОБА_5
Повний текст ухвали складений 07 квітня 2017 року.