КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 712/14387/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Пересунько Я.В.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,
за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, без фіксації судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області при призначенні йому пенсії, суми нарахованої та виплаченої йому матеріальної допомоги, грошової винагороди, індексації грошових доходів протиправними. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.09.2009 як державному службовцю у розмірі 90% з моменту її призначення і додатково включити до заробітку для обчислення пенсії суми інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, грошової винагороди, індексації грошових доходів, та виплатити заборгованість за період з 01.09.2009 (з дати призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»).
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_2 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які вказані в довідці Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 03 лютого 2017 року № 36, в заробітну плату для нарахування пенсії.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за роботу в органах місцевого самоврядування, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 03 лютого 2017 року № 36, з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області виплатити ОСОБА_2 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) заборгованість за пенсією (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 21 червня 2016 року і до перерахунку пенсії.
Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно до частини четвертої ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до частини першої ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, з 01 вересня 2009 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком у розмірі 90 % від заробітної плати відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
30 листопада 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із урахуванням інших виплат, які входили до структури її заробітної плати та які відображені в довідках № № 1, 2, 3 від 08 січня 2014 року про складові заробітної плати (а.с. 10).
Листом від 09 грудня 2016 року № 997/П-10 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація мають разовий характер та не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, а сам факт утримання із сум матеріальної допомоги та індексації збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця (а.с. 11-12).
У подальшому, за результатами документальної перевірки достовірності подання довідки про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії позивачу Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради відкликав свою довідку про складові заробітної плати ОСОБА_2 від 08 січня 2014 року № 2 та видав нову довідку № 36 від 03 лютого 2017 року про складові заробітної плати ОСОБА_2, що подається для призначення пенсії (а.с. 39-40).
Вважаючи порушенням своїх прав з боку пенсійного органу та з метою їх відновлення пенсіонер звернувся за захистом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, відтак вимоги позивача про перерахунок пенсії, із урахуванням довідки № 36 від 03 лютого 2017 року, підлягають задоволенню. Однак, оскільки позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 21 грудня 2016 року, тому з урахуванням статтей 99 та 100 КАС України необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 21 червня 2016 року.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступні обставини.
Відповідно до частини сьомої ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-III (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) (далі - Закон №3723-ХІІ) На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
При цьому, статтею 37-1 Закону №3723-ХІІ було визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст. 33 Закону №3723-ХІІ заробітна плата державного службовця складається із посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
При цьому, частиною першою ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, згідно з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14 травня, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що відмова пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з тим, що у заробіток для обчислення пенсії не були включені суми нарахованих та виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які було нараховано та сплачено страхові внески є неправомірною.
Оскільки позивач отримує пенсію з 01.09.2009 без урахування сум «інших виплат», тому у даному випадку має місце саме відновлення права позивача на належну вже призначену йому пенсію.
Крім того, посилання відповідача на те, що позивачем 30.11.2016 до пенсійного органу надано довідки за формою згідно постанови Правління Пенсійного фонду України №5-1 від 14.02.2011, яка була виключена на підставі постанови Правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016 (вступила в дію з 02.09.2016), колегією суддів не приймається, оскільки на момент звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у листопаді 2016 року довідки були від січня 2014 року, відтак вказані форми довідки на момент їх видачі були чинні.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що помилковим є визначення судом першої інстанції дати, з якої необхідно здійснювати перерахунок такої пенсії, з огляду на наступне.
Довідка, у якій зазначено інші види виплат заробітної плати та на підставі якої зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії, видана 03 лютого 2017 року, однак позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок 30 листопада 2016 року з довідкою від 08.01.2014, що виключало можливість пенсійного органу провести перерахунок пенсії із 21 червня 2016 року.
Однак, судом першої інстанції невірно визначено дату - 21 червня 2016 року з якої необхідно здійснювати перерахунок такої пенсії.
Так, згідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин та з урахуванням приписів статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01 грудня 2016 року.
Аналогічна правова позиція висвітлена в рішенні Вищого адміністративного суду України від 07 квітня 2015 року (справа № К/800/8346/15).
Згідно із частиною першою ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Відповідно до статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: 1) правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; 2) вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Оскільки, судом першої інстанції правильно вирішено по суті справу, але із помилковим застосуванням норм матеріального і процесуального права, в зв'язку з цим виникає необхідність у частковому задоволенні апеляційної скарги та відповідно у зміні постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 лютого 2017 року.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області - задовольнити частково.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 лютого 2017 року - змінити, виклавши абзац четвертий резолютивної частини постанови наступного змісту:
«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області виплатити ОСОБА_2 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) заборгованість за пенсією (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 30 листопада 2016 року і до перерахунку пенсії.
В іншій частині - постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: Н.М.Троян
Судді: Н.П.Бужак,
В.А. Твердохліб
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Твердохліб В.А.
Бужак Н.П.