УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2017 р. Справа № 876/9298/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Моноліт» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Моноліт» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа - Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради, про визнання протиправними та скасування наказу і припису,-
В С Т А Н О В И В:
В травні 2015 року позивач ТзОВ «Лідер Моноліт» звернулося в суд з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа - Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області №4-Д від 30.12.2014 року про скасування реєстрації декларації на початок виконання будівельних робіт №ЛВ083142380311 від 26.08.2014 року на будівництво об»єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісним приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові»; визнати протиправним та скасувати припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області №01-л від 25.02.2015 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилалося на те, що листом за №7113-6-914 від 31.12.2014 року відповідач повідомив позивача про те, що наказом від 30.12.2014 року №34-Д скасована декларація про початок виконання будівельних робіт від 26.08.2014 року №ЛВ 083142380311 щодо об»єкта «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові», замовник ТзОВ «Лідер Моноліт». 25.02.2015 року відповідачем винесено припис №01-л про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким висунуто позивачу в 60-ти денний термін з дня отримання припису привести ділянку на вул. Личаківській, 259 у м. Львові до попереднього стану шляхом знесення самовільно збудованого житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові. Позивач зазначає, що будівництво проводилось на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт, реєстрація якої після завершення усіх основних етапів будівельних робіт, скасована відповідачем. Тобто, на момент виконання будівельних робіт позивач мав право на їх проведення. Крім цього, зазначає, що проведення державної експертизи робочого проекту будівництва є добровільною.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, ТзОВ «Лідер Моноліт» оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити, з підстав, викладених у своїй апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступних мотивів.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, в.о. начальника інспекційного відділу ДАБІ у Львівській області ОСОБА_1, головним державним інспектором інспекційного відділу в м. Львові Департаменту ДАБІ у Львівськй області ОСОБА_2 із залученням заступника головного інженера філії ДП «Укрдержбудекспертиза» ОСОБА_3, відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, на підставі постанови слідчого СУ ГУ МВС України у Львівській області від 04.12.2014 року про призначення перевірки за результатами розгляду матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014140040002600 від 06.08.2014 року, за ознаками кримінального правопорушення та направлення від 22.12.2014 року №05-142-3/Н проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил замовника ТзОВ «Лідер Моноліт».
За результатами перевірки складено акт №1-л/ф перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.12.2014 року, яким встановлено, що ТзОВ «Лідер Моноліт» наведено недостовірні дані у декларації про початок виконання будівельних робіт щодо об»єкта «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові», що зареєстровано Департаментом від 26.08.2014 за №ЛВ083142380311, чим порушено ч. 8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім цього, в акті перевірки зазначено, що Львівською міською радою не видавались містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові». Також встановлено, що філія ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області не виконувала експертизу робочого проекту «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові».
За результатами перевірки наказом відповідача від 30.12.2014 року №4-Д скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.08.2014 №ЛВ083142380311 по об»єкту будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові». Наказ прийнято на підставі ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності, у зв»язку з виявленням інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об»єкт самочинним будівництвом.
25.02.2015 року на підставі виявлених порушень та з метою їх усунення ДАБІ у Львівській області винесено припис №01-л, яким зобов»язано ТзОВ «Лідер моноліт» в 60-ти денний термін з дня отримання припису привести ділянку вул. Личаківській, 259 у м. Львові до попереднього стану шляхом знесення самовільно збудованого житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові та стосовно директора ТзОВ «Лідер моноліт» складено протокол про адміністративне правопорушення.
23.03.2015 року ДАБІ у Львівській області прийнято постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №1л/3пз/1013-6/1270-15, відповідно до якої ТзОВ «Лідер моноліт» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 4 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 109 620,00 грн.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачем внесені до декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.08.2014 року, зареєстровану за №ЛВ 083142380311 недостовірні дані щодо неіснуючого наказу департаменту містобудування Львівської міської ради про затвердження містобудівних умов та обмежень, то відповідач мав достатні правові підстави для винесення оскарженого наказу та припису.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон).
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об»єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.
Також частиною 2 цієї статті встановлено, що зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
Згідно із статтею 36 Закону право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об»єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об»єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п»яти робочих днів з дня надходження декларації.
Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт; отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою; встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об»єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об»єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
В ході перевірки встановлено, що ТзОВ «Лідер Моноліт» внесено недостовірні дані в декларацію про початок виконання будівельних робіт з будівництва багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні на вул.. Личаківській, 259 у м. Львові.
Із листів Львівського міського голови від 06.11.2014 року №1104-вих-1256 та від 06.11.2014 року №1104-вих-1257 департаментом містобудування Львівської міської ради виявлено факт підробки наказу від 08.11.2013 року №А-324 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТзОВ «Лідер Моноліт» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Личаківській, 259 у м. Львові» та зазначено, що такий наказ не видавався.
В матеріалах справи містяться містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (а.с. 11-12), які не затверджені наказом директора департаменту містобудування Львівської міської ради.
Таким чином, до декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.08.2014 року №ЛВ 083142380311 позивачем внесені, дані щодо неіснуючого наказу департаменту містобудування Львівської міської ради про затвердження містобудівних умов та обмежень.
У відповідності до ч. 2 ст. 39-1 Закону у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об»єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Також перевіркою встановлено, що філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області не виконувалась експертиза робочого проекту «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові», що є підставою вважати такий об»єкт самочинним будівництвом.
Так, згідно із ДБН А.2.1-1-2008 «Вишукування. Інженерні вишукування для будівництва» складними інженерно-геологічними умовами вважаються інженерно-геологічні умови II та III категорій складності, які визначаються за особливістю рельєфу, гідрогеологічного режиму, наявності сейсмічності 6 і більше балів, присутністю потенційно небезпечних природних і техногенних процесів, серед яких: селі, лавини, переробка берегів річок, озер, водосховищ, підтоплення територій, карст, суфозія, схилові процеси (зсуви,обвали, соліфлюкція); а також специфічними видами ґрунтів, які складають будівельний майданчик, серед яких, зокрема, багаторічно мерзлі, просідаючі, набухаючі, органо-мінеральні та органічні, засолені, елювіальні, техногенні.
Проектна документація на будівництво об»єктів І-ІІІ категорії складності, що споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними умовами (II та III категорій складності) підлягають обов»язковій експертизі щодо їх міцності, надійності та довговічності
Із карти ЗСР-2004-А ДБН В.1.1-12:2006 «Будівництво у сейсмічних районах України», Львівська область знаходиться у 6 сейсмічній зоні, а тому експертиза проекту (чи його коригування) є обов»язковою.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідачем правомірно та обґрунтовано винесено наказ Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області №4-Д від 30.12.2014 року про скасування реєстрації декларації на початок виконання будівельних робіт №ЛВ083142380311 від 26.08.2014 року на будівництво об»єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісним приміщеннями на першому рівні по вул. Личаківській, 259 у м. Львові».
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов»язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Пунктом 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05. 2011 року №553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Таким чином, оскільки позивачем внесено недостовірні дані до декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.08.2014 року №ЛВ 083142380311 щодо неіснуючого наказу департаменту містобудування Львівської міської ради про затвердження містобудівних умов та обмежень, чим порушено вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, то відповідачем правомірно винесено припис щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Враховуючи вищенаведені обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки позивачем внесені до декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.08.2014 року, зареєстровану за №ЛВ083142380311 недостовірні дані щодо неіснуючого наказу департаменту містобудування Львівської міської ради про затвердження містобудівних умов та обмежень, то відповідач мав достатні правові підстави для винесення оскарженого наказу та припису, через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а відтак задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Моноліт» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2016 року у справі №813/2235/15 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
ОСОБА_4
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 06.04.2017 року.