ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2017 року справа № 813/29/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю: представників позивача Васьків І.В., Пронюк В.В., представника відповідача Антонюк І.Б.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом державного підприємства "Стрийський вагоноремонтний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява державного підприємства "Стрийський вагоноремонтний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.11.2016 року №0002722801.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що державне підприємство "Стрийський вагоноремонтний завод" 30.11.2016 року отримало податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС від 29.11.2016 року № 0002722801, згідно якого платнику податків було збільшено грошові зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1161235,75 гривень за основним платежем та суму штрафних санкцій у розмірі 580617,87 гривень. В спірному рішені відповідачем зазначено «що згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та на підставі акта перевірки №145/28-06-42-10/20770332 від 08.10.2015 р, постанови Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2016 року №813/856/16, ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду 876/5237/16 від 04.10.2016 встановлено порушення, у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання». На думку представника позивача зазначене рішення є протиправним , оскільки прийняте всупереч вимог податкового законодавства та підлягає скасуванню.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити посилаючись на письмові заперечення та додаткові пояснення по суті спору. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що Наказом №1204 від 28.12.2015 Міністерства фінансів України затверджено порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, яким було внесено певні зміни до процедури прийняття та надіслання податкових повідомлень-рішень, відповідно до ст.5 розділ II «Порядок складання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень» якого визначено, що якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання. Згідно ст. 1 п. 4, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо рішенням суду що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу. Тобто, за результатами судового оскарження у справі №813/856/16 оскаржуване грошове зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення було зменшене: №0000392220/424 в частині податку на додану вартість на суму 421 993,88 грн, враховуючи приписи зазначеного вище порядку, а також п. 60.1.5 ст. 60 ПКУ, податкове повідомлення-рішення первинне (по справі №813/856/16) вважається відкликаним, та податковий орган повинен був прийняти нове рішення на зменшену суму. Таким чином, спірне податкове повідомлення-рішення скасуванню не підлягає.
Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС проведено позапланову виїзну перевірку ДП "Стрийський вагоноремонтний завод" з питань дотримання вимог податкового законодавства України щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування податку на додану варість за період 2012-2014.
За результатами вищевказаної перевірки складено акт від 08.10.2015 №145/28-06-42-10/20770332, яким встановлено порушення п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст. 198, п.201.1, п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, із змінами та доповненнями, в результаті чого встановлено завищення податкового кредиту ДП "Стрийський вагоноремонтний завод" по взаєморозрахунках з його контрагентами, що призвело до заниження податку на додану вартість в розмірі 1 442 565 грн.
На підставі вказаного акта перевірки СДПІ ОВП у м. Львові Міжрегіонального ГУ ДФС 27.10.2015 винесено податкове повідомлення-рішення №0000392220/424, яким ДП "Стрийський вагоноремонтний завод" збільшено суму грошового збовязання з податку на додану вартість в сумі 2 163 847,50 грн, в тому числі за основним платежем - 1 442 565 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями - 721 282,50 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2016 року (справа №813/856/16) адміністративний позов ДП "Стрийський вагоноремонтний завод" - задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС від 27.10.2015 №0000392220/4221 в частині визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 421 993,88 грн, в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2016 року апеляційні скарги ДП "Стрийський вагоноремонтний завод" та Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС - залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року - залишено без змін.
29.11.2016 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС, у зв'язку із зменшенням за результатами судового оскарження грошового зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні - рішені №0000392220/424 від 27.10.2015 року, винесла податкове повідомлення-рішення за № 0002722801, згідно якого платнику податків було збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1161235,75 гривень за основним платежем та суму штрафних санкцій у розмірі 580617,87 гривень.
Підставою винесення вказано: акт перевірки №145/28-06-42-10/20770332 від 08.10.2015 р, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2016 року №813/856/16, ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду 876/5237/16 від 04.10.2016
Не погоджуючись з вказаними податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду пройого скасування.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19 ПК України, контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів.
Згідно з п.20.1.18 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків.
Відповідно до п.41.2 ст.41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ст. 5, 7 розділу ІІ. «Порядок складання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень» Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 (далі Порядок № 1204), якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства.
Податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 4-6 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання.
Відповідно до ст.1 розділу V «Порядок відкликання податкових повідомлень-рішень» Порядку №1204, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо: 1) контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення; 2) контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні; 3) рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується податкове повідомлення-рішення контролюючого органу; 4) рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, сума зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.
Аналогічний порядок відкликання податкового повідомлення-рішення або вимоги містяться в ст. 60 Податкового кодексу України (пп.60.1.1, 60.1.2, 60.1.3, 60.1.4, 60.1.5, п. 60.4, 60.5), податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення; контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу; контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі. У випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу. У випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Як встановлено судом, 29.11.2016 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС,у зв'язку із зменшенням за результатами судового оскарження грошового зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні - рішенні №0000392220/4221 від 27.10.2015 року, винесла оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0002722801.
Позивачем не доведено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідачем з порушенням цього строку, оскільки не вказується, коли саме ДПІ отримала ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2016р. у справі №813/856/16, за якою набрала законної сили постанова Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2016р.
Крім того, навіть у разі порушення строків прийняття податкового повідомлення-рішення ДПІ такі обставини можуть бути підставою для оскарження дій (бездіяльності) контролюючого органу, а не скасування вірного по суті податкового повідомлення-рішення.
Разом з чим, суд не приймає до уваги посилання представника позивача стосовно посилання в податковому повідомленні рішенні на акт перевірки №145/28-06-42-10/20770332 від 08.10.2015 року, оскільки суд вважає, що посилання податкового органу в спірному рішенні на акт перевіки від 08.10.2015 року, не може слугувати підставою для його скасування.
Зі змісту спірних податкового повідомлення-рішення від 29.11.2016 року за №0002722801, вбачається, що вони винесене за підпунктом 54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України на підставі акта перевірки №145/28-06-42-10/20770332 від 08.10.2015 р, постанови Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2016 року №813/856/16, ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду 876/5237/16 від 04.10.2016, що відповідає нормам Податкового кодексу України та Порядку №1204.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність свого рішення, податкове повідомлення-рішення від 29.11.2016 року за № 0002722801, відповідає судовому рішенню у справі №813/856/16 та прийняті відповідно до норм чинного податкового законодавства, в зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.
За наслідками розгляду справи судом не встановлена протиправність податкового повідомлення-рішення від 29.11.2016 року за № 0002722801, тому позовні вимоги державного підприємства "Стрийський вагоноремонтний завод" задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 07 квітня 2017 року.
Суддя Гулкевич І.З.