233 № 233/72/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Наумик О.О., за участі секретаря Сухоставець Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівці справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «про визнання дій незаконними, скасування рішення та зоболвьязання вичнити певні дії»,-
В С Т А Н О В И В:
10 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
-визнати незаконними дії Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку йому пенсії;
-скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку йому пенсії від 20 грудня 2016 року;
-зобовязати Костянтинівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, з 11 листопада 2015 року,
пославшись на таке:
14 грудня 2016 року він звернувся до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок йому пенсії, призначеної 01 липня 2015 року, згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, з 11 листопада 2015 року.
Рішенням Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20 грудня 2016 року йому було відмовлено у перерахунку відповідної пенсії.
При цьому відповідач посилався на ст.44 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», де зазначено, що перерахунок пенсії особам з числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, провадиться у тому випадку, коли пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби, які пропрацювали після призначення пенсії по інвалідності не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за їх заявою новий розмір пенсії з урахуванням заробітку, що визначається в порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
В разі подальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться новий перерахунок пенсії за його заявою. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки роботи після попереднього перерахунку.
Розміри пенсій особам з числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, які одержують пенсію в органах Пенсійного фонду України, підлягають перерахунку у випадку, передбаченому частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Він незгоден з оскаржуваним рішенням відповідача з таких підстав:
Стаття 44 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» дійсно передбачає перерахунок пенсії тільки після 2 років праці після пенсії. Тобто в перерахунок пенсії закладаються ті кошти, які отримані пенсіонером при праці вже після пенсії.
А в сттатті 63 цього Закону зазначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».
Тобто, на його думку, треба перераховувати грошові кошти, які він отримав ще до виходу на пенсію, а не ті кошти, які він отримав після призначення йому пенсії.
Тож перерахунку підлягають грошові кошти, які він отримував під час проходження служби в ОВС.
Розміри окладів, спеціальних звань та інші види грошового забезпечення зазначені в постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
У даному випадку вважає неможливим застосування статті 44 даного Закону, і його пенсія має бути перерахована.
Позивач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, у судове засідання не зявився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність (а.с.26а).
Відповідач позов не визнав за підстав, викладених у письмових запереченнях против позову, в яких зауважив на такому:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 01.07.2015 р. як одержувач пенсії по інвалідності 2 групи захворювання, повязаного з проходженням служби в ОВС відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Відповідно до ст.18 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, а бо якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником , не вчинила злочину проти миру і людства.
Розмір пенсії обчислено відповідно до ст.18 п. «б», ст.ст.21,43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням середньомісячного заробітку 3826,51 грн. за період з 01.07.2000 р. по 30.04.2013 р. та за даними персоніфікованого обліку з 04.08.2013 р. по 30.06.2015 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати робітника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2013 рік 2700,98 грн. Розмір середньомісячного заробітку для розрахунку розміру пенсії обчислено відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби, які пропрацювали після призначення пенсії по інвалідності не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за їх заявою новий розмір пенсії з урахуванням заробітку, що визначається в порядку, передбаченомуЗаконом України"Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування". На таких же умовах провадиться перерахунок пенсії, призначеної у мінімальному розмірі у звязку з відсутністю заробітку.
В разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться новий перерахунок пенсії за його заявою. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки роботи після попереднього перерахунку.
Розміри пенсій особам з числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, які одержують пенсію в органах Пенсійного фонду України, підлягають перерахунку у випадку, передбаченомучастиною другоюстатті 42 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 р. затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пунктом 23 якого передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій в порядку, встановленому ст.63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Завником до особистої заяви від 14.12.2016 р., зареєстрованої №3757, щодо перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не додано жодного документу для проведення перерахунку пенсії.
Таким чином, вважає, підстав для проведення перерахунку відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не має.
Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Дослідивши надані сторонами докази у справі, суд дістає таких висновків:
Судом встановлено і не заперечується сторонами, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 липня 2015 року є інвалідом армії 2 групи та перебуває на обліку в Костянтинівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії по інвалідності (а.с.4).
14.12.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії згідно з постановою КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (а.с.38).
Рішенням Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20 грудня 2016 року (а.с.37) позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на положення ст.44 Закону України №2262-ХІІ.
Вирішуючи питання щодо правомірності оскаржуваного рішення, суд виходив з такого.
Позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначені дві підстави для перерахунку призначеної йому пенсії:
-За статтею 44 Розділу V «Обчислення пенсій» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р., яка регулює питання перерахунку пенсій особам з числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей;
-За статтею 63 Розділу VІІІ «Порядок перерахунку пенсій» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р., яка регулює порядок перерахунку раніше призначених пенсій.
Так, відповідно до ст.44 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби, які пропрацювали після призначення пенсії по інвалідності не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за їх заявою новий розмір пенсії з урахуванням заробітку, що визначається в порядку, передбаченомуЗаконом України"Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування". На таких же умовах провадиться перерахунок пенсії, призначеної у мінімальному розмірі у звязку з відсутністю заробітку (ч.1).
В разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться новий перерахунок пенсії за його заявою. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки роботи після попереднього перерахунку (ч.2).
Розміри пенсій особам з числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, які одержують пенсію в органах Пенсійного фонду України, підлягають перерахунку у випадку, передбаченомучастиною другоюстатті 42 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" (ч.3).
Позивачем не наведено обставин його роботи після призначення пенсії по інвалідності не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію.
Заява від 14.12.2016 р., з якою ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії, посилання на таку підставу для перерахунку не містить.
Необхідність перерахунку за згадуваною Заявою позивач повязує з постановою КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою визначено грошове забезпечення працівників поліції.
Проте, суд не вбачає підстав для проведення такого перерахунку, виходячи з такого:
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту № 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХП пенсій проводиться в разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Проте постановою КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» будь-які зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХП, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не приймалися.
Положення ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлюють, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно зі ст.3 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, дія чи бездіяльність, які породжують безпосередньо права чи обовязки для позивача.
Верховний Суд України в постанові від 24 лютого 2015 року (справа № 21-34а15) зазначив, що за змістом статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Водночас субєктивна оцінка порушення права не є абсолютною.
Таким чином, правом на звернення до адміністративного суду наділена особа, яка вважає, що її права, свободи або інтереси були порушені. При цьому позивач повинен довести суду, яким чином відбулося порушення його прав.
Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем суду не доведено, яким чином відбулося порушення відповідачем його прав, тож вимоги позивача до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суд вважає необґрунтованими і такими, у задоволенні яких слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії» - відмовити в повному обсязі.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя