Справа № 487/4475/16-а
Провадження №2-а/487/55/17
Заводський районний суд м. Миколаєва
П О С Т А Н О В А
Іменем України
23.03.2017 року Заводський районний суд м. Миколаєва в складі
головуючого судді Разумовської О. Г.,
при секретарі Кожині В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Миколаєві матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Нібулон» до Державного реєстратора виконавчого комітету Камянської міської ради Черкаської області ОСОБА_1, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправним з моменту прийняття і скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в обґрунтування якого вказав, що 01.07.2008 року між ОСОБА_4 та ТОВ СП «НІБУЛОН» укладений договір оренди землі, державна реєстрація якого проведена Камянським відділом Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2008 року за № 040878500045 відповідно до якого в оренду позивачу строком на 10 років передано земельну ділянку площею 2,08 га, яка знаходиться на території Лубенської сільської ради. Проте, в травні 2016 року позивачу стало відомо, що Державним реєстратором виконавчого комітету Камянської міської ради Черкаської області ОСОБА_1 проведено державну реєстрацію права оренди на зазначену земельну ділянку за іншою особою. Тому позивач звернувся до суду із даним позовом.
Представник позивача до судового засідання не зявився, надав до суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявилася, надала до суду заперечення проти позову, в яких просила відмовити в позові в частині визнання протиправності в діях держаного реєстратора щодо прийняття рішення про державну реєстрацію, оскільки відповідно до пошуків в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно було встановлено, що 01.08.2014 року приватним нотаріусом ОСОБА_5 було внесено запис до держаного реєстру щодо права власності за ОСОБА_2, інших відомостей щодо обтяжень на даний обєкт нерухомого майна в тому числі про раніше набуті права оренди за іншої особою не було виявлено, а тому згідно діючого законодавства державним реєстратором було прийнято рішення провести державну реєстрацію іншого речового право (право оренди земельної ділянки).
Треті особи в судове засідання не зявилися, хоча про час і місце засідання були повідомлені належним чином, причину неявки суду невідома.
Розглянувши подані позивачем документи та матеріали, заперечення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено.
01.07.2008 року між ОСОБА_4 та ТОВ СП «НІБУЛОН» укладений договір оренди землі, державна реєстрація якого проведена Камянським відділом Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2008 року за № 040878500045 відповідно до якого в оренду позивачу строком на 10 років передано земельну ділянку площею 2,08 га, яка знаходиться на території Лубенської сільської ради Камянського району Черкаської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди землі) право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладання договору оренди землі) право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди землі) передбачено що, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Таким чином, право оренди на земельну ділянку виникло у позивача з моменту державної реєстрації договору оренди землі, тобто з 22.12.2008 року.
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна від 04.05.2016 року за №58544821, спадкоємцем ОСОБА_4 (згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, серія та номер 3051, видане 01.08.2014) та власником земельної ділянки площею 2,08 га, кадастровий №7121883000:04:000:0321, яка перебуває в оренді позивача відповідно до договору оренди землі, є ОСОБА_2.
Частиною 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Відповідно до п. 12.6 договору оренди землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання цього договору.
Таким чином, перехід права власності на земельну ділянку площею 2,08 га, кадастровий №7121883000:04:000:0321, яка перебуває в оренді позивача відповідно до договору оренди землі, до ОСОБА_2, не є підставою для зміни його умов або розірвання, а зобовязання, які виникли на його підставі, перейшли до нього, він виступає в них як орендар та вони є обовязковими для виконання.
Слід зазначити, що позивач з моменту державної реєстрації договору оренди землі та по даний час належним чином виконує обовязки, передбачені Законом України «Про оренду землі» та умовами спірного договору, а саме: вчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату; використовує земельну ділянку за цільовим призначенням, а також відшкодовує податок на землю. Своєчасне нарахування та виплата належним чином позивачем, а також отримання ОСОБА_2 як власником земельної ділянки орендної плати підтверджуються довідкою від 01.08.2016 №2 з розрахунками по орендній платі за період з 2013 - 2016 роки (а.с. 20-22).
Відповідно до ч. 1 ст. 204 Земельного кодексу України державний земельний кадастр (в редакції, чинній на момент укладання договору оренди землі), складовою частиною якого є державна реєстрація земельних ділянок, ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно із наказом Держкомзему України від 23.05.03 № 135 Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах (в редакції, чинній на момент укладання договору оренди землі) реєстрацію договорів оренди землі здійснює державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті У країни по земельних ресурсах».
Відповідно до п. 13 Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 №1021 (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди землі), державна реєстрація документа, що посвідчує право на земельну ділянку, проводиться за місцем розташування земельної ділянки.
Згідно з Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему від 02.07.2003 № 174 (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди землі), державна реєстрація договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації, яка є складовою державного реєстру земель.
11.02.2010 прийнятий Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України», яким Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» викладено у новій редакції та внесено зміни до деяких законодавчих актів, які регулюють відносини, повязані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, а п. 2 розділу II Прикінцеві та Перехідні положення даного Закону України встановлено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно (в тому числі права оренди земельної ділянки) в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 01.01.2013.
Таким чином, внесення до 01.01.2013 уповноваженим органом відповідного запису до Державного реєстру земель є фактом проведення державної реєстрації договорів оренди землі, а факт проведення державної реєстрації щодо договору оренди землі підтверджується відповідною відміткою про проведення державної реєстрації безпосередньо в самому договорі.
Відповідно до ч. 3 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Вищезазначений договір оренди землі сторонами достроково не розривався, недійсним у встановленому порядку не визнавався, на даний час є чинним, зареєстрованим у встановленому на час такої реєстрації порядку, а оскільки право на оренду земельної ділянки площею 2,08 га (кадастровий №7121883000:04:000:0321) виникло у позивача до набрання чинності Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і реєстрація його була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, тому таке право є дійсним та набуте позивачем на законних підставах.
Проте, в травні 2016 року Державним реєстратором виконавчого комітету Камянської міської ради Черкаської області ОСОБА_1 проведено державну реєстрацію права оренди на вказану земельну ділянку за іншою особою.
Так, згідно з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна від 04.05.2016 за №58544821, відповідачем на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 29499481 від 04.05.2016, внесений запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про виникнення та державну реєстрацію права оренди земельної ділянки строком на 7 років площею 2,08 га, кадастровий №7121883000:04:000:0321, за ОСОБА_6.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;
Згідно з п. 1 ст. 6 Закону організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно.
Пунктом 3 ст. 10 Закону передбачено, що державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
При цьому, органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, тощо.
Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав; перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації; формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником; видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав, тощо.
Крім цього, в листі Державної реєстраційної служби України № 2951/05-15-13 від 06.08.2013 «Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами», зазначено, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013.
Проте, в порушення вказаних норм законодавства, відповідач не перевірила факт існування договірних відносин між позивачем та власником земельної ділянки - ОСОБА_2 площею 2,08 га, кадастровий №7121883000:04:000:0321 яка розташовані на території Лубенської сільської ради Камянським району Черкаської області, не перевірила належним чином наявність зареєстрованих (до 01.01.2013) у встановленому порядку будь-яких прав на вказану земельну ділянку, за іншими особами (в тому числі за позивачем) та не пересвідчилась в тому, чи зареєстроване відповідне речове право за іншими особами, а також не перевірила та не пересвідчилась, чи існують підстави для відмови в прийнятті вказаних вище рішень про державну реєстрацію прав оренди зазначеної земельної ділянки за ОСОБА_6.
Таким чином, оскільки відповідачем під час проведення державної реєстрацій права оренди земельної ділянки площею 2,08 га, кадастровий №7121883000:04:000:0321 за ОСОБА_6 не враховано наявність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами ТОВ СП «НІБУЛОН» на зазначену земельну ділянку, проведення такої реєстрації є неправомірною, а права позивача мають бути поновлені шляхом скасування рішення відповідача про державну реєстрацію права та їх обтяжень, індексний номер: 29499481 від 04.05.2016.
Крім цього, оскільки право оренди на зазначену земельну ділянку виникло у позивача до набрання чинності Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у встановленому законодавством порядку, вказане рішення порушує його право на проведення державної реєстрації цього права у встановленому на даний час законодавством законним способом, а також порушують його право на офіційне визнання і підтвердження державою факту виникнення у позивача іншого речового права (права оренди) на вказану земельну ділянку.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно дост.11 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюютьсяна засадах змагальності сторін та свободи і ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2ст.71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судовий збір розподіляється відповідно дост.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Нібулон» до Державного реєстратора виконавчого комітету Камянської міської ради Черкаської області ОСОБА_1, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправним з моменту прийняття і скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 29499481 від 04.05.2016 щодо державної реєстрації за ОСОБА_6 іншого речового права - права оренди земельної ділянки строком на 7 років площею 2,08 га, кадастровий №7121883000:04:000:0321, яка розташована на території Лубенської сільської ради Камянського району Черкаської області, прийняте державним реєстратором виконавчого комітету Камянської міської ради Черкаської області ОСОБА_1.
Зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Камянської міської ради Черкаської області внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за ОСОБА_6 іншого речового права - права оренди земельної ділянки строком на 7 років площею 2,08 га, кадастровий №7121883000:04:000:0321, яка розташована території Лубенської сільської ради Камянського району Черкаської області.
Зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Камянської міської ради Черкаської області надати до Миколаївського окружного адміністративного суду у встановлений судом строк звіт про виконання постанови суду першої інстанції по даній справі.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" судовий збір в сумі 2756,00 грн., сплачений платіжним дорученням № 43498 від 02.09.2016, за рахунок бюджетних асигнуваньРеєстраційної служби Камянського районного управління юстиції Черкаської області.
Постанова набирає чинності через 10 днів з моменту її проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва в строк та порядок, передбачений ст. 186 КАС України.
Суддя О.Г. Разумовська