Справа № 127/5292/17
Провадження № 2-а/127/371/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.04.2017 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Бойко В. М., розглянувши у скороченому провадженні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії суд, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького міського суду Вінницької області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовано тим, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2014 року (адміністративна справа №2-а-12767/11) зобов'язано департамент соціальної політики Вінницької міської ради здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з урахуванням виплачених сум. Дане рішення відповідачем виконано частково, лише в частині перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення, яка станом на 2011 рік становила - 4680 грн. однак на сьогодні дана сума відповідачем не виплачена з підстав відсутності відповідного фінансування на виконання судових рішень.
Позивач зазначає, що оскільки вищезазначене рішення суду не виконано станом на березень 2017 рік, відповідач зобов'язаний здійснити йому перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, з урахуванням мінімальної заробітної плати, яка існує станом на 2017 рік, тобто з розрахунку 3200 грн.. В такому перерахунку позивачу було відмовлено, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
На адресу суду надійшли заперечення відповідача у яких вказано, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області від 29.12.2014 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2-а-12767/11 виданого 16.09.2014 року Вінницьким міським судом Вінницької області про зобов'язання Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ч.7 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Оскільки момент виплати відбувся 17.08.2011р. в сумі 120 грн., тому при проведенні перерахунку даної допомоги на виконання рішення суду по справі №2-а- 12767/2011 застосувався належний показник мінімальної заробітної плати, за допомогою якого вираховується щорічна допомога на оздоровлення, передбачений Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», що діяв на момент виникнення права на такі виплати. Отже, рішення №2-а-12767/2011 виконано в частині перерахунку щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік з урахуванням проведених виплат в розмірі 4680 грн.
Окрім того, відповідно до ухвали Вінницького міського суду Вінницької області від23.02.2015 року змінено спосіб і порядок виконання виконавчого листа № 2-а-12767/11 виданого 16.09.2014 року Вінницьким міським судом Вінницької області по адміністративній справі №2-а-12767/11 за позовом ОСОБА_1 до відділу соціального захисту населення №4 (Старе місто) Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради, Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок недоплаченої допомоги на оздоровлення, шляхом стягнення з Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради на користь ОСОБА_1 4680 гривень.
Частиною 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції що діяла на момент встановлення судом конкретної суми стягнення) визначено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
17.11.2014 року на адресу відповідача надійшло повідомлення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області №9597/2/0-14 від 12.11.2014 про те, що виконавчий лист виданий Вінницьким міським судом Вінницької області 16.09.2014 року, відповідно до пункту 7 Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440(далі -Порядок №440) прийнято для обліку та включено до 3 черги задоволення вимог. Дані про рішення від 11.11.2014 року внесені до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за №4541686.
Враховуючи викладене для проведення перерахунку вже визначеної рішенням суду суми допомоги на оздоровлення за 2011 рік, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати передбаченої Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», немає законних підстав, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного:
Судом встановлено, що відповідно до постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2014 року постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 20.12.2011 року по справі №2-а-12767/2011 скасовано, прийнято нову постанову, якою задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 частково, визнано дії відділу соціального захисту населення №4 (Старе місто) Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради, Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради неправомірними, щодо виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік. Зобов'язано Департамент соціальної політики Вінницької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з урахуванням виплачених сум.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області від 29.12.2014 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2-а-12767/11 виданого 16.09.2014 року Вінницьким міським судом Вінницької області про зобов'язання Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з урахуванням виплачених сум.
Департамент соціальної політики ВМР своїм листом №08-00-019-1876 від 20.01.2015 року повідомив державного виконавця про здійснення перерахунку ОСОБА_1 разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням виплаченої допомоги в сумі 4680 гривень. В зв'язку із відсутністю передбачених у Законі України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» цільових коштів на виконання судових рішень для органів соціального захисту населення по виплаті даного виду допомоги та враховуючи вимоги Бюджетного кодексу України, який прямо забороняє розпорядникам бюджетних коштів здійснювати будь-які виплати за рахунок бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або в розмірах, що перевищують затверджені розміри видатків, вказане судове рішення в частині виплати коштів не могло бути реалізовано Департаментом в повному обсязі. Було наголошено, що у разі виділення бюджетних коштів на виконання рішень суду зазначене рішення буде виконано в повному обсязі.
Відповідно до ухвали Вінницького міського суду Вінницької області від 23.02.2015 року змінено спосіб і порядок виконання виконавчого листа № 2-а-12767/11 виданого 16.09.2014 року Вінницьким міським судом Вінницької області по адміністративній справі №2-а-12767/11 за позовом ОСОБА_1 до відділу соціального захисту населення №4 (Старе місто) Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради, Департаменту праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок недоплаченої допомоги на оздоровлення, шляхом стягнення з Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради на користь ОСОБА_1 4680 гривень.
Частиною 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На виконання частини другої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» і пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 3 серпня 2011 р. № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників»(далі-Порядок №845).
Згідно з п.3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно повідомлення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області №9597/2/0-14 від 12.11.2014, виконавчий лист, виданий Вінницьким міським судом Вінницької області 16.09.2014 року, відповідно до пункту 7 Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440(далі -Порядок №440) прийнято для обліку та включено до 3 черги задоволення вимог. Дані про рішення від 11.11.2014 року внесені до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за №45416861.
Згідно Статті 19 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» надано право Кабінету Міністрів України у встановленому ним порядку реструктуризувати фактичну заборгованість обсягом до 7.544.562.370 гривень, що виникла станом на 1 січня 2017 року, за рішеннями судів, виконання яких гарантовано державою, а також за рішеннями Європейського суду з прав людини, прийнятими за наслідками розгляду справ проти України, шляхом видачі фінансових казначейських векселів строком обігу до семи років, з відстроченням платежів за цією заборгованістю на один рік та відсотковою ставкою 9,3 відсотка річних. Право видачі таких векселів надати органам Державної казначейської служби України.
Згідно ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що департаментом соціальної політики Вінницької міської ради на виконання рішення суду по справі № 2-а-12767/11 правомірно проведений перерахунок щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до показника мінімальної заробітної плати станом на 2011 рік, для проведення перерахунку вже визначеної рішенням суду суми допомоги на оздоровлення за 2011 рік, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати передбаченої Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», немає законних підстав.
Окрім того суд звертає увагу, що апеляційний адміністративний суд у своїй постанові від 30.07.2014 року по справі 2-а/12767/11/0212 встановив ту обставину, що при вирішенні даного спору підлягає застосуванню саме Закон України «Про державний бюджет України на 2011 рік», яким встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2011 рік.
Враховуючи зазначене, в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно положення ст. 94 КАС України, якою визначено, що у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати компенсуються за рахунок державного бюджету України, суд вважає судові витрати компенсувати за рахунок державного бюджету.
Керуючись ст.,19 Конституції України ст. ст. 9, 11, 17, 69, 71, 94, КАС України, ч. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), ст. 19 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», ст.19 Конституції України, Постанова КМУ від 3 серпня 2011 р. № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволення позову ОСОБА_1 до департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати компенсувати за рахунок державного бюджету.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її отримання через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: