Постанова № 65823963, 20.03.2017, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.03.2017
Номер справи
758/13258/16-а
Номер документу
65823963
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/13258/16-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2017 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Супрун Г. Б.,

секретаря - Прокопенко М. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Подільського районного суду м. Києва як до адміністративного суду з вказаною позовною заявою, в якій просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без додержання норм чинного пенсійного законодавства.

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із врахуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок, доплат, разових грошових допомог, починаючи з 29.08.2011 року та здійснити виплату недоотриманої пенсії з врахуванням раніше виплачених сум.

В судове засідання позивач не з»явився, просив суд відповідно до ст. 122 КАС України розглядати справу без його участі, позов підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача Отрода Т.Ю. в судовому засіданні заперечувала проти позову в повному обсязі. Як на підставу заперечень послалася на те, що у вересні 2016 року постанову Подільського районного суду м. Києва від 27.04.2015 року виконано в повному обсязі, поновлено ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 29.08.2011 року, та здійснено доплату пенсії за період з 29.08.2011 року по 30.09.2016 року в розмірі 12458,85 грн. Крім того, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, оцінивши їх у сукупності, приходить до наступних висновків.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 з 1994 року перебував на обліку як військовий пенсіонер і одержував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у липні 1998 року виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, в зв»язку з чим припинено виплату пенсії.

29.08.2014 року позивач через представника за нотаріально посвідченою довіреністю звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з заявою про поновлення виплати раніше призначеної пенсії за вислугою років (а.с. 37).

Постановою Подільського районного суду м. Києва від 27.04.2015 року визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неповновлення ОСОБА_1 виплати пенсії за вислугою років, у зв»язку з виїздом на постійне проживання за кордон; зобов»язано Управління Пе6нсійного фонду України у Київській області поновити позивачу виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 29.08.2011 року (а.с. 5-7). Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2015 року апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Київській області повернуто скаржнику.

Тобто позивачу поновлено право отримання раніше призначеної пенсії. І не вирішувалось питання про підвищення розміру пенсії в подальшому.

З розрахунку поновленої виплати пенсії за період з 29.08.2011 року по 30.09.2016 року, що міститься в матеріалах пенсійної справи №63260, вбачається, що сума доплати пенсії позивачу складає 12458,85 грн. (а.с. 36).

З протоколу за пенсійною справою №63260 від 29.08.2011 року вбачається, що грошове забезпечення для обчислення пенсії складається із :

- посадового окладу в сумі 88,00 грн.; - окладу за військове звання в сумі 50,00 грн.; - вислугу років 10% в сумі 13,80 грн., а всього 151,80 грн.

- інвалід війни «А» в сумі 58,17 грн.; - на догляд за інвалідністю ІІ групи в сумі 16,62 грн.; - забруднені території 20% в сумі 5,20 грн.; - 4 категорія постраждалих 15% в сумі 2,49 грн., а всього 82,48 грн.

При цьому основний розмір пенсії становить 80% грошового забезпечення в сумі 121,44 грн.

На виконання постанови Подільського районного суду м. Києва від 27.05.2015 року управлінням пенсійного забезпечення ГУ ПФУ у Київській області поновлено ОСОБА_1 виплату пенсії з 29.08.2011 року ( а.с.35). Відповідно до розрахунку за рішенням суду доплата пенсії за пеніод з 29.08.2011 року по 30.09.2016 року становить 12458,85 грн. та виплачена в повному обсязі у вересні 2016 року (а.с. 43).

Норми ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Положеннями ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Позивач в позові в обґрунтування вимог посилається на Постанову КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядок проведення перерахунку пенсії №45, разом з тим, сам позивач не дотримався цього Порядку, не надав до ПФУ довідку із зазначенням розмірів відповідних виплат, на основі яких і буде здійснений перерахунок пенсії (підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців), Міністерством оборони така довідка також не надавалась та рішення щодо зобов»язання надати довідку не постановлялось. Виходячи з даних матеріалів справи, позивач на час підвищення розміру грошового забезпечення був відсутній в Україні. А тому відповідач не наділений повноваженнями витребовувати довідки, а лише перевіряє їх достовірність.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року , перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до Порядку №45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби,ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденнийстрок Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Згідно з п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13.

Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонерами додаткових документів.

Таким чином, для здійснення в даному випадку перерахунку пенсії ОСОБА_1 пенсійному фонду необхідно мати відповідну довідку із зазначенням розмірів відповідних виплат, на основі яких і буде здійснений перерахунок пенсії.

З огляду на зазначене, перерахунок пенсії можливий лише після подання позивачем вказаної довідки до органів Пенсійного фонду, а тому Головне управління Пенсійного Фонду України в Київській області, не маючи такої довідки, не мав законних підстав проводити перерахунок пенсії.

Зазначені висновки суду узгоджуються з правовою позицією Вищого адміністративного суду України викладені в ухвалі від 24 листопада 2016 року у справі №676/1910/16-а.

За таких обставин, не заперечуючи право позивача на перерахунок пенсії за правилами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд вважає за необхідне зазначити, що обов'язковою умовою для проведення Пенсійним фондом такого перерахунку є належним чином оформлена уповноваженим органом довідка про розмір грошового забезпечення, яка подається до органів Пенсійного фонду України та є необхідним підтвердженням складових грошового забезпечення, з урахуванням яких проводиться перерахунок пенсії.

Суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки при поданні заяви про перерахунок пенсії позивачем не було подано довідку про розмір грошового забезпечення, що є обов'язковою умовою для здійснення перерахунку пенсії.

Керуючись ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», cт.ст. 6-9, 11, 69, 71, 159, 161-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Г. Б. Супрун