Справа № 569/6459/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2017 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області,
в складі судді Бердія М.А.,
при секретарі Абашиній О.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ОСОБА_4,
представника відповідача ОСОБА_5 обласного військового комісаріату ОСОБА_6,
представника відповідача ОСОБА_7 частини А0796 ОСОБА_8, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, ОСОБА_5 обласного військового комісаріату, ОСОБА_7 частини А1573, ОСОБА_7 частини А0796 про визнання протиправними дій та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії, суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, ОСОБА_5 обласного військового комісаріату, ОСОБА_7 частини А1573, ОСОБА_7 частини А0796 про визнання протиправними дій та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування своїх вимог вказує на те, щовін перебував на військовій службі старшим офіцером відділу організації застосування РТВ управління радіотехнічних військ центру авіації та протиповітряної оборони управління оперативного командування та знаходився в розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил України. Останні два роки перебував на службі, в період з червня 2013 року по листопад 2013 року у військовій частині А1573, а в період з грудня 2013 року по травень 2015 року у військовій частині А0796. Наказам начальника Генерального штабу Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 12 червня 2015 року № 345 його було звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоровя). Наказом командувача військ оперативного командування «Захід» від 17.06.2015р. № 67 його виключили із списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення й було направлено для зарахування на військовий облік до ОСОБА_5 ОВК Рівненської області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889«Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі - Постанова) було встановлено для військовослужбовців із 01 жовтня 2010 року виплачувати щомісячну додаткову грошову винагороду. Згідно грошового атестату серія ЗУ №061678, позивачу здійснювалась виплата щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60%, згідно якого розмір його щомісячного грошового забезпечення, складався, зокрема, і з щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60%, що становило 3021 грн. 74 коп. З даного виду грошового забезпечення здійснювалося відрахування до єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Покликається, що з 17 червня 2015 року йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розрахунок розміру якої не було включено розмір щомісячної додаткової грошової винагороди.
Вважає, що дії відповідачів, порушили його законні права на отримання пенсії в належному розмірі згідно із законодавством.
Просить: визнати протиправними дії ОСОБА_5 обласного військового комісаріату та військової частини А1573, військової частини А0796 щодо оформлення та подання до ГУ ПФУ в Рівненській області документів, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889; визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо призначення пенсії позивачу за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 та відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії з урахуванням зазначеної винагороди; зобовязати ОСОБА_7 частину А1573 та ОСОБА_7 частину А0796 оформити та подати до ОСОБА_5 обласного військового комісаріату довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу, отримані ним за період відповідно з червня 2013 року по листопад 2013 року та з грудня 2013 року по травень 2015 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди; зобовязати ОСОБА_5 обласний військовий комісаріат оформити та подати до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області документи, які передбачають у складі грошового забезпечення позивача за період відповідно з червня 2013 року по листопад 2013 року та з грудня 2013 року по травень 2015 року щомісячну додаткову грошову винагороду; зобовязати ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, починаючи з 18.06.2015 року, з урахуванням при обчисленні пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889, із врахуванням раніше виплачених сум.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги ОСОБА_1 підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про зміну предмета позову. Просили суд задоволити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ОСОБА_4, в судовому засіданні, позовні вимоги позивача не визнала з підстав, викладених у наданих суду запереченнях проти позову. Просила суд відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача ОСОБА_5 обласного військового комісаріату ОСОБА_6 та представника відповідача ОСОБА_7 частини А0796 ОСОБА_8, в судовому засіданні, позовні вимоги позивача не визнали з підстав, викладених у наданих суду запереченнях проти позову. Просили суд відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача ОСОБА_7 частини А1573 ОСОБА_9, в судове засідання не з'явився, подав до суду заперечення проти позову та заяву, в яких позовні вимоги позивача ОСОБА_1 не визнав, просив розгляд справи здійснити без його участі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представників відповідачів, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного:
З оглянутого грошового атестату серія ЗУ №061678 вбачається, що до складу грошового забезпечення позивача включалася і щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60% місячного грошового забезпечення. З довідки від 19.06.2015 року, виданої ОСОБА_7 частиною А1573, слідує, що відповідачем не включено щомісячної додаткової грошової винагороди за період з червня 2013 по листопад 2013 року включно до додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії. З довідки від 18.06.2015 року, виданої ОСОБА_7 частиною А0796, слідує, що відповідачем не включено щомісячної додаткової грошової винагороди за період з грудня 2013 по травень 2015 року включно до додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії. З листа ОСОБА_7 частини А1573 від 09.06.2016р. №350/486/100/495 та листа ОСОБА_7 частини А0796 від 25.05.2016р. № 501/20/4/135 вбачається, що з розміру щомісячної додаткового грошової винагороди здійснювалися відрахування єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування військовослужбовця.
Відповідно до пунктів 1, 2статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини першоїстатті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"пенсії, які призначаються відповідно до цьогоЗаконуособам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленомуЗаконом України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина другастатті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Згідно зістаттею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цим самим Закономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889(далі - Постанова) та Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженоїнаказом Міністра оборони України 15.11.2010 № 595(у редакціїнаказу Міністерства оборони України від 05.12.2012 № 825, з наступними змінами та доповненнями) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 вересня 2012 р. за № 1540/21852 (далі Інструкція) було встановлено для військовослужбовців із 01 жовтня 2010 року виплачувати щомісячну додаткову грошову винагороду. Так, згідно п.2.1. Інструкції до 100 відсотків місячного грошового забезпечення здійснюється виплата щомісячної додаткової грошової винагороди, зокрема, військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу у військових частинах, військовослужбовцям, які займають посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах.
Відповідно до п.2.2. Інструкції здійснюється виплата щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям (крім зазначених у підпункті 2.1 цього пункту) з 01 січня 2014 року-до 60 відсотків місячного грошового забезпечення.
Згідно ч. Зст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 р. №393пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Європейський суд з прав людини у справі «Міллер проти Австрії» (ухвала щодо прийняття заяви №6849/73 від 16 грудня 1974 року) сформулював позицію щодо права власності громадянина на пенсію. Зокрема, у рішенні суду було зазначено, що у звязку із сплатою обовязкових внесків до пенсійного фонду виникає право власності на пенсію щодо внесеної частини до цього фонду.
Згідно змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.
Аналіз прецедентної практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, що при вирішенні питань щодо порушення державами учасницями положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї велика увага акцентується на дотриманні державою принципу «правомірних або законних очікувань» та захисту прав людини через призму цього принципу.
Зокрема, у справах «Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії» та «Федоренко проти України» Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути «існуючим правом» або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтувати їх принаймні «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
Враховуючи вищевикладений аналіз висновків Європейського суду з прав людини, сплата внесків із різних видів грошового забезпечення військовослужбовця надає право в майбутньому на використання позитивного права на включення цих видів грошового забезпечення при обчисленні розміру пенсії.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Аналогічні висновки містяться упостанові ВерховногоСуду України від 20 жовтня 2015 року у справі №21-2942а15, рішення якого відповідно до вимогст. 244-2 КАС Україниє обов'язковим для усіх суб'єктів владних повноважень та судів.
Відповідно до п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженогоПостановою КМ України від 03.06.2013 № 389, обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно дозакону №2262-ХІІ. Згідно п.1.4. Інструкції з організації роботи з метою якісного вирішення питань соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, органи Міністерства оборони України, зазначені в розділі II цієї Інструкції, на які покладено виконання цієї роботи, повинні підтримувати з цих питань постійний зв'язок з органами виконавчої влади обласних, міських і районних державних адміністрацій, органами місцевого самоврядування (далі - органи виконавчої влади), громадськими організаціями, підприємствами, установами та організаціями, військовими частинами.При цьому, відповідно до змісту п.3.9.Інструкції з організації роботи управління (відділ) особового складу або військова частина, які оформлювали звільнення військовослужбовця з військової служби, надсилають в обласний військовий комісаріат лише особову справу військовослужбовця з долученими до неї розрахунком вислуги років, витягом із наказу про звільнення з військової служби, свідоцтвом про хворобу (довідку).
В судовому засіданні було встановлено, що довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу, в які не була включено щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, формувалися ОСОБА_7 частиною А 1573 за період з червня 2013 року по листопад 2013 року, а ОСОБА_7 частиною А0796 - за період з грудня 2013 року по травень 2015 року. Вказані довідки разом з грошовим атестатом та іншими документами з особової справи були передані до ОСОБА_5 обласного військового комісаріату, який в свою чергу надав подання про призначення пенсії ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Рівненській області.
Таким чином, військовими частинами А0796 та 1573 всупереч вимогам чинного законодавства не було включенощомісячну додаткову грошову винагороду, яку позивач отримував у період служби, до додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії. Тому вимоги позивача про визнання протиправними дії військової частини А 1573, військової частини А 0796, що полягали оформлення та подання до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України документів, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 є обґрунтованими, а вимоги в частині визнання дій інших відповідачів протиправними до задоволення не підлягають.
Водночас суд враховує, що в результаті не подання документів, які мали б включати і щомісячну додаткову грошову винагороду, ГУ ПФУ у Рівненській області невірно здійснено розрахунок розміру пенсії, яка підлягала до виплати, без урахування цього виду грошового забезпечення військовослужбовця.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 13 «Право на ефективний засіб юридичного захисту» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший результат. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
За вище зазначених обставин позовні вимоги позивача підлягають до задоволення частково, в частині визнання дій відповідачів-військових частин протиправними та в частині зобовязання всіх відповідачів здійснити певні дії по перерахунку та виплаті пенсії позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 14, 17, 69-71, 86, 138, 158-160, 162-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, ОСОБА_5 обласного військового комісаріату, ОСОБА_7 частини А1573, ОСОБА_7 частини А0796 про визнання протиправними дій та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії, задоволити частково.
Визнати протиправними дії військової частини А 1573, військової частини А 0796 щодо оформлення та подання до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України документів, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1, щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889.
Зобовязати ОСОБА_7 частину А1573 оформити та подати до ОСОБА_5 обласного військового комісаріату довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1, отримані ним за період з червня 2013 року по листопад 2013 року з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889.
Зобовязати ОСОБА_7 частину А0796 оформити та подати до ОСОБА_5 обласного військового комісаріату довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1, отримані ним за період з грудня 2013 року по травень 2015 року, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889.
Зобовязати ОСОБА_5 обласний військовий комісаріат оформити та подати до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Рівненській області документи, які передбачають у складі грошового забезпечення ОСОБА_1 за період відповідно з червня 2013 року по листопад 2013 року та з грудня 2013 року по травень 2015 року, щомісячну додаткову грошову винагороду, визначену Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 18 червня 2015 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 із врахуванням раніше виплачених сум.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_10