УХВАЛА
06 квітня 2017 р.Справа № 820/1231/17
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Лях О.П., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2017р. по справі № 820/1231/17
за позовом ОСОБА_1
до Ленінського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області , Міністерства юстиції України
про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2017р. залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Ленінського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області , Міністерства юстиції України про скасування постанови.
На зазначену ухвалу суду ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу.
Подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: до апеляційної скарги не додано документ, що підтверджує сплату судового збору , а тому апеляційна скарга, відповідно до вимог ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України має бути залишена без руху.
Як встановлено ч.6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, до апеляційної скарги, серед іншого, додається документ про сплату судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, чинній на час подання апеляційної скарги) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Положеннями п.п.5 п.3 ч.2 ст.4 даного Закону (в редакції, чинній на час подання апеляційної скарги) передбачено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної на ухвалу суду становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст.7 Закону України від 21.12.2016 року № 1801-VIII "Про Державний бюджет України на 2017 рік" встановлено у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року - 1600 гривень.
Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції становить 1600 грн. 00 коп.
При цьому, відповідно до чинної на час подання апеляційної скарги редакції Закону України "Про судовий збір" апелянт не наділений пільгами щодо сплати судового збору.
В той же час, позивачем до апеляційної скарги додано клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2017 року про залишення без руху позовної заяви ОСОБА_1 до ухвалення Харківським апеляційним адміністративним судом судового рішення в адміністративній справі №820/1231/17.
В обгрунтування вказаного клопотання апелянтом наведено обставини щодо власного незадовільного майнового стану та вказано, що він є пенсіонером та несе досить великі витрати на оплату житлово-комунальних послуг. Також, зазначено про наявність судової практики щодо відстрочення йому сплати судового збору в інших судових справах.
На підтвердження вказаних доводів апелянтом надано копії пенсійного посвідчення та повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про призначення та зняття з березня 2017 року субсидії на житлово-комунальні послуги, а також надано копії відповідних судових рішень.
З огляду на вказане, слід відмітити, що відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Наведена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір", згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
З наведених положень Закону вбачається, що їх застосування підлягає виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, з метою усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя. Інших, ніж незадовільний майновий стан особи, підстав законодавством не визначено.
Таким чином, фактично єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан скаржника.
При цьому, слід відмітити, що із наданих апелянтом копій документів не вбачається розмір отримуваних ним доходів та його витрат, що унеможливлює встановити наявність або відсутність у позивача незадовільного майнового стану.
Крім того, положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XІ.1950), Рекомендації щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнятої Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Виходячи з наведеного, вказані заявником апеляційної скарги обставини не є підставою для відстрочення сплати судового збору.
Разом із тим, враховуючи положення п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентну практику Єропейського суду з прав людини, сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Беручи до уваги вищевказане, зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду: інших доказів незадовільного майнового стану апелянта (наприклад, документи про розмір пенсії, докази відсутності інших доходів апелянта, що підтверджується відповідними документами, в тому числі відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків/джерела виплачених доходів та утриманих податків, тощо) або оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач - УДКСУ у Основ'янському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030101, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 .
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст. 108, ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 27.03.2017р. по справі № 820/1231/17 за позовом ОСОБА_1 до Ленінського відділу державної виконавчої служби міста Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області , Міністерства юстиції України про скасування постанови - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги - 30 календарних днів з моменту отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити ОСОБА_1, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: (підпис) Лях О.П.