УХВАЛА
про відмову у відкритті апеляційного провадження
05 квітня 2017 року№ 876/2505/17
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Макарик В. Я., перевіривши апеляційну скаргу Бережанського об"єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області на постанову Бережанського районного суду Тернопільської області від 08.07.2016р. у справі №593/812/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бережанського об"єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області про визнання дій незаконними, -
В С Т А Н О В И В:
Апелянт звернувся з апеляційною скаргою на постанову Бережанського районного суду Тернопільської області від 08.07.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Бережанського об"єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області про визнання дій незаконними.
Ухвалою судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року апеляційну скаргу залишено без руху та надано термін 30 днів з моменту отримання даної ухвали для усунення виявлених недоліків.
Копію зазначеної ухвали Бережанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області отримано 27.02.2017 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
На виконання ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року Бережанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області 20.03.2017 року подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Бережанського районного суду Тернопільської області від 08 липня 2016 року, яке обґрунтоване тим, що Бюджетом Пенсійного фонду України на 2016 рік, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 р. № 190, кошти на сплату судового збору не передбачені. Відповідно не були передбачені вони і в Бережанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області.
У відповідності до вимог частини 2 статті 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Частина друга статті 49 КАС України покладає на осіб, які беруть участь у справі, обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Аналіз наведеного законодавства дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями можуть скористатися правом їх оскарження у апеляційному порядку, яке повинно бути реалізовано у встановлений вказаним кодексом строк. При цьому усі учасники судового процесу рівні перед законом і судом.
Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість поновлення пропущеного строку лише у разі його пропуску з поважних причин.
Вчасне первинне подання апеляційної скарги не означає, що після її повернення повторне звернення до суду можливе у будь-який довільний строк, без дотримання часових рамок, встановлених процесуальним законом, оскільки в такому разі порушуватиметься принцип юридичної визначеності.
Крім того, судом апеляційної інстанції враховано, що із набранням чинності Законом України від 22.05.2015 року № 484-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору Пенсійний фонд України та його органи позбавлено пільг щодо сплати судового збору.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 року № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Тому сама по собі відсутність коштів у зв'язку зі змінами в законодавстві України не може бути достатньою підставою для визнання поважними причин пропуску строку на апеляційне оскарження.
Відсутність бюджетного фінансування не надає суб'єкту владних повноважень право у будь-який необмежений час після сплину строку апеляційного оскарження реалізовувати право на апеляційне оскарження судового рішення.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає підстави наведені апелянтом для поновлення строку апеляційного оскарження неповажними, оскільки обмежене фінансування державного органу не може бути підставою як для звільнення його від сплати судового збору, так і для поновлення процесуального строку, встановленого законом. Строк, пропущений апелянтом є неспіврозмірним із процесуальним строком, встановленим для апеляційного оскарження судового рішення.
Згідно з ч.2 ст. 5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 189 КАС України суддя відмовляє у відкритті апеляційного провадження в адміністративній справі, якщо заяву на поновлення не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними.
Зважаючи на те, що наведені Бережанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області причини пропуску строку апеляційного оскарження постанови Бережанського районного суду Тернопільської області від 08 липня 2016 року у справі №593/812/16-а не є поважними, тому у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Бережанського районного суду Тернопільської області від 08 липня 2016 року необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 189 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Визнати неповажними наведені Бережанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області причини пропуску строку апеляційного оскарження постанову Бережанського районного суду Тернопільської області від 08 липня 2016 року у справі №593/812/16-а, а клопотання про поновлення цього строку залишити без задоволення.
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Бережанського об"єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області на постанову Бережанського районного суду Тернопільської області від 08.07.2016 року у справі №593/812/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бережанського об"єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області про визнання дій незаконними.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду.
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Макарик В. Я.