Постанова № 65816466, 03.04.2017, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
03.04.2017
Номер справи
910/20990/16
Номер документу
65816466
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" квітня 2017 р. Справа№ 910/20990/16

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Пашкіної С.А.

суддів: Жук Г.А.

Калатай Н.Ф.

За участю представників сторін:

від позивача: Березова І.Г. (довір. №326 від 03.04.17);

від відповідача: Долич О.В. ( довір. від 05.12.16);

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"

на рішення Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р.

у справі № 910/20990/16 (суддя Балац С.В.)

за позовом: публічного акціонерного товариства "АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ "КИЇВВОДОКАНАЛ"

до: житлово-будівельного кооперативу "МОЛОДІЖНИЙ-19";

про: стягнення 328.154,24 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р. у справі №910/20990/16 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Рішення місцевого господарського суду ґрунтується на тому, що на підставі договору відповідачу відкрито особовий рахунок та присвоєно код 2-607, за яким здійснюється розрахунок питної води та водовідведення. Послуги з постачання питної води, що використовується відповідачем для підігріву води та водовідведення з кодом 2-50607, умовами вказаного договору та додаткам до нього не передбачені.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р. та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

В апеляційній скарзі позивач зазначає про те, що спір у справі виник з приводу оплати послуг з постачання питної води та відведення стоків, обсяги яких визначено сторонами відповідно до умов договору, а не у зв'язку із сплатою обсягів води, яка йде на виготовлення гарячої води, як про це зазначив суд, при тому, що умовами укладеного між сторонами договору не встановлено звільнення абонента від сплати за надані йому послуги постачальником води, яка підігрівається в теплових пунктах, що не перебувають на балансі абонента, а відтак правовідносини сторін регулюються умовами договору, виходячи зі складених актів.

В судовому засіданні апеляційного господарського суду позивачем заявлено клопотання про залучення ПАТ «АК «Київенерго» до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача та витребувати у ПАТ «Київенерго» додаткові документи, що підтверджують об'єми наданих ЖБК «Молодіжний-19» гарячої води.

Судовою колегіє відмовлено в задоволенні зазначеного клопотання у зв'язку з його необґрунтованістю.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали та заслухавши пояснення представників сторін судова колегія встановила.

Між державним комунальним об'єднанням "Київводоканал" (перетворено у відкрите акціонерне товариство " Київводоканал "), правонаступником якого є - публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія " Київводоканал ", як постачальником, та житлово-будівельним кооперативом "Молодіжний-19", як абонентом, укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення від 28.05.1999 № 6786/4-14, відповідно до предмету якого позивач зобов'язується забезпечити відповідачу постачання питної води та прийняття від відповідача каналізаційних стоків, а відповідач сплатити за зазначені послуги на умовах, які визначені цим договором та правилами користування системами комунального водопостачання в містах і селищах України, затвердженими наказом голови держжитлокомунгоспу України від 01.07.94 № 65.

Правила користування комунальним водопроводом та каналізацією в м. Києві, затвердженими рішенням виконкому Київської міської ради народних депутатів від 13.01.1986 № 24 втратили чинність 01.07.1994 у зв'язку з введенням і дію правил користування системами комунального водопостачання і містах і селищах України, затверджених наказом держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 № 65, які свою чергу, втратили чинність 18.10.2008 у зв'язку із введенням в дію правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190.

Пунктами 2.1, 2.2 договору визначено, що позивач забезпечує постачання питної води, якість якої відповідає ДОСТу 2874-82 та приймає каналізаційні стоки, які не перевищують гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин. Відповідач зобов'язаний сплачувати вартість наданих послуг за тарифами, встановленими в порядку, передбаченому чинним законодавством України. У разі зміни тарифів сплата послуг відповідачем здійснюється за новим тарифом з часу його введення в дію без внесення змін до цього договору.

Згідно п. 3.1 договору, кількість води, що подається позивачем та використовується відповідачем, визначається за показниками водолічильників, зареєстрованих позивачем. Зняття показань водолічильників здійснюється, як правило, щомісячно представником позивача спільно з представниками відповідача.

Кількість стічних вод, які надходять у каналізацією, визначається за кількістю води, що надходить із комунального водопроводу та інших джерел водопостачання, згідно до показників водолічильника, а при його відсутності - за узгодженням з позивачем, за діючими нормами водоспоживання, або іншим засобом, передбаченим п. 21.2 Правил (п. 3.4 договору).

Відповідач розраховується за користування водою і послугами каналізації в порядку встановленому чинним законодавством у п'ятиденний термін з дня представлення позивачем платіжних документів до банківської установи (п. 3.6 договору).

У разі незгоди щодо кількості або вартості отриманих послуг відповідач зобов'язаний у п'ятиденний термін з дня представлення позивачем платіжних документів до банківської установи, направити повноважного представника з обгрунтовуючими документами для проведення звірки даних та підписання акту звірки у цей же термін. При невиконанні цієї умови дані позивача вважаються прийнятими відповідачем (п. 3.7 договору).

У пункті 4.1 договору сторонами визначено, що за безпідставну відмову від оплати наданих послуг з водопостачання та водовідведення відповідач сплачує позивачу штрафні санкції у розмірі 20 відсотків від несплаченої суми.

Відповідно до п.4.2 договору за несвоєчасну оплату послуг з водопостачання та водовідведення відповідач сплачує пеню у розмірі 0,1 відсоток несплаченої суми за кожний день прострочення.

Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Положеннями ч.1 ст.901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

В матеріалах справи наявні позивачем акти про зняття показань з приладів обліку в період з 01.10.2013 по 31.06.2016, які на думку позивача підтверджують надані відповідачу послуги з водопостачання та водовідведення на суму 222 650,91 грн.

За твердженням позивача відповідач вартість наданих послуг у вказаний період сплатив частково в сумі 17144,03 грн., що призвело до виникнення у відповідача перед позивачем заборгованості в сумі 194825,33 грн. (з урахуванням перерахунків на суму 5359,54 грн. та переплати за кодом 2-607 на суму 5322,01 грн.).

Статтею 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Постановою КМУ від 21.07.2005 № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

У Правилах надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення визначено, що централізоване водовідведення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у відведенні стічних вод, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових централізованих систем водовідведення; централізоване постачання холодної та гарячої води - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій воді, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання.

Закон України "Про питну воду та питне водопостачання" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров'я людини питною водою.

Приписами статті 1 вказаного Закону визначено, що централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення; об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності.

Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.

Таким чином, стаття 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачає надання послуг з питного водопостачання на підставі договору з підприємством питного водопостачання.

Згідно з пунктом 3.7 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила), розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються усіма споживачами щомісячно відповідно до умов договору.

Публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" є підприємством питного водопостачання, яке надає послуги з централізованого питного водопостачання (згідно із Законом - це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води) та водовідведення (згідно із Законом - це господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом). При цьому, вода питна - вода, яка за органолептичними властивостями, хімічним і мікробіологічним складом та радіологічними показниками відповідає державним стандартам та санітарному законодавству. На сьогоднішній день в Україні вимоги до якості питної води встановлені державними санітарними нормами та правилами "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" (ДСанПіН 2.2.4-171-10), затвердженими наказом міністерства охорони здоров'я України від 12.05.2010 № 400.

Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 вказаних ДСанПіН 2.2.4-171-10, вода питна, призначена для споживання людиною (питна вода), - вода, склад якої за органолептичними, фізико-хімічними, мікробіологічними, паразитологічними та радіаційними показниками відповідає вимогам державних стандартів та санітарного законодавства (з водопроводу - водопровідна, фасована, з бюветів, пунктів розливу, шахтних колодязів та каптажів джерел), призначена для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб населення, а також для виробництва продукції, що потребує використання питної води.

Таким чином, відповідач є споживачем послуг з постачання питної води, якість якої відповідає зазначеним ДСанПіН 2.2.4-171-10, та водовідведення.

Відповідно до пункту 3.1 Правил встановлено, що розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку.

Пунктом 3.13. Правил передбачено, що суб'єкти господарювання, у яких теплові пункти (котельні) перебувають на балансі або яким вони передані в управління, повне господарське відання, користування, концесію, здійснюють розрахунки з виробником на основі укладених договорів за весь обсяг питної води, яка відпущена з систем водопостачання і використана на потреби гарячого водопостачання та інші потреб, а також розраховуються за власний обсяг водовідведення.

Обсяг питної води, поданої до теплових пунктів (котелень), фіксується засобами обліку, які встановлені на межі балансової належності.

Таким чином, саме енергопостачальник споживає холодну воду для вироблення гарячої води, а споживач оплачує холодну воду, яка йде на підігрів, лише в тому випадку, якщо він отримує від водопостачальника холодну воду та самостійно підігріває її до стану гарячої води.

Зважаючи на те, що теплові пункти не перебувають на балансі відповідача, місцевий господарський суд, з яким погоджується судова колегія дійшов обгрунтвоаного висновку про те, що підстави для оплати води, що йде на підігрів у останнього відсутні.

Доводи позивача в апеляційній скарзі про те, що умовами укладеного між сторонами договору не встановлено звільнення абонента від сплати за надані йому послуги постачальником води, яка підігрівається в теплових пунктах, що не перебувають на балансі абонента, а відтак правовідносини сторін регулюються умовами договору, виходячи зі складених актів, не приймаються судовою колегією з огляду на наступне.

Як зазначалось раніше, на підставі укладеного між сторонами договору відповідачу було відкрито особовий рахунок та присвоєно код 2-607, за яким здійснюється розрахунок питної води та водовідведення.

При цьому, послуги з постачання питної води, що використовується відповідачем для підігріву води та водовідведення з кодом 2-50607, умовами вказаного договору та додаткам до нього не передбачені.

Як вбачається з розшифровок відповідача за спірний період щодо споживача за адресою: м. Київ, вул. Ахматової Анни, 6, наданих позивачем в обґрунтування позовних вимог, дані докази підтверджують нарахування позивачем за кодом 2-50607 за гаряче водопостачання та стоки.

Крім того, з наданого до позовної заяви позивачем розрахунку вбачається, що за період з 01.10.2013 по 31.06.2016 станом на день звернення позивача з позовом до суду за відповідачем рахувалася переплата у розмірі 5.322,01 грн. за кодом 2-607, за яким здійснюється розрахунок питної води та водовідведення за договором.

Відповідач не є балансоутримувачем виносних бойлерів (котельні), які забезпечують житловий будинок № 6 по вулиці Ахматової Анни у м. Києві водою, яка йде на виготовлення гарячої води, а такі бойлери (котельні) відповідно до умов п. 3.13 Правил знаходяться на балансі публічного акціонерного товариства "КИЇВЕНЕРГО". Будинок № 6 на вулиці Ахматової Анни у м. Києві обслуговується центральним тепловим пунктом, який знаходиться на вулиці Ревуцького, 8-А, який перебуває у володінні та користування публічного акціонерного товариства "Київенерго".

Місцевим господарським судом обґрунтовано не прийняті до уваги подані позивачем акти про зняття показань з приладів обліку в період з 01.10.2013 по 31.06.2016, як докази надання відповідачу послуг за договором, у зв'язку з тим, що вказані акти підписані позивачем та публічним акціонерним товариством "Київенерго" та не містять жодного підпису відповідача або його представника.

Інформаційні листи КП "ГІОЦ м. Києва" щодо обсягів холодної води на підігрів, спожитої відповідачем в період з 01.10.2013 по 31.06.2016, надані позивачем, не погоджені відповідачем, а тому обгрунтовано не прийнято до уваги судом.

Отже, враховуючи, що умовами укладеного між сторонами договору не врегульовано відносини з приводу постачання холодної води для виготовлення гарячої води (шляхом підігріву) та з огляду на те, що центральний тепловий пункт на вулиці Ревуцького, 8-А, який здійснює забезпечення житлового будинку № 6 по вулиці Ахматової Анни у м. Києві водою, яка йде на виготовлення гарячої води перебуває у володінні та користування публічного акціонерного товариства "Київенерго" та не знаходиться на балансі відповідача, місцевий господарський суд дійшов обгрунтованого висновку про відсутність у відповідача обов'язку сплачувати вартість послуг з постачання питної води, що йде на підігрів, а відповідно і про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача заборгованості саме за надання послуг з постачання питної води, що йде на підігрів за укладеним між сторонами спору договором.

Щодо стягнення з відповідача вартості наданих послуг з водовідведення гарячої води слід зазначити, що у відповідача відсутні договірні відносини з іншою особою, крім позивача, а тому відповідач повинен оплачувати надані послуги. Однак встановити обсяг стічних вод, які повинні бути оплачені відповідачем по даній позовній заяві встановити не можливо, оскільки надані докази - акти про зняття показань з приладів обліку, підписані представниками позивача та ПАТ «Київенерго», без участі відповідача, та в них вказаний обсяг води який поставлявся не тільки на користь відповідача; з розрахунку, наданого позивачем неможливо відокремити обсяг та вартість послуг з водовідведення горячої води. Інших доказів які б підтверджували вартість та обсяг послуг водовідведення горячої води вказаних в позовних вимогах позивачем суду не надано, а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача господарських санкцій у вигляді пені в розмірі 4715,02 грн., штрафу в розмірі 38965,07 грн., а також відповідальності шляхом стягнення 3% річних в сумі 8177,11 грн. та інфляційних втрат в сумі 81471,71 грн., то такі вимоги є похідними від позовної вимоги про стягнення з відповідача основної заборгованості за договором, а отже не підлягають також задоволенню.

Враховуючи викладене, Київський апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р. не підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст.101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 23.01.2017р. у справі №910/20990/16 залишити без змін.

3. Справу №910/20990/16 повернути до Господарського суду міста Києва.

Головуючий суддя С.А. Пашкіна

Судді Г.А. Жук

Н.Ф. Калатай