Постанова № 6581421, 02.09.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.09.2009
Номер справи
2-а-965
Номер документу
6581421
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-965/09  

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2009 року                                                                                                                    м. Олевськ

Суддя    Олевського   районного   суду   Житомирської  області   Стратович  О.В.  розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про визнання дій протиправними та стягнення  допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1  звернулася з позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.07.2008 року по 01.07.2009 року та з 01.01.2001 року по 01.07.2009 року їй не було проведено у повному обсязі  виплати, передбачені ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення її прав.

Заборгованість по доплаті  громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону ), позивачка  визначила в розмірі 30789,60 грн., а заборгованість  по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням  споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону ) - в розмірі   2261,30 грн.

Позивачка у своєму позові посилається на те, що отримувала відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 1,60 грн. та щомісячну доплату в розмірі 5,20 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивачка  в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла письмова заява згідно якої просить справу  розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник   УПСЗН  Олевської РДА  Житомирської області  в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення  згідно якого він просить розглянути справу без участі представника,  заперечує  стосовно задоволення  позову.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає  задоволенню частково з таких підстав.

Встановлено, що позивачка є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії,  в зазначений період часу  проживала та проживає  в ІНФОРМАЦІЯ_1, що належить до зони посиленого радіоекологічного контролю, а з 21.07.1983 року  працює в відділенні «Телекомсервіс» цеху електрозв’язку № 16 Центру електрозв’язку № 4 Житомирської філії ВАТ «Укртелеком»  в м. Олевську , що стверджується копією посвідчення громадянки потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, довідкою   Центру електрозв’язку  № 4,  довідкою Кишинської сільської ради , копією паспорту позивачки.

Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у  зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата щомісяця.  

Проте, вказані допомога та доплата  УПСЗН  Олевської РДА  Житомирської області виплачувались позивачці  у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні  до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року,  порушені права позивачки.

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66,  п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 Закону України « Про державний бюджет України на  2007 рік»,  в тому числі  п. 30 ст. 71, якими зупинено  на 2007 рік  дію  ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми Закону України « Про державний бюджет України на  2007 рік»,, які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України  є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.

Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ  "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але  ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.

З  врахуванням викладеного та в межах  передбаченого ст.99 КАС України річного  строку звернення до суду заборгованість по допомозі, передбаченій ст.37  зазначеного Закону  підлягає стягненню  за період з 01.07.2008 року по 01.07. 2009 року.

Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України  незалежно від часу її виникнення, тобто за  період з 01.01.2001 року по 01.07.2009 року, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України „Про оплату праці”  є складовою  структури заробітної плати.

З врахуванням розмірів  заробітної плати в спірний період часу,  сум, виплачених позивачці у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 2068,80 грн., а саме (525х30%х3) + (545х30%х2) + (605х30%х4) + (625 х30%х3)= 2088,00 грн. -19,20 грн. отриманих коштів =2068,80 грн., також  по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 30731,60 грн. , а саме 118х12 + 140х6 + 165х6 + 185х11 + 205х9 + 237х4 + 262х3 + 290х3 + 310х2 + 332х4 + 350х6 +375х5+ 400х4+ 420х3+ 440х3+ 460х3+ 515х3+ 525х6+ 545х2+ 605х4+625х3 = 31262,00грн. – 530, 40 грн. отриманих коштів = 30731,60 грн.

Відповідач є розпорядником  коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і  позивачці в добровільному порядку заборгованості  у повному обсязі не виплатив.

Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.  37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.2 ст. 233, ст. 238 КЗпП України, ст.2 Закону України "Про оплату праці ",  ст. ст. 99,  158 – 163, 167, 254  КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення  Олевської районної державної адміністрації  про визнання дій протиправними та стягнення  допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення -  задовольнити частково.

Визнати протиправними дії  Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та  виплати не в повному обсязі  ОСОБА_1, коштів передбачених ст. ст. 37, 39   Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 2068,80 грн. заборгованості за період з  01.07.2008 року по 01.07.2009 року,  по допомозі як особі , яка проживає на території радіоактивного забруднення , передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області   на користь ОСОБА_1 30731,60 грн . заборгованості за період з  01.01.2001 року по 01.07.2009 року,  по доплаті  як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення,  передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Звільнити ОСОБА_1  від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 51  грн . державного мита на користь держави з рахунку                    № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 307,32  грн . державного мита на користь держави з рахунку             № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Постанова Олевського районного суду Житомирської області  суду  набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження подається через Олевський районний суд Житомирської області  до Київського апеляційного адміністративного суду  протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: