Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-943/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Ковальчука М.В.
при секретарі Кострицькій Т.П.
з участю сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі та управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій незаконними , зобов’язання провести перерахунок пенсії по інвалідності та стягнути недоотриману пенсію.
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд, визнати дії управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та управляння праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області незаконними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та управляння праці соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області провести перерахунок і виплату позивачу пенсії у відповідності у відповідності до ст. ст. 39, 50, 54 ч. 4, ст. 67 ч. З Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,стягнути з відповідачів на його користь 17934 гривень невиплаченої пенсії та 4295 гривень доплати до пенсії, за період з 28 листопада 2008 року до 01 липня 2009 року, мотивуючи свої вимоги тим, що позивач є інвалідом 3-ї групи захворювання пов'язаної з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС та стоїть на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області як особа віднесена до категорії 1 потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звертався до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області з прохання провести перерахунок його пенсії як інваліда 3-ї групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахувати і виплати йому недоотриману пенсію з 28 листопада 2008 року. Однак управлінням Пенсійного фонду України в Олевському районі йому було відмовлено та зазначено, що пенсія призначена і виплачується правильно посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» № 654 від 16.07.2008р.
Представник управління Пенсійного фонду України в Олевському районні заперечує відносно позову позивача і зазначає, що пенсія позивачу призначена в порядку та в розмірах передбачених діючим законодавством.
Представник управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з’явився, від управління надійшов лист, в якому вони просять справу розглянути у їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволенню з таких підстав.
Встановлено , що позивач є інвалідом 3-ї групи, захворювання пов'язаної з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, з 28 листопада 2008 року стоїть на обліку в управлінні Пенсійному фонду України в Олевському районі Житомирської області, як особа віднесена до категорії 1 потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (експертний висновок від 27.11.2008р. № 15710, довідка про інвалідність серії ЖИА № 095500 від 05.12.2008р.посвідчення потерпілого категорії 1 серія А № 108838 від. 12.12.2008р. - копії додаються).
Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” N 796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону N 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону інвалідам III групи віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Розрахунок пенсії позивачу відповідач здійснив виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року N 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" розміру значно меншому ніж передбачено Законом № 796.
Крім того, порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України N 796. Постановою від 16 липня 2008 року N 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян ", всупереч положень статей 50, 54 Закону N 796 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини 3 статті 28 Закону N 1058-IV не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначених пенсій у таких розмірах є безпідставним, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щодо визначення розміру та виплати пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму, а тому позов позивача в цій частині також підлягає до задоволення.
Розмір невиплаченої пенсії позивачу за розрахунком який мається в справі за період з листопада 2008 року по липень 2009 року за ст.. ст.. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», складає 17934 гривень.
Відповідно до статті 8. „Закону України „Про пенсійне забезпечення” виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, а тому перерахунок, доплату та стягнення невиплаченої пенсії передбаченої ст.ст. 50, 54, 67 має здійснюватись управлінням Пенсійного фонду в Олевському районні. .
Статтею 39 Закону № 796 передбачено, що пенсія позивачу, як непрацюючому пенсіонеру, повинна була підвищуватись на одну мінімальну зарплату.
Проте в спірний період часу ця доплата виплачувалась частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплата доплати в твердій суми, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушує права позивача.
Заборгованість, згідно розрахунку, що є в справі, з листопада 2008 року по липень 2009 року за ст..39 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” становить 4295 грн.
Оскільки розпорядником коштів передбачених ст..39 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в спірний період часу є управління праці та соціального захисту населення Олевської державної адміністрації Житомирської області , суд стягує заборгованість з нього і при цьому зобов’язує управління праці та соціального захисту населення перераховувати управлінню Пенсійного фонду України кошти для здійснення доплат до пенсії позивачу передбачених ст.. 39 зазначеного Закону. .
Керуючись Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ст. ст. 158 – 163, 167, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі та управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області незаконними.
Зобов’язати управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі здійснити перерахунок пенсії, доплати до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 39, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області перерахувати управлінню Пенсійного Фонду України в Олевському районі кошти для здійснення доплати до пенсії ОСОБА_1 в порядку ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі з р/р 25601312637 МФО 311647, який знаходиться у ВАТ «Державний ощадний банк України» м. Житомира на користь ОСОБА_1 17934 грн. додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з р/р 35215004000584, код 03192610, МФО 811039, який знаходиться в УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 4295 грн. доплати до пенсії .
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Олевський районний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: