Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-901/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення (ГУПСЗН) Житомирської обласної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості по недоплаченій в повному обсязі в 2007-2009 роках допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідачів та стягнути на її користь заборгованість по недоплаченій щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 01 квітня 2007 року по 01 червня 2009 року в сумі 10380,21 грн., так як вона має на утриманні дитину віком до 3-х років, перебуває на обліку у відповідача, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та має право на зазначені пільги.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла письмова заява з проханням про розгляд справи без її участі , позовні вимоги підтримує повністю.
Представник ГУПСЗН Житомирської облдержадміністрації в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином , не повідомив суд про причину неявки в судове засідання, тому суд розглядає справу без його участі.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Встановлено, що позивачка є матір’ю малолітньої дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується свідоцтвом про народження дитини,копією паспорту позивачки. Позивачка на даний час ніде не працює, перебуває на обліку у відповідача УПСЗН Олевської РДА та отримує щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», є потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи, що стверджується довідками УПСЗН Олевської РДА , копією посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, довідкою з місця проживання. За розрахунками позивачки, в порушення вимог ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», їй не доплачено – 10380,21 грн., що стверджується розрахунком, зазначеним в позовній заяві.
Дослідивши та оцінивши докази по справі вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які врегульовані Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідно до якого слідує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надаватись у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 01.11.1996 року з наступними змінами та доповненнями, зазначено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
В даному випадку відповідач УПСЗН Олевської РДА неправомірно обмежував позивачку та її дитину у їхніх правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в Законі України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» чим порушив їхнє право на отримання допомоги по догляду за дитиною до 3-х років.
Однак суд враховує встановлений статтею 99 КАС України річний строк звернення з адміністративним позовом до суду. Оскільки позивачка не надала суду доказів про наявність поважних причин пропуску строку звернення з позовом до адміністративного суду, звернулася до суду з зазначеним позовом 16 липня 2009 року, тому слід стягнути заборгованість по щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2008 року по 01 червня 2009 року.
З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в спірний період, а також розміру допомоги, отриманої позивачкою за зазначений період в безспірному порядку, що підтверджується письмовими доказами, розмір заборгованості перед нею становить – 4236,00 грн.( 540 грн. х 2 + 557 грн. х 8 )-(130,00грн.х 10), яку слід стягнути на користь позивачки.
Щодо позовних вимог заявлених відносно ГУПСЗН Житомирської облдержадміністрації, вважаю, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та не є розпорядником зазначених коштів , тому в задоволенні позову до нього слід відмовити за безпідставністю таких вимог.
Відповідач УПСЗН Олевської РДА є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачці в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст.ст. 11, 17, 71, 86, 99, 160, 161, 186 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості по недоплаченій в повному обсязі в 2007-2009 роках допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не у відповідності із ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” – неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку: 35413056002310, код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 4236 грн. недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2008 року по 01 червня 2009 року.
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з розрахункового рахунку: 35413056002310, код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь держави 54,40 грн. державного мита .
Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п.18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :