Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-851\2009 рік
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення невиплачених виплат, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять суд стягнути на їх користь з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області недовиплачені кошти як непрацюючим пенсіонерам, передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 4838 грн. на користь ОСОБА_1 та 36 310 грн. на користь ОСОБА_2 та з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області кошти в сумі по 3862, 20 грн. кожному допомоги як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення, яка передбачена ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.
Позивачі, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримали повністю та просять справу розглядати у їх відсутність.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення та просять справу розглядати без участі їхнього представника.
Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області в судове засідання не з»явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи судом у3 встановленому законом порядку.
В судовому засіданні встановлено, що позивачі є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії. Територія, на якій проживають позивачі, а саме с. Жубровичі Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується довідкою сільської ради, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є пенсіонерами за віком і отримують щомісячно в управлінні Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області доплату в розмірі по 10.5 гривень згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області допомогу як особа, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі по 2,10 грн. кожному, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача.
Відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати.
Суд, з врахуванням п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що позов в частині стягнення допомоги, передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до часткового задоволення, оскільки строк позовної давності становить один рік, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З позовної заяви не вбачається, що позивачі зазначений термін пропустили з поважних причин, а також і не вбачається коли їм стало відомо про порушення їхнього права, а тому суд вважає, що до задоволення підлягає річний термін, який передував зверненню позивачів до суду з 01 серпня 2008 року по 30 квітня 2009 року.
З 01 серпня 2008 року по 30 квітня 2009 року, тобто протягом останнього року позивачам не доплачена допомога як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення, передбачена ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за мінусом одержаних коштів в сумі 18, 90 грн., по 1969, 75 кожному.
Відповідно до встановленого суд вважає, що до стягнення підлягає доплата як непрацюючим пенсіонерам, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі двох мінімальних заробітних плат на користь ОСОБА_1 в сумі 4838 грн. та на користь ОСОБА_2 в сумі 36 310 грн.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри доплати та додаткової пенсії. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачів у їхньому праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їхнє право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, оскільки вони проводять виплати зазначених коштів.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 130 Конституції України, ст. ст. 39, 51 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення невиплачених виплат, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 1969, 75 грн. допомоги як особі, яка проживає на території посиленого радіоекологічного контролю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 1969, 75 грн. допомоги як особі, яка проживає на території посиленого радіоекологічного контролю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 4838 грн. доплати як непрацюючому пенсіонеру.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 36 310 грн. доплати як непрацюючому пенсіонеру.
В частині стягнення коштів з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області відмовити за безпідставністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 51 грн. в прибуток держави та з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 411, 15 грн. в прибуток держави.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: