Ухвала суду № 65813121, 03.04.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2017
Номер справи
820/1394/17
Номер документу
65813121
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 820/1394/17

Україна

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про відмову у відкритті провадження

03 квітня 2017 р. м.Харків

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мар'єнко Л.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Секретаря Вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Лейби Людмили Василівни про визнання незаконною бездіяльності, визнання неправомірними дій, скасування підготовленого відповідачем наказу,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Секретаря Вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Лейби Людмили Василівни , в якому просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача - секретаря вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Лейби Людмили Василівни щодо невжиття всіх передбачених чинним законодавством України заходів з підготовки, проведення засідання вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 03.11.2016;

- визнати неправомірною діяльність відповідача - секретаря вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Лейби Людмили Василівни з включення до протоколу підсумків проведення конкурсу на заміщення усіх оголошених вакантних посад командування та науково-педагогічних працівників військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 03.11.2016;

- скасувати підготовлений Відповідачем наказ ректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 04.11.2016 року № 234 "Про затвердження положень", як невідповідний, в тексті якого відсутня належна інформація, яка має бути затверджена.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст.104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Як вбачається зі змісту позовних вимог, предметом даного позову є бездіяльність секретаря вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого щодо невжиття заходів з підготовки, проведення засідання вченої ради; дії секретаря вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з включення до протоколу підсумків проведення конкурсу на заміщення вакантних посад командування та науково-педагогічних працівників; невідповідність підготовленого секретарем вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого наказу від 04.11.2016 №234 "Про затвердження положень".

Відповідно до п. 2 ч.2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Згідно п.15 ч.1 ст. 3 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В положеннях ст. 36 Закону України "Про вищу освіту" визначено, що до складу вченої ради вищого навчального закладу входять за посадами керівник вищого навчального закладу, заступники керівника, керівники факультетів (навчально-наукових інститутів), учений секретар, директор бібліотеки, головний бухгалтер, керівники органів самоврядування та виборних органів первинних профспілкових організацій працівників вищого навчального закладу, а також виборні представники, які представляють наукових, науково-педагогічних працівників і обираються з числа завідувачів (начальників) кафедр, професорів, докторів філософії, докторів наук, виборні представники, які представляють інших працівників вищого навчального закладу і які працюють у ньому на постійній основі, виборні представники аспірантів, докторантів, слухачів, асистентів-стажистів, інтернів, лікарів-резидентів, клінічних ординаторів, керівники виборних органів первинних профспілкових організацій студентів та аспірантів, керівники органів студентського самоврядування вищого навчального закладу відповідно до квот, визначених статутом вищого навчального закладу.

Згідно п.п.1.1 Положення про спеціалізовану вчену раду, яке затверджено наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 14.09.2011 №1059, спеціалізована вчена рада утворюється МОНмолодьспортом у вищих навчальних закладах III-IV рівня акредитації та наукових установах (далі - вищі навчальні заклади, наукові установи), що проводять фундаментальні та прикладні наукові дослідження, мають достатній рівень кадрового та матеріально-технічного забезпечення для підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації, за клопотанням центральних органів виконавчої влади, у сфері управління яких є вищі навчальні заклади та наукові установи, національних академій наук, а також вищих навчальних закладів та наукових установ, що належать до сфери управління МОНмолодьспорту.

Згідно п.п. 2.9 Положення про спеціалізовану вчену раду, ученим секретарем ради призначається доктор або кандидат наук - фахівець за профілем ради, який є штатним працівником наукової установи, вищого навчального закладу, в якому утворена рада.

З огляду на Положення про вчену раду Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, яке затверджено протоколом Вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 25.12.2015 № та введено в дію наказом ректора Університету від 28.12.2015 №236, до обов'язків секретаря Вченої ради університету віднесено, зокрема, організацію підготовки засідання вченої ради; контроль за своєчасним поданням усіх необхідних матеріалів та їх перевірку до проведення засідання вченої ради; у період підготовки до засідання вченої ради: доводить до визначених доповідачів інформацію про підготовку матеріалів згідно з порядком денним; організовує розміщення інформації про дату, час, місце та порядок денний засідання на сайті Університету; організовує і контролює підготовку матеріалів; знайомить голову вченої ради з матеріалами чергового засідання та в разі потреби вносить корективи до проекту порядку денного; замовляє через відповідні підрозділи Університету та організовує технічну підготовку приміщення для проведення засідання вченої ради (аудіозапис, мультимедійна проекція тощо); організовує ознайомлення членів вченої ради з проектами рішень; у день проведення засідання вченої ради організовує: реєстрацію членів вченої ради та інших учасників засідання; забезпечує членів вченої ради та запрошених роздатковими матеріалами; аудіо запис виступів учасників засідання; демонстрацію презентаційних матеріалів до виступів; у разі необхідності забезпечує перепустку учасникам засідання та запрошеним; поміж інших відповідальних осіб узгоджує текст доопрацьованих рішень, прийнятих на засіданні вченої ради.

Враховуючи наведені нормативні приписи, суд зазначає, що вказаний у позовній заяві відповідач - секретар вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Лейба Людмила Василівна не здійснює владні управлінські функції та не є суб'єктом владних повноважень.

Крім того, суд зазначає, що судовий спір з приводу бездіяльності секретаря вченої ради з підготовки, проведення засідання вченої ради та його дій з включення до протоколу підсумків проведення конкурсу на заміщення вакантних посад командування та науково-педагогічних працівників військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, не є спором з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

При цьому судом враховано правову позицію щодо розмежування юрисдикції судів при розгляді таких спорів, яка викладена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року №8, про те, що компетенція адміністративних судів поширюється саме на публічно-правові спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (...) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (...)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Також суд зазначає, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, при цьому спірні правовідносини в контексті порушених прав позивача з боку секретаря вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Лейби Л.В. не належать до публічно-правових відносин та не є пов'язаними з проходженням позивачем публічної служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних або трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно ч. 5, 6 ст. 109 КАС України, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 до секретаря Вченої ради про визнання незаконною бездіяльності, визнання неправомірними дій, скасування підготування відповідачем наказу не може бути розглянута в порядку адміністративного судочинства, через що у відкритті провадження по справі належить відмовити.

Роз'яснити ОСОБА_1, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 17, 104, 109, 165, 186 КАС України, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Секретаря Вченої ради Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Лейби Людмили Василівни про визнання незаконною бездіяльності, визнання неправомірними дій, скасування підготовленого відповідачем наказу.

Роз'яснити позивачу, що розгляд та вирішення таких справ віднесено до юрисдикції відповідного місцевого загального суду, в порядку цивільного судочинства.

Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 109 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження..

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Мар'єнко Л.М.