ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
УХВАЛА
"06" квітня 2017 р.Справа № 924/645/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
судді Димбовського В.В., розглянувши матеріали скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ на дії органу Державної виконавчої служби по справі №924/645/14
за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці
про стягнення 358102,81 грн. - основного боргу, 31038,59 грн. - пені, 4983,72 грн. - інфляційних нарахувань, 6790,70 грн. - 3% річних
Представники сторін:
від ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України": не з'явився
від комунального підприємства теплових мереж: не з'явився
від ДВС: не з'явився
встановив:
Рішенням господарського суду від 02.07.2014р. у справі №924/645/14 частково задоволено позов публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ до комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці про стягнення 358102,81 грн. - основного боргу, 31038,59 грн. - пені, 4983,72 грн. - інфляційних нарахувань, 6790,70 грн. - 3% річних. Присуджено до стягнення з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ 358102,81 грн. - основного боргу, 15136,40 грн. - пені, 6629,13 грн. - 3% річних, 2775,03 грн. - інфляційних нарахувань, 7955,60 грн. - витрат по оплаті судового збору.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 06.08.2014р. та постановою Вищого господарського суду України від 14.10.2014р. рішення господарського суду Хмельницької області від 02.07.2014р. у справі №924/645/14 залишено без змін.
26.08.2014р. на виконання рішення та постанови видано відповідний наказ господарського суду.
07.02.2017р. на адресу суду надійшла скарга публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби, відповідно до якої скаржник просить:
- визнати незаконними дії Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. у справі №924/645/14 про стягнення з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 358102,81 грн. - основного боргу, 15136,40 грн. - пені, 6629,13 грн. - 3% річних, 2775,03 грн. - інфляційних нарахувань, 7955,60 грн. - витрат по оплаті судового збору;
- визнати недійсною постанову ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. у справі № 924/645/14.
Скаржник вважає, що постанова відділу ДВС від 29.12.2016р. прийнята з порушенням Закону України "Про виконавче провадження" та Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" від 03.11.2016р. №1730-VІІІ (далі - Закон №1730).
Так, ч. 3 ст. 7 Закону №1730 передбачено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
За приписами ч. 1 ст. 3 Закону №1730 для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
При цьому, скаржник наголошує, що з аналізу Закону №1730 слідує, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості шляхом її списання теплопостачальні та теплорегенеруючі організації повинні бути включені до вказаного реєстру. Зазначає, що оскільки на сьогодні відповідний порядок не затверджено, боржник до реєстру не включений, вважає, що застосування положень Закону 1730-VІІІ до вказаних правовідносин до моменту включення відповідача до відповідного реєстру неможливе.
Вказана скарга ухвалою суду від 09.02.2017р. призначена до розгляду в судовому засіданні.
Дунаєвецький районний відділ державної виконавчої служби у поясненні, надісланому 27.02.2017р., погоджується із поданою скаргою, повідомивши, що при винесенні оскаржуваної постанови не було враховано факт наявності реєстру даних організацій та те, що боржника не включено до даного реєстру. У звязку із зазначеним, постановою про скасування процесуального документу від 10.02.2017р. було скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження №45372950 від 29.12.2016р., а виконавче провадження відновлено, постанова про скасування надіслана сторонам. У поясненні просить скаргу розглянути без участі відділу ДВС.
Комунальне підприємство теплових мереж Дунаєвецької міської ради вважає законними дії Дунаєвецького районного відділу ДВС щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу суду 26.08.2014р. у справі №924/645/14. Повідомило, що комунальним підприємством теплових мереж Дунаєвецької міської ради подано документи на реєстрацію у реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Ухвалами від 15.03.2017р., від 28.03.2017р. скаржника було зобов'язано подати письмові пояснення з приводу наданої державною виконавчою службою інформації про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження №45372950. Однак, представник скаржника в судове засідання не з'явився, позиції не подав.
З матеріалів справи вбачається, що 29.12.2016р. Дунаєвецьким районним відділом державної виконавчої служби прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження №45372950 згідно з п. 16 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
Підставою для прийняття постанови зазначено погашення, списання згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", її дочірньою компанією "Газ України".
10.02.2017р. начальником відділу Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про скасування процесуального документу, відповідно до якої постановлено: скасувати документ "Постанова про повернення виконавчого документа стягувачу" від 29.12.2016р., що видав ОСОБА_1 при примусовому виконанні наказу №924/645/14 від 26.08.2014р.
Вказана постанова направлена НАК "Нафтогаз України" 13.02.2017р., про що свідчать реєстр на відправлення рекомендованої кореспонденції за 13.02.2017р., фіскальний чек від 13.02.2017р.
При розгляді скарги на дії органу ДВС судом враховується наступне.
Згідно ч. 1 ст. 45 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Відповідно до ст. 115 ГПК України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції на час прийняття постанови) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст. 5 Закону, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Положеннями ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Як вбачається із матеріалів справи на виконанні у Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби знаходиться наказ господарського суду Хмельницької області №924/645/14 про стягнення з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ 358102,81 грн. - основного боргу, 15136,40 грн. - пені, 6629,13 грн. - 3% річних, 2775,03 грн. - інфляційних нарахувань, 7955,60 грн. - витрат по оплаті судового збору.
29.12.2016р. Дунаєвецьким районним відділом державної виконавчої служби прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження №45372950.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі погашення, списання згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" (№1730-УШ) неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", її дочірньою компанією "Газ України", Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), перед постачальниками електричної енергії за спожиту електричну енергію, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа за судовим рішенням.
Вказану постанову про закінчення виконавчого провадження державним виконавцем було прийнято з посиланням на зазначену норму.
Однак, за приписами ч. 1 ст. 3 Закону №1730-VІІІ для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Із аналізу положень Закону №1730-VІІІ випливає, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості шляхом її списання теплопостачальні та теплогенеруючі організації повинні бути включені до відповідного реєстру.
Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються, крім іншого:
- довідка, складена підприємством (організацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період;
- копії актів звіряння взаєморозрахунків.
Таким чином, розміри та структура заборгованості повинні бути узгоджені майбутніми учасниками процедури врегулювання заборгованості на умовах, визначених Законом №1730-VІІІ. Частиною 4 ст. 3 цього Закону визначено, що порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.
Оскільки на час прийняття постанови відповідний порядок не затверджено, боржник до реєстру не включений, тому застосування положень Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" до вказаних правовідносин до моменту включення боржника до відповідного реєстру є неправомірним.
Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 1212 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Відповідно до ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Оскаржувана постанова від 29.12.2016р. ВП №45372950 разом із супровідним листом від 30.12.2016р. №146-31/5560 надійшла на адресу скаржника 30.01.2017р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції вх.№829/12-17, тому скарга подана в межах строків визначених Господарським процесуальним кодексом України.
В п. 9.13 Постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" від 17 жовтня 2012 року за №9 зазначено, що за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Враховуючи те, що відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" підставою для винесення державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження є списання визначеної Законом №1730-VІІІ заборгованості, однак заборгованість у передбаченому порядку списана не була, дії Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби (на час прийняття постанови) щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. у справі №924/645/14 є незаконними.
Оскільки на час винесення ухвали постанову державної виконавчої служби від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. скасовано постановою начальника відділу Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 10.02.2017р., скарга в частині визнання недійсною постанови ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. у справі № 924/645/14 підлягає відхиленню.
Керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Скаргу публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України про визнання незаконними дій Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. у справі №924/645/14 про стягнення з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 358102,81 грн. - основного боргу, 15136,40 грн. - пені, 6629,13 грн. - 3% річних, 2775,03 грн. -інфляційних нарахувань, 7955,60 грн. - витрат по оплаті судового збору; про визнання недійсною постанови ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. у справі № 924/645/14 задовольнити частково.
Визнати дії Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. у справі №924/645/14 про стягнення з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 358102,81 грн. - основного боргу, 15136,40 грн. - пені, 6629,13 грн. - 3% річних, 2775,03 грн. -інфляційних нарахувань, 7955,60 грн. - витрат по оплаті судового збору, незаконними.
Скаргу в частині визнання недійсною постанови ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП №45372950 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 26.08.2014р. у справі № 924/645/14 відхилити.
Суддя В.В. Димбовський
Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6), 3 - комунальному підприємству теплових мереж Дунаєвецької міської ради (м. Дунаївці, вул. Фрунзе, 53), 4 - Дунаєвецькому районному відділу ДВС (м. Дунаївці, вул. Шевченко, 83а).